Najbohatšie 1 percento sa v priebehu posledných troch desaťročí stalo podstatne bohatšími vo väčšine krajín, s najväčším podielom zvýšenia zaznamenanom v USA. S týmto vyhlásením prišla nová správa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Výskumná skupina zistila, že podiel bohatstva najbohatšieho 1 percento v USA sa od roku 1980 viac ako zdvojnásobil, keďže sa v roku 2012 blíži k 20 percentám.

Súvisiace: Obrázok pyramídy, ktorá ukazuje, prerozdelenie celosvetového bohatstva – priepasť medzi bohatými a chudobnými

Správa OECD, zverejnená v stredu bola súčasťou štúdií k rovnosti príjmov uskutočnených v priebehu posledných niekoľkých rokov. Táto organizácia volá po reformách pre globálny daňový systém, spájajúci rad opatrení pre viac spravodlivé režimy pre obyvateľov s top príjmami, vrátane Billa Grossa zo spoločnosti Pimco, Warrena Buffetta z Berkshire Hathaway a bývalého šéfa spoločnosti Microsoft, Billa Gatesa.

OECD ukázala, že najvyššia daň z príjmov fyzických osôb vo vyspelých krajinách klesla v roku 2013 v priemere na 43 percent, z 66 percent v roku 1981.

V správe sa ďalej uvádza: “Toto zníženie bolo úzko spojené s rastom výnosov vrchného 1%.”

Súvisiace: Grafy bohatstva sveta: Niekoľko ľudí ovláda takmer všetok majetok

OECD taktiež poznamenala, že korporátnej dane majú u najvyššieho percenta prednosť.

Generálny tajomník OECD Anjel Gurría v príslušnej tlačovej správe uviedol: “Bez koordinovanej politiky a opatrení sa táto priepasť medzi bohatými a chudobnými v najbližších rokoch pravdepodobne ešte prehĺbi,” … “Preto je o to dôležitejšie, aby sa zabezpečilo, že najvyššie príjmy budú prispievať svojim spravodlivým podielom daní”.

V komentári k údajom, Jonathan Portes, vedúci predstaviteľ National Institute of Economic and Social Research poznamenal, že obzvlášť vysoká úroveň príjmovej nerovnosti sa nachádza v USA a Veľkej Británii.

Prostredníctvom e-mailu uviedol: “Nárast v mnohých krajinách nebol tak výrazný, keďže bol na oveľa nižších úrovniach, čo naznačuje, že zatiaľ čo časť je o všeobecných trendoch, je dôležité, akú politiku zvolia krajiny a teda či politika k tomuto rozdielu môže prispievať.”

Súvisiace: 85. najbohatších ľudí sveta má rovnaké bohatstvo ako polovica sveta

Správa uviedla, že vrchné 1% získalo väčší podiel z koláča rastúcich príjmov v priebehu posledných 30 rokov, ako aj v krajinách s dlhšou tradíciou prerozdeľovanie príjmov. Napríklad vo Fínsku, Nórsku a Švédsku podiel Top 1 percento sa zvýšil o 70 percent na hodnotu v rozmedzí 7 až 8 percent. Avšak podiel bohatstva ľudí s najvyššími príjmami v určitých európskych krajinách rástol omnoho pomalšie, vrátane Francúzska, Holandska a Španielska.

Hlavným cieľom tejto správy bolo, ako bolo vrchné 1% vo vyspelých krajinách ovplyvnené globálnou finančnou krízou z roku 2008. OECD uvádza, že zatiaľ čo ich príjmy počas prvých niekoľkých rokov recesie “významne” klesli, následne sa rýchlo odrazili späť.

Správa ďalej uvádza: “Už v roku 2010 sa majetok obyvateľov s najvyššími príjmami začal v mnohých krajinách zotavovať. V priemere: reálne príjmy horného 1 percenta sa v roku 2010 zvýšili o 4 percentá, zatiaľ čo spodných 90 percent populácie zaznamenalo stagnáciu ich reálnych príjmov,” … “Finančná kríza sa zdá, že nemala žiadny jasný trvalý účinok na vrchné 1%.”

Súvisiace: Aké oblasti nášho života zasahuje nerovnosť medzi príjmami???

To súhlasí aj z výsledkami Emmanuela Saeza, profesora ekonómie na University of California, Berkeley. Použitím údajov z daňových záznamoch, zistil, že podiel bohatstva v USA v držbe Top 1 percenta krajiny sa vrátilo na úrovne pred krachom na Wall Street Crash. Saez poznamenal, že od krízy v roku 2008, horné 1 percento zvýšilo svoje príjmy o 31,4 percenta, zatiaľ čo príjmy dolných 99 percent vzrástli len o 0,4 percenta.

Zdroj: HuffingtonPost

Facebook komentár