repadli tak na základe signálov, že Putin môže eskalovať vojnu na Ukrajine vojenskou mobilizáciou a anexiou Ukrajiny.

Prepadli tak na základe signálov, že Putin môže eskalovať vojnu na Ukrajine vojenskou mobilizáciou a anexiou Ukrajiny.

Ruské akcie v utorok prepadli na znamení, že prezident Vladimír Putin by mohol eskalovať svoju vojnu proti Ukrajine po tom, čo jeho armáda začiatkom tohto mesiaca utrpela ohromujúcu porážku.

Nová legislatíva z ruského parlamentu povedie k zvýšeniu trestov za vojenské zločiny, ako je dezercia, poškodenie vojenského majetku a neposlušnosť, čo vyvolalo obavy, že by to mohlo neskôr viesť k plnej mobilizácii.

Niektorí neustupčiví zákonodarcovia vyzývajú na rozšírenie vojenských stratégií, pretože Rusko prišlo o obrovský objem územia na východe Ukrajiny.

Medzitým sa Moskva rozhodla usporiadať fingované referendá, aby úplne anektovala okupované územia na východnej a južnej Ukrajine. Hoci by anexia nebola uznaná ako legálna, vyvoláva to vyhliadky, že akékoľvek útoky na tamojšie ruské sily by mohli byť považované za útoky na ruskú pôdu, čo by mohlo viesť k eskalácii vojny.

Akciový index MOEX denominovaný v rubľoch sa prepadol o 8,7 % a dosiahol najnižšiu úroveň od 16. augusta, zatiaľ čo akciový index RTS denominovaný v dolároch odpísal 9,2 %.

Potenciálny krok Ruska k anektovaniu okupovaného ukrajinského územia je znakom prudkej eskalácie konfliktu s Kyjevom, čo zmarí nádeje, že vojna by mohla nájsť koniec skôr, ako sa doteraz predpokladalo, z dôvodu silnej protiofenzívy Ukrajiny a rozsiahlym vojenským stratám Ruska.

Putin tak aktuálne zdanlivo zdvojnásobuje silu ukrajinskej invázie s potenciálnou legislatívou, čím ďalej posilňuje svoju kontrolu nad vojnovým úsilím, ktoré trvá už cez 6 mesiacov.

Taktiež vyzval, aby ruský obranný priemysel zvýšil produkciu zbraní.

Medzitým ruské ministerstvo financií zvažuje plány na zvýšenie daní na export energií (informoval Kommersant), keďže Kremeľ sa snaží posilniť svoj rozpočet a vojnový balík v rámci západných sankcií.

BCS Express v poznámke uviedla: “Výpredaj bol vyvolaný relevantnosťou geopolitického faktora,” … “Okrem toho sa v médiách objavili správy o tom, že vláda plánuje od roku 2023 zaviesť dodatočnú daň pre vývozcov ropy, plynu a LNG.” Energetické spoločnosti dominujú ruskému akciovému indexu.

Lukašenko pripravuje Bielorusko na možné vyhlásenie vojnového stavu

Bieloruský vodca Alexander Lukašenko dnes nariadil uviesť všetky bezpečnostné zložky do stavu pohotovosti. Hodlá totiž nastoliť väčšiu disciplínu v spoločnosti, uviedli bieloruské štátne médiá. Podľa agentúry DPA tým Lukašenko na pozadí vojny na Ukrajine pripravuje krajinu na vyhlásenie vojnového stavu.

“Ak je nutné uviesť nejakú vojenskú zložku do pohotovosti podľa vojnových noriem, potom to musíme urobiť,” uviedol Lukašenko podľa agentúry BelTA s tým, že situácia v regióne je “veľmi vážna”. Na Ukrajine sa podľa neho formujú jednotky, ktoré chcú zvrhnúť bieloruský režim a pripojiť krajinu k NATO. Lukašenko tiež povedal, že má byť urýchlene vytvorená bieloruská domobrana.

Šesťdesiatosemročný autoritársky vládca taktiež odkázal, že bieloruské spoločnosti “chýba disciplína”. “Musíme zmobilizovať všetky vládne orgány, aby v krajine zaviedli disciplínu a poriadok,” povedal Lukašenko na stretnutí so šéfom bieloruskej bezpečnostnej rady Aljaksandrom Valfovičom.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BI, Bloomberg

Facebook komentár