5_najvacsich_hackerskych_utokov_na_kreditne_karty_2017

Je to temná strana technológií. So stále rastúcim dátovým tokom úmerne rastie aj počet kyberzločinov. Podľa minulo-týždňovej štatistiky od skupiny InterContinental Hotels Group, ktorá vlastní hotelové reťazce, ako je Holiday Inn, počet kreditnych kariet napadnutých malwareom medzi septembrom a decembrom bol väčší než si mysleli. Hovorca siete hotelov pre internetový portál The Verge: “Bolo napadnutých okolo 1200 z našich hotelov.”

Podľa neziskovej organizácie Identity Theft Report Center v minulom roku došlo k poklesu údajov, ktoré viedli k odhaleniu citlivých informácií o kreditných a debetných kartách, v porovnaní s rokom 2015. To však neznižuje riziko napadnutia kariet hackermi. V roku 2014 bol počet útokov nižší a aj napriek tomu to viedlo k odhaleniu citlivých informácií u viac ako 64 milióna kariet.

Súvisiace: Visa reštauráciám: “Získate $ 10 000 ak prestane prijímať hotovosť“

Graf: Počet prelomení dát, ktoré viedli k odhaleniu citlivých informácií o kreditných alebo debetných kartách
5_najvacsich_hackerskych_utokov_na_kreditne_karty_2017_graf_1
Zdroj: ITRC

Napadnutie kariet v sieti hotelov IHG nie je vôbec tým najväčším, ani čo sa počtom kariet týka, ani počtu dát. Prinášame vám náhľad najvačších hackerských útokov na kreditné karty v histórií.

Heartland Payment Systems: 130 miliónov kariet

V roku 2009 sa do spoločnosti Heartland Payment Systems, ktorá sprostredkúva platby, nabúral hacker. Neskôr toho roku bol však obvinený a uväznený. Päť ľudí, vrátane tohto hackera, v roku 2013 obvinili za útok na pár maloobchodníkov, rôzne finančné inštitúcie a spoločnosti spravujúce platby. Podarilo sa im totiž napadnúť neuveriteľných 160 miliónov kreditných a debetných kariet. Okrem HPY bolo napadnuté aj spoločnosti – NASDAQ, 7-eleven, Carrefour, JC Penney, Hannaford, Wet Seal, Commidea, Dexia, JetBlue, Dow Jones, Euronet, Visa Jordan, Global Payment, Diners Singapore and Ingenicard.

Spoločnosti TJX: 94 miliónov kariet

Spoločnosť vlastniaca maloobchody ako sú TJMaxx a Marshall’s boli podľa Associated Press v roku 2006 terčami kyberzločincov. Zatiaľ čo boli dáta o kreditných kartách ukradnuté ako, u Visa tak aj MasterCard, AP uvádza že finančná strata pre Visa predstavovala 63 až 83 miliónov dolárov. Takáto strata sa dotkla až 13 krajín. Celá táto aféra bola vyčíslená následovne: 41 miliónov dolárov pre Visa, 24 miliónov dolárov pre MasterCard a 9,75 milióna dolárov pre zvýšenie ochrany zákazníkov v 41 krajinách.

TRW/Sears: 90 miliónov kariet

Takmer pred 33 rokmi The New York Times napísali že heslo k jednej z hlavných sporiacich inštitúcií TRW bolo ukradnuté z obchodu Sears na západnom pobreží. Toto heslo odomklo mnoho kreditných udalostí a osobných informácií ktoré viedli k získaniu čísiel kreditných kariet.

Súvisiace: 
Nový spôsob autentifikácie používateľa môže nahradiť heslá
1 z 5 účtov na Facebooku je tajne prístupný kamarátom a partnerom

The Home Depot: 56 miliónov kariet

Wall Street Journal uviedol že v roku 2014 došlo k najväčšiemu útoku na máloobchodníkoch prostredníctvom “na mieru šitého malwareu”. Podľa magazínu Fortune vyplatili málo-obchodníci 25 miliónov dolárov bankám, až 134,5 milióna spoločnostiam ako sú Visa a MasterCard a nakoniec 19,5 milióna okradnutým zákazníkom.

Target Corp.: 40 miliónov kariet

Údaje o kreditných a debetných kartách zákazníkov boli počas trvania čierneho víkendu v roku 2013 ohrozené najviac v spoločnosti Target (podľa WSJ). Narušenie citlivých informácií nespôsobilo len stratu reputácie, ale aj veľkú časť financií. Správa agentúry Reuters z roku 2015 hovorí, že spoločnosť vynaložila 290 miliónov dolárov v súvislosti s narušením údajov a následným poistením tejto udalosti, čo pokrylo takmer 90 miliónov z nákladov. Tie zahŕňali vyrovnanie so zákazníkmi vo výške 10 miliónov dolárov, platby spoločnosti Visa vo výške 67 miliónov dolárov, ďalších 20,25 miliónov dolárov ktoré putovali bankám a rôznym kreditným inštitúciam a spološnosti MasterCard vyplatili 19,11 miliónov dolárov.

Preložil: Martin Pavolko

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, NYTimes

Facebook komentár