Europske_banky_medzi_sebou_flirtuju_Tu_je_dovod

Budú niektoré z najväčších európskych bánk čeliť prevzatiu?

Trvalo to dlho, ale slabé zisky a rastúce náklady by mohli v Európe spôsobiť vlnu fúzií v rámci sektoru bánk, ale obchody zatiaľ zostali bez dosiahnutia dohody.

V súčasnosti sa znova objavili špekulácie so správami z medií ktoré naznačili, že Deutsche Bank by sa mohla spojiť s nemeckou konkurenčnou bankou Commerzbank, zatiaľ čo Barclays by mohla spojiť svoje sily v Británii so Standard Chartered.

V zriedkavom cezhraničnom scenári sa francúzska spoločnosť Société Générale môže spojiť s talianskou bankou UniCredit.

Neexistuje žiadny náznak, že niektorá z bánk je blízko k stlačeniu spúšte pri prevzatí. Napriek tomu exituje logický dôvod regionálnej konsolidácie k presvedčivosti a sily, ktoré banky tlačia k spoločnému podnikaniu, čím pravdepodobne budú ťažšie čeliť možnému oslabeniu.

Hlavným problémom je, že Európa má príliš veľa bánk.

V rámci 19 krajín, ktoré používajú menu euro, podľa Európskej bankovej federácie na každú banku pripadá len 54 000 občanov.

To je zhruba rovnaký pomer ako v Spojených štátoch, ale bankový sektor v Spojenom kráľovstve je omnoho štíhlejší, keďže na jednu banku pripadá 170 000 občanov, avšak v Japonsku tento počet občanov na banku rastie k úrovni takmer na 900 000.

Generálny riaditeľ (CEO) banky Barclays, Jes Staley tento týždeň počas rozhovoru na CNBC poznamenal: “Na celom európskom kontinente máme veľmi rozdelený trh,” … “Je pravda, že rozsah … je výhodou.”

Potom tu je otázka ziskovosti. Zatiaľ čo americké banky dosahujú rekordné výsledky, ich konkurenti v Európe v dôsledku globálnej finančnej krízy ešte stále bojujú.

Deutsche Bank, ktorá dlhé roky stráca peniaze, začiatkom tohto mesiaca čelila zníženiu investičnému ratingu od agentúry S&P. Nový generálny riaditeľ tohto veriteľa nedávno oznámil, že prepustí viac ako 7 000 pracovných miest, v rámci európskych klientov sa chce zamerať na investičné bankovníctvo a urobí viac voči kontrole nákladov.

Barclays čelí zvýšeným finančným nákladom z dôvodu nákladov na spory, za údajné podvádzanie investorov ohľadom kvality hypotekárnych obchodov, ktoré viedli k spusteniu finančnej krízy v roku 2008.

Súvisiace:
Citigroup a Deutsche Bank opäť čelia obvineniam z “kartelu”
Société Générale uložená pokuta 860 miliónov dolárov!

Podľa Európskej bankovej federácie sú banky v eurozóne na tom oveľa horšie pri využívaní svojich aktív na dosiahnutie zisku, ktoré prinášajú výnos iba na úrovni 1,8%, v porovnaní s 8,8% s bankami v USA a 7,3% výnosom v Japonsku.

ZEB, ktorá je poradenskou spoločnosťou pre finančné služby, na začiatku tohto roka poznamenala, že očakáva “rozsiahlu konsolidáciu priemyslu” odteraz až do roku 2021, najmä na najviac roztrieštených trhoch, ako je Nemecko a Rakúsko.

ZEB predpovedala: “Množstvo efektívnych veľkých bánk sa stane odborníkom na “získavanie menších a menej efektívnych bánk.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, BBC

Facebook komentár