Mastercard_je_v_rozhovoroch_s_bankami_o_spusteni_kariet_so_snimacmi_odtlackov_prstov

Mastercard vedie rozhovory s bankami vo Veľkej Británii o uvedení biometrických platobných kariet na trh.

Firma kreditných kariet už testovala karty s vstavanými snímačmi odtlačkov prstov, ktoré sa používajú na overenie totožnosti zákazníkov.

Majú nahradiť používanie hesiel a urýchliť proces online platieb a bezkontaktných transakcií v obchodoch.

Hovorca spoločnosti dnes potvrdil, že s bankami diskutujú o spustení biometrických kariet.

Ajay Bhalla, prezident spoločnosti Mastercard v oblasti celosvetového podnikania poznamenal: “Použitie hesiel na overovanie osoby je žalostne zastaralé, pričom spotrebitelia ich zabúdajú a maloobchodníci čelia opusteným nákupným košíkom.”

“V oblasti platobnej technológie to je niečo, k čomu sa približujeme, keď prechádzame z hotovosti na karty, čiže prechod z hesiel na odtlačky prstov navyše predstavuje inovatívne technológie, ako je umelá inteligencia. Je oveľa jednoduchšie overiť platbu pomocou odtlačkov prstov alebo selfie a je to dokonca aj bezpečnejšie.”

Presadenie biometrie odráža širšiu prebiehajúcu zmenu v odvetví platieb. V januári Európska únia implementovala druhú smernicu o platobných službách (PSD2) , nariadenie zamerané na urýchlenie transakcií a poskytnutie prístupu tretím firmám k údajom zákazníkov bánk, aby mohli vytvárať lepšie produkty.

Súvisiace: Sú Apple, Amazon a Facebook budúcnosťou bankovníctva?

Podľa nových pravidiel sa od zákazníkov vyžaduje, aby potvrdili svoju totožnosť až päťkrát po tom, čo vykonajú bezkontaktnú platbu. Mastercard uviedla, že biometrické technológie v súčasnosti skúmajú v Južnej Afrike. Hlavný konkurent spoločnosti Visa – Mastercard vykonáva testovanie biometrických kariet na Cypre.

Nariadenie PSD2 zatlačilo banky a hlavných poskytovateľov finančných služieb pod intenzívny tlak k zlepšeniu svojich digitálnych kapacít a sprístupnenie ich údajov vývojárom tretích strán. Banky sú pokladmi, pokiaľ ide o finančné údaje, keďže na dennej báze zhromažďujú obrovské sumy.

Presunom k biometrickým platobným prostriedkom, ako sú snímače odtlačkov prstov a skenovanie očí, už pristúpila TSB, ktorá uviedla, že chce byť prvou európskou bankou, ktorá pre zjednodušenie platieb zavedie autentifikáciu dúhovky. Taktiež očakáva, že zlepší finančnú bezpečnosť a vyrieši problémy okolo podvodov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, TheGuardian

Facebook komentár