Najväcsia_talianska_banka_zrusi_14000_miest_2016

Najväčšia talianska banka plánuje získať kapitál v hodnote 13 miliárd eur (13,8 miliard dolárov) a zruší tisíce pracovných miest, aby upevnila situáciu okolo svojich financií.

Tieto opatrenia boli oznámené počas dnešného dňa, čím do roku 2019 UniCredit SpA dosiahne celkový počet očakávaných strát pracovných miest, v tejto milánskej banke na 14 000. To je zhruba 10% svojich zamestnancov.

Týmto znižovaním počtu pracovných miest zníži náklady o 1,1 miliardy eur (1,2 miliardy dolárov).

Banka taktiež plánuje presunúť mimo svojej súvahy 17,7 miliárd eur vo forme problémových úverov tým, že ich zabalí a predá investorom. V štvrtom štvrťroku zároveň bude čeliť odpisom vo výške 12,2 miliárd eur.

Unicredit taktiež predáva celý rad podnikov, ako súčasť stratégie pre zlepšenie situácie.

Akcie tejto banky tak po vyhlásení v Miláne vyskočili o 5%. V tomto roku stratili zhruba 50% svojej hodnoty.

Taliansky bankový sektor sa v posledných mesiacoch stal jednou z hlavných obáv investorov. Táto krajina má podľa OECD viac bankových pobočiek než pizzerií a zápasia s vysokými nákladmi a nízkymi výnosmi.

Taktiež zápasia s dedičstvom problémových úverov. Banky v tejto krajine počas trvania recesie vo forme nesplácaných úverov nazhromaždili až 380 miliárd dolárov.

Najhoršou situáciou si prechádza najstaršia banka na svete Monte dei Paschi di Siena. V súčasnej dobe čelí snahe o získanie kapitálu v hodnote 5 miliárd eur (5,3 miliárd dolárov), potom čo na začiatku tohto roka zlyhala v oficiálnom teste okolo jej finančného zdravia.

V prípade, že banka nedokáže presvedčiť investorov, aby jej poskytli hotovosť, štát by mohol byť nútený zakročiť záchranou.

Súvisiace:
Najväčší správca aktív na svete kupuje európske banky – pred talianskym referendom
Talianske referendum: Čo by investori mali vedieť?

Zdá sa, že investori stále čelia obavám z dôvodu politickej a ekonomickej neistoty, po rezignácii premiéra Mattea Renziho. Napriek tomu Monte dei Paschi sa ešte bude snažiť pomôcť si sama.

Renzi odstúpil potom, čo voliči odmietli ústavné reformy, ktoré presadzoval. Jeho odchod uvrhol politický systém Talianska do zmätku a zvýšil pravdepodobnosť predčasných volieb, v ktorých by euroskeptické strany môžu dosiahnuť lepšie výsledky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár