Silicon Valley môže dnes vytvárať miliardárov, ale technologické bohatstvo nesiaha na bohatstvo lúpežných barónov.


1. John D. Rockefeller

Odhadovaný majetok: $253 miliárd
Obdobie: 1839-1937

Rockefeller vybudoval svoj majetok revolúciou ropného priemyslu. Pred ním olejová lampa bola nepredstaviteľná. Ale on prišiel na spôsob, ako štandardizovať kvalitu ropy a vznikol Standard Oil.

Rockefellerov šikovný zmysel pre biznis viedol k vzostupu jednej z najväčších spoločností na svete. Do roku 1880 Standard kontroloval 90% produkcie ropy v Spojených štátoch. Vláda to prerušila v roku 1911 uprostred obvinenia zo stanovenia cien a iných tajných obchodných dohôd, avšak nie skôr ako sa Rockefeller stal prvým národným miliardárom.

Posledné obdobie svojho života strávil darovaním svojho majetku, vrátane peňazí na založenie University of Chicago a Rockefellerovej nadácie. Spoločnosti, ktoré pramenili z rozchodu Standard oil – zahrňujúce ExxonMobil (XOM), Chevron (CVX), ConocoPhillips (COP) a veľký kus toho, čo je dnes americkými operáciami spoločnosti BP – zostávajú medzi najväčšími na svete.

Súvisiace: Ako sa Rockefeller cez potrubia dostal k miliardám dolárov
 

2. Cornelius Vanderbilt

Odhadovaný majetok *: $205 miliárd
Obdobie: 1794-1877

Vanderbiltov začiatok bol pri plachtových člnoch popri prístavu v New Yorku a postupne expandoval do parníkov a železníc. Jednou z jeho obľúbených obchodných taktík bolo zníženie ceny v súťaži tak silno, že mu radšej zaplatili, aby zostal mimo daného trhu.

Bol drsný na každom kroku – nadávky, žuvací tabak – nikdy skutočne nezapadol do newyorskej smotánky.

Jeho dedičia to robili lepšie, budovaním veľkých sídiel pozdĺž newyorskej Park Avenue a udržiavaním dobrých stykov s elitou mesta. Ale míňali veľmi, a v roku 1973 na stretnutí rodiny, ani jeden z prítomných 120 Vanderbiltových potomkov nebol milionár.
 

3. John Jacob Astor

Odhadovaný majetok *: $138 miliárd
Obdobie: 1763-1848

Astor začínal ako obchodník s kožušinami po vypočutí rozhovoru spolucestujúceho o tejto profesii na jeho ceste do Ameriky. Chudobný nemecký prisťahovalec, ktorého obchodné snahy boli uľahčené, keď si vzal jeho manželku, ktorá pochádzala z bohatej rodiny.

Ale jeho skutočné peniaze pochádzali z investícií do nehnuteľností na Manhattane. V čase, keď jeho syn mal na starosti rodinné podniky, Astors vlastnil viac ako 700 nehnuteľností na Manhattane.

Astorov rodinný majetok bol jeden z najtrvalejšie v top 20, a to vďaka naliehaniu staršieho Astora, aby polovica jeho dôvery preskočila generáciu, ako prevenciu pred premrhaním márnotratných dedičov.

Súvisiace: Rockefellerovci: Ako sa chudobná nemecká rodina stala nesmrtelnou americkou dynastiou
 

4. Stephen Girard

Odhadovaný majetok *: $120 miliárd
Obdobie: 1750-1831

Rodený francúz Girard začínal ako plavčík pre pracovné obchodné cesty Európa-Karibik, a stal sa námorným kapitánom vo veku 23 rokov. Nakoniec vlastnil flotilu obchodných lodí.

Pokračoval usadením sa vo Philadelphii a využíval svoje prepravné bohatstvo, aby sa stal finančníkom, nákupovaním bánk a požičiavaním peňazí pre vládu USA počas vojny v roku 1812. Zatiaľ čo niektoré z jeho obchodných praktík niesli myšlienku byť bezohľadný, keď zomrel, venoval takmer celý svoj majetok na charitu.
 

5. Richard Mellon

Odhadovaný majetok *: $103 miliárd
Obdobie: 1858-1933

Richard a jeho brat Andrew boli pittsburghskí bankári a mali ruky v rôznych rastúcich odvetviach 19. storočia, vrátane ocele, ropy, uhlia a železnice.

Okrem Mellon Bank, pomáhali pri vzniku spoločnosti Gulf Oil a výrobcu hliníka Alcoa (AA).
 

6. Andrew Carnegie

Odhadovaný majetok *: $101 miliárd
Obdobie: 1835-1919

Zakladateľ Carnegie Steel Company, Carnegie je snáď ešte slávnejší kvôli tomu, že venoval skoro celý svoj majetok.

Po predaji svojho oceľového gigantu JP Morgan US Steel, Carnegie založil rad charitatívnych a neziskových organizácií, vrátane Carnegie Corporation, Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier a takmer 3000 verejných knižníc.

“Muž, ktorý zomrie bohatý zomiera potupený,” napísal vo Wealth, jeho najslávnejšiu esej.

Súvisiace: 10 magnátov, ktorí nezanechajú majetky svojím deťom
 

7. Stephen Van Rensselaer

Odhadovaný majetok *: $101 miliárd
Obdobie: 1764-1839

Van Rensselaer bol posledný v rade aristokratov, ktorým boli dané obrovské pozemky v Novom svete pod holandskou koloniálnou nadvládou. Na jednom mieste riadil cez milión akrov v štáte New York a mal až 100.000 nájomníkov žijúcich na jeho území. Je jediný člen v tomto zozname, ktorý úplne zdedil svoj majetok.

Ale Van Rensselaer mal veľké srdce a odpustil veľa nájomného, ktoré mu bolo dlhované. Tiež rozdelil svoj ​​majetok medzi svojich 10 detí, namiesto priznania všetkého najstaršiemu synovi, ako bolo zvykom v tej dobe.

Okrem založenia Rensselaer Polytechnického Inštitútu, pomohol tiež financovať prácu na Erie Canal, ktorý počas vojny v roku 1812 velil 6000 mužom, a bol americký kongresman.
 

8. Alexander Turney Stewart

Odhadovaný majetok *: $100 miliárd
Obdobie: 1803-1876

Rodený írsky textilný obchodník, Stewart rozbehol jednu z najväčších veľkoobchodných a maloobchodných firiem so sušeným tovarom v Spojených štátoch a bol hlavným jednotným dodávateľom únie armády počas občianskej vojny.

Jeho veľká inovácia bola eliminácia zjednávania cien pri retailovom tovare, namiesto toho sa rozhodol pre pevné ceny.
 

9. Frederick Weyerhäuser

Odhadovaný majetok *: $91.2 miliárd
Obdobie: 1834-1914

Frederick Weyerhäuser, magnát s drevom, rezivom a papierom, a jeho rodina boli povestní tým, že kontrolovali územie s veľkosťou ako celý Wisconsin.

Spoločnosť The Weyerhaeuser (WY) nanovo vysadila stromy, ktoré zrúbala a je stále považovaná za jednu najviac zodpovednú firmu lesných produktov.

Súvisiace: Ako si rodinné dynastie uchovávajú peniaze v rodine
 

10. Jay Gould

Odhadovaný majetok *: $78.3 miliárd
Obdobie: 1836-1892

Gould bol manažérom železníc, finančníkom a špekulantom a bol považovaný za jedného z najviac bezohľadných podnikateľov v histórii Spojených štátov.

Komfiškovanie pôdy, podvody s akciami, úplatky – Gould bol obvinený z toho všetkého. Raz vyhral kontrolu nad železničnou spoločnosťou z Vanderbiltu vydaním falošných akcií a potom podplácal newyorských regulátorov, aby  schválilil predaj.
Výsledkom bolo, že mal málo priateľov a do značnej miery sa mu vyhýbala spoločnosť v New Yorku, ale zomrel ako boháč.
 

11. Marshall Field

Odhadovaný majetok *: $75 miliárd
Obdobie: 1834-1906

Field založil už v súčasnosti zatvorený obchodný reťazec Marshalla Fielda s vlajkovým obchodom v Chicagu.

Field pretláčal koncept, ktorý bol inovatívny v tej dobe – zahrňujúci obchodné pôžičky, vrátenie tovaru, reštaurácie priamo v obchode. Obchody boli nakoniec prevzaté reťazcom Macy a od tej doby boli premenované.
 

12. William Henry Gates III

Odhadovaný majetok *: $74 miliárd
Obdobie: 1955 – súčasnosť

Spoluzakladateľ Microsoftu je v súčasnosti najbohatší muž na svete, podľa rôznych rebríčkov.

Po odchode zo zamestania na plný úväzok v roku 2008 (stále je poradcom), väčšinu svojho času teraz venuje Nadácii Billa a Melindy Gatesových, jeho charita sa zameriava na globálny  vývoj a zdravotné problémy.
 

13. Henry Ford

Odhadovaný majetok *:  $67.2 miliárd
Obdobie: 1863-1947

Meno Ford je synonymom s jeho slávnym automobilom Model – T a jeho automobilkou, ktorú založil, ale jeho najväčšie prínosy pre krajinu boli pravdepodobne dva ďalšie idey.

Spojením montážnych liniek s výmennými časťami, Ford vydláždil cestu pre tovar všetkého druhu, ktoré môžu byť vyrobené za zlomok nákladov. A tým, že zaplatil štedrú 5 dolárovú mzdu – viac než dvojnásobok v tej dobe – umožnil svojim zamestnancom nákupiť tovar, ktorí vyrobili.
 

14. Warren Buffett

Odhadovaný majetok *: $63.8 miliárd
Obdobie: 1930 – súčasnosť

Buffett premenil nákupom odevnú spoločnosť Berkshire Hathaway (BRKA) v roku 1965 na jednu z najúspešnejších investičných spoločnosťtí všetkých čias. Od 60-tych cez 90-te roky, väčšina akciových indexov sú v zisku priemerne 11% ročne, kým akcie Berkshiru získavajú priemerne 28%.

Berkshire má v súčasnej dobe podiely v rôznych priemyselných odvetviach, a priamo vlastní mnoho firiem, vrátane Heinzu, Fruit of the Loom, Geico, a železnice BNSF.

Buffett, známy presadzovaním vyšších daní pre bohatých, plánuje dať väčšinu svojich peňazí na charitu po svojej smrti – veľký kus toho na nadáciu svojho priateľa Billa Gatesa.
 

15. Andrew Mellon

Odhadovaný majetok *: $63.2 miliárd
Obdobie: 1855-1937

Hoci žil len päť rokov dlhšie než jeho brat Richard (č. 5), Andrewo poradie je o 10 miest nižšie, pretože výrazným oživením americkej ekonomiky v priebehu tohto obdobia, sa znížilo jeho relatívne bohatstvo.

Kým Richardova filantropia sa zameriavala na Pittsburgh, Andrew sa zaujímal o umenie. Jeho dar – 126 slávnych obrazov pomohol založiť Národnú galériu umenia vo Washingtone, DC.
 

16. Samuel M. Walton

Odhadovaný majetok *: $56.5 miliárd
Obdobie: 1918-1992

Čerstvý absolvent univerzity, zakladateľ Wal-Martu, sa vypracoval v cvičnom manažérskom programe J.C.Penneya. Neskôr rozbehol sieť piatich obchodov na Juhu.

Opustil  diskontného predjacu – Bena Franklina – po rozpade manažmentu spoločnosti. Walton chcel expandovať do ďalších malých vidieckych miest, ale manažment chcel ostať pri starom spôsobe lokalizácie obchodov vo veľkých mestách a ich okolí.
Tak Walton založil Wal-Mart (WMT) a propagoval koncepciu zásobovania niekoľko menších obchodov z centrálne umiestneného distribútora – model, ktorý zostáva kľúčom k úspechu supermarketov.

Wal-Mart je teraz najväčší predajca v krajine a Waltonovi dedičia majú majetok v hodnote viac ako 130 miliónov dolárov.

Súvisiace: Postup z banky Rothschild k vlastnej spoločnosti
 

17. Moses Taylor

Odhadovaný majetok *: $54.5 miliárd
Obdobie: 1806-1882

Syn poradcu Johna Jacoba Astora (č 3), Taylor využil jeho vlastné peniaze a peniaze jeho rodiny na  investovanie do širokého spektra priemyselných odvetví: cukru, kávy, prepravy, železníc, ocele, uhlia a utilít.

Jeho základnou stratégiou bolo držať množstvo peňazí v hotovosti v dobrých časoch, aby si mohol kupovať lacné aktíva v zlých časoch. Používal túto rovnakú stratégiu budovania bohatstva, aj keď bol prezidentom National City Bank of New York, ktorá sa neskôr stala Citibank.
 

18. Russell Sage

Odhadovaný majetok *: $53.6 miliárd
Obdobie: 1816-1906

Narodil sa chudobný v severnej časti štátu New York. Sage začínal ako pomocník v obchode s potravinami. Ale bol obdivuhodný pracovník, sporiteľ a obchodník a čoskoro mal dosť peňazí pre svoj ​​vlastný obchod. Odtiaľ sa rozšíril do obchodovania s koňmi, dopravou a poskytovania pôžičiek priateľom.

Sage vstúpil do New Yorku, obchodovaním s akciami a priekopníckym systémom put a call, ktorý je ešte stále dodnes používaný na Wall Street. Toto dávalo Sagevi schopnosť kúpiť alebo predať akcie za vopred stanovené ceny. Bol priateľom Jay Goulda (č 10), a obaja sa často spojili pri manipulácii s cenami akcií.

Známy svojím lakomstvom (bol raz chytený pri krádeži lacného ventilátora zo zasadacej miestnosti Western Union), Sageova manželka rozdala väčšinu majetku po jeho smrti. Jedným z hlavných organizácií, ktorú založila – Russell Sage Foundation – konkrétne pracuje na zlepšenie životných podmienok v Spojených štátoch.
 

19. James G. Fair

Odhadovaný majetok *: $52.9 miliárd
Obdobie: 1831-1894

Fair, spolu s troma ďalšími partnermi, zarobil peniaze na nevadskom striebornom a zlatom dole – v tom čase najväčšieho banského objavu v histórii USA.

Peniaze mu nedokázali kúpiť šťastie. Jeho žena sa s ním rozviedla uprostred obvinenia z cudzoložstva a jeho syn spáchal samovraždu. Hovorilo sa, že bol často videný ako pil a potuloval sa po schátralých častiach San Francisca. Zomrel vo veku 63 rokov.

Súvisiace: Rothschildovci vstupujú do biznisu s Rockefellerovcami
 

20. William Weightman

Odhadovaný majetok *: $51.8 miliárd
Obdobie: 1813-1904

Weightman založil farmaceutická spoločnosť, ktorá vyvinula syntetickú formu chinínu, ktorý sa používa na liečbu malárie. Firma bola neskôr včlenená do firmy Merck (MRK).

Tiež zarobil peniaze veľkými investíciami do nehnuteľností vo Philadelphii.

Preložil: Patrik Krak

Zdroj: * Väčšina nominálneho odhadovaného bohatstva sú z The Wealthy 100 od Michaela Kleppera a Roberta Gunthera, a zahŕňajú bohatstvo v čase smrti, vrátane odkázaného majetku. Odhady boli vypočítané ako podiel na celkovej ekonomike v čase smrti prostredníctvom Sam Williamson of Measuring Worth, a potom prezentované v dolároch v roku 2013, v závislosti na veľkosti aktuálnej americkej ekonomiky. Odhady pre Gatesa a Buffetta poskytované Wealth-X.

Životopisné informácie z The Wealthy 100 od Michaela Kleppera a Roberta Gunthera, Encyclopedia Britannica, a The Prize od Daniela Yergina, CelebrityNetworth

Facebook komentár