Preco-v-USA-potrebuju-regionalne-banky

Niekomu sa môže zdať, že otázka, kde si môžete uložiť svoje peniaze, je jasná – v jednej z veľkých bánk, ktoré boli považované za “príliš veľké na to, aby mohli padnúť”. Ich bankomaty a pobočky sú všade, ich mobilné aplikácie sú elegantné a užívateľsky prívetivé.

To je úplne racionálne rozhodnutie pre väčšinu ľudí, ktorí potrebujú len miesto, kde si môžu uložiť výplatu a občas vybrať svoju hotovosť na zaplatenie svojho údržbára.

Týmto megabankám však chýba obratnosť a regionálna špecializácia, po ktorých túžia malé podniky, čo je čiastočne dôvod, prečo sa korporátna Amerika aj politici obávajú pokračujúceho zmätku medzi regionálnymi bankami.

Len za dva mesiace sa iskra paniky zmenila na požiar, ktorá vydala upozornenia voči amerických regionálnym bankám. Zlyhali už traja veritelia – First Republic, Silicon Valley Bank a Signature. (Ide o druhý, tretí a štvrtý najväčší bankrot v histórii USA).

Len minulý týždeň sa Wall Street zameral na PacWest, ďalšiu podobne stredne veľkú regionálnu banku sídliacu na západnom pobreží, po tom, ako odhalila, že jej klienti vybrali 9,5 % všetkých vkladov po tom, ako 1. mája skrachovala First Republic.

Všetky tieto banky majú spoločný status tzv. “regionálneho” alebo “sektorového” veriteľa. Rozdiely medzi nimi a bankami, ktoré sú príliš veľké na to, aby skrachovali, spočívajú v oveľa väčšom rozsahu než len vo veľkosti.

Robert Hockett, profesor práva a odborník na verejné financie v rámci Cornellovej univerzity, uviedol: “Veľké banky ako JPMorgan Chase, Citi, Bank of America alebo Wells Fargo sú akési finančné konglomeráty “jednej veľkosti”“, … “V podstate majú tendenciu premeniť všetko na obchodovanie s cennými papiermi.”

Tieto banky sú niekedy známe ako “G-SIB” alebo “globálne systémovo dôležité banky”.

Podľa Hocketta sa ako také zvyčajne oveľa viac zaujímajú o investície v zahraničí a na globálnych kapitálových trhoch ako o domácu produkciu.

Malé podniky, ktoré zamestnávajú približne polovicu pracovníkov súkromného sektora v Amerike, v drvivej väčšine uprednostňujú banky malých alebo stredne veľkých veriteľov, pretože uprednostňujú služby zákazníkom.

“Trpezlivý“ kapitál

Regionálne a malé banky majú tiež tendenciu rozvíjať odborné znalosti, na ktoré sa podniky spoliehajú.

Vezmime si napríklad banku Silicon Valley, ktorá bola v oblasti Bay Area hlavným poskytovateľom úverov pre technologické startupy predtým, ako ju 10. marca postihla zbesilá banková vlna. Napriek tomu, čo Hockett označil za “hlúpe” manažérske chyby, je hlavná činnosť banky (poskytovanie financovania novým spoločnostiam, ktoré by sa od väčšej národnej banky nedočkali) presne tým druhom činnosti, ktorú chcú politici podporovať.

Hockett poznamenal: “Boli to klasickí investori toho, čo sa niekedy označuje za “trpezlivý” kapitál, čo znamená, že poskytli peniaze začínajúcim podnikom, aj keď tieto podniky nesľubovali žiadne zisky skôr než za 3 alebo 4 roky.”

Táto špecializácia je teraz paradoxne súčasťou dilemy, ktorej banky čelia.

Regionálne banky sú podľa definície viac špecializované a zamerané na konkrétne oblasti. Inými slovami, sú menej diverzifikované (ale sú), čo je čiastočne dôvod, prečo mnohé z nich mali zainvestované aj v amerických štátnych dlhopisoch – “najnudnejších zo všetkých možných investícií”.

Tieto nudné, mimoriadne bezpečné aktíva v dôsledku rok trvajúceho agresívneho zvyšovania úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom stratili hodnotu, v dôsledku čoho desiatky bánk sedia na kopci nerealizovaných strát.

Tieto papierové straty nie sú problémom, pokiaľ všetci vaši zákazníci zrazu nezačnú chcieť vyberať svoje peniaze a vy nemusíte predať aktíva, aby ste získali hotovosť. V prípade SVB, keďže väčšina jej zákazníkov mala vklady o objeme nad limitom 250 000 dolárov pre poistenie FDIC, sa tzv. “beh“ na banku ukázal ako osudný.

Zastavenie paniky

Hockett a ďalší tvrdia, že je načase zrušiť alebo aspoň navýšiť limit 250 000 dolárov pre poistenie vkladov, a tým zastaviť paniku, ktorá spôsobuje útek vkladateľov.

Táto myšlienka dostala začiatkom tohto mesiaca ďalší impulz, keď samotný FDIC vydal správu, v ktorej sa zasadzuje za zvýšenie limitu poistenia vkladov v rámci podnikateľských platobných účtoch. Zákonodarcovia vo Washingtone údajne rokovali o zvýšení limitu, hoci nie je jasné, či Kongres bude konať.

Hockett tvrdí, že bez zvýšenia limitu riskujeme, že keď regionálni veritelia zlyhajú, banky z Wall Street pohltia svoju menšiu konkurenciu. Koniec koncov, JPMorgan (ktorá sa stala najväčšou americkou bankou po získaní finančných inštitícií Washington Mutual a Bear Stearns počas finančnej krízy v roku 2008) sa mohla ešte zväčšiť po tom, keďže súhlasila s lacným odkúpením väčšiny aktív banky First Republic.

Hockett ďalej uviedol: “Nanešťastie si myslím, že to, čo teraz robíme, je v podstate varovanie startupov do budúcnosti s akýmsi Hobsonovým výberom,” … “Môžeme povedať: ‘Dobre, môžete naďalej bankovať v sektorových bankách, ktoré sa špecializujú na vaše konkrétne odvetvie a ktoré dobre rozumejú vašim potrebám, rizikám, slabým miestam a podobne. Ale ak to urobíte, potom existuje možnosť, že prídete o svoje účty určené pre podnikateľské transakcie, pretože nie sú poistené nad štvrť milióna dolárov.”

Druhá možnosť: Hrajte na istotu tým, že všetky svoje peniaze vložíte do univerzálnej inštitúcie na Wall Street, ako je JPMorgan Chase, ale prídete o odborné znalosti.

Hockett nakoniec poznamenal: “V žiadnom prípade nebudeme schopní financovať výrobu a začínajúce podniky a malé podniky v každom regióne krajiny, ak jedinými bankami, ktoré máme, bude niekoľko gigantických bánk so sídlom buď na Wall Street, alebo v San Franciscu.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár