Invazia-Ruska-uz-poskodila-az-30%-ukrajinskej-infrastruktury

Invázia Ruska poškodila alebo zničila až 30 % podiel ukrajinskej infraštruktúry v hodnote 100 miliárd amerických dolárov, ako v dnešnom dni uviedol ukrajinský minister a dodal, že rekonštrukcia by sa mohla byť dosiahnutá do dvoch rokov a financovanie by mohlo byť realizované aj pomocou zmrazených ruských aktív.

Ukrajina predtým nenačrtla konkrétny vplyv na infraštruktúru, ako sú cesty a mosty, aj keď úradníci tvrdia, že celkový účet za škody na všetkom, od dopravy po domy a iné budovy, sa zatiaľ vyšplhal na približne 500 miliárd dolárov.

Pre agentúru Reuters minister infraštruktúry, Oleksander Kubrakov, poznamenal: “Prakticky všetky súčasti našej dopravnej infraštruktúry v tej či onej forme boli jednoznačne zasiahnuté.”

Povedal, že invázia – ktorú Rusko spustilo vo februári a označilo ju za „špeciálnu vojenskú operáciu“ – zasiahla „20 až 30 % všetkej infraštruktúry s rôznym stupňom poškodenia, ako aj s rôznou úrovňou zničenia“.

Kubrakov uviedol, že viac ako 300 mostov na štátnych cestách bolo zničených alebo poškodených, viac ako 8000 km (5000 míľ) ciest by sa muselo opraviť alebo prestavať a desiatky železničných mostov boli vyhodené do vzduchu. Účet zatiaľ vyčíslil na 100 miliárd dolárov.

Minister uviedol, že jeho ministerstvo začalo s rekonštrukciou oblastí, ktoré sú aktuálne opäť pod kontrolou ukrajinských jednotiek.

Poznamenal: „Ak hovoríme o cestách, mostoch a obytných budovách, verím, že takmer všetko sa dá za dva roky postaviť nanovo… ak budú všetci rýchlo spolupracovať.“

V prvých týždňoch vojny sa ruské sily priblížili ku Kyjevu a spôsobili rozsiahle škody na mestách a regionálnej infraštruktúre. Ruské jednotky sa tento mesiac stiahli zo severu okolo hlavného mesta, aby zamerali ťaženie na východ a juh, kde bolo spustošené obliehané prístavné mesto Mariupol.

Kubrakov povedal, že očakáva, že západné štáty podporia rekonštrukciu Ukrajiny, a dodal, že na podporu úsilia o obnovu možno nájsť prostriedky z rôznych zdrojov.

Súvisiace:
Ruská vojna na Ukrajine znamená, že európska ekonomika sa už nevráti do normálu
Moskva po odchode západných firiem príde o 200 000 pracovných miest

Uviedol: “Je viacero zdrojov, o ktorých sa uvažuje. Prvým sú aktíva Ruskej federácie, ktoré sú dnes zmrazené takmer vo všetkých veľkých krajinách.”

Európska únia sa snaží vytvoriť medzinárodný fond na obnovu, zatiaľ čo niektorí politici EÚ vyzývajú na využitie ruských aktív zmrazených Západom, vrátane 300 miliárd dolárov v rezervách ruskej centrálnej banky.

Kubrakov uviedol, že ukrajinské ministerstvo spravodlivosti a niektorí ukrajinskí spojenci pracujú na spôsoboch, ako využiť zmrazené ruské aktíva. Povedal, že jednou z možností by bolo získať hotovosť predajom zaistených aktív prostredníctvom toho, čo nazval “transparentným mechanizmom”.

„Verím, že je to spravodlivé, takýto mechanizmus sa nikdy nepoužil… Bude to prvýkrát,“ povedal s tým, že nastavenie takéhoto mechanizmu by si vyžadovalo určitú jedinečnú prácu: „Zatiaľ neexistujú žiadne precedensy. Existoval v 21. storočí precedens, kedy by jedna krajina v Európe zaútočila na druhú?”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj. Reuters, CNBC

Facebook komentár