Najväčšia banka Taliansko UniCredit sa v prvom štvrťroku vrátila k ziskovosti, ako vyčistila svoju súvahu pred blížiacou sa “zdravotnou” kontrolou bánk eurozóny.

Banka za prvé tri mesiace roka 2014 vykázala zisk 712 miliónov eur (979 miliónov amerických dolárov), po masívnej strate 15 miliárd eur v predchádzajúcom štvrťroku. Výsledky prekonali predpovede analytikov a pomohli k zníženiu poplatkov zlých úverov o 30 percent.

Súvisiace: Päť dôvodov, prečo investori majú záujem o grécky dlh

Príjmy za prvý štvrťrok dosiahli úroveň 5,58 miliardy eur, pod očakávaniami, zatiaľ čo súvisiace výsledky ukázali stagnujúci trend príjmov z úrokových výnosov a obchodovania.

Avšak banka taktiež zaznamenala prvý pokles hrubých znehodnotených úverov od 2008, čo je veľmi vzácna časť dobrej správy na strane pôžičiek. Nové úvery v Taliansku za celý rok vzrástli o 63,2 percenta.

Generálny riaditeľ banky, Federico Ghizzoni poznamenal, že banka UniCredit je na dobrej ceste k dosiahnutiu svojho cieľa čistého zisku 2 miliárd eur pre rok 2014 a že trend pôžičiek bol povzbudzujúci.

Ghizzoni ďalej poznamenal: “Myslím, že tento trend je udržateľný,” … “Môžeme zažívať nejaké vzostupy a pády, ale trend je pre spomalenie poklesu a stabilizáciu prílivu a zníženie počtu akcií.”

Súvisiace: Je členstvo krajín v EÚ príčinou k oslave?

Avšak analytici Deutsche Bank varovali investorov, že môžu však potrebovať “trochu viac trpezlivosti”, pokiaľ ide o obrat talianskych bánk.

Deutsche minulý týždeň uviedla, že zatiaľ čo “rok 2014 bude aj naďalej ovplyvnený nízkimi cenami a vysokými LLP (rezervy na úverové straty), dlhodobejší výhľad sa zlepšuje s ohľadom na požičiavanie a kvalitu aktív, aj keď to bude nejaký čas trvať, než sa to odrazí vo výšledkoch ziskov a strát. “

Investori a analytici pochválil odvážne kroky banky UniCredit k vyčisteniu svojho stavu úverov pred tohtoročným hodnotením kvality aktív a záťažových testov Európskej centrálnej banky.

Analytici banky Berenberg v marci napísali: “UniCredit môže byť vo výhodnej polohe v súvislosti s prebiehajúcim komplexným posúdením ECB, keďže upratala svoje úverové knihy vo štvrtom štvrťroku.”

Ešte predtým analytici  Deutsche Bank napísali: “Banky idú správnym smerom, pretože sa zvýšil objem krytia zlých úverov a zdá sa, že sú vhodne pripravení čeliť hodnotenie od ECB.”

Ghizzoni uviedol, že jeho banka “si celkom verí v preskúmaní kvality aktív a záťažových testov od ECB.”

Avšak dodal, že pre európsky bankový sektor, “to bude celkovo ťažké cvičenie.”

Súvisiace: Bojím sa krízy väčšej, ako v roku 2008: Faber

UniCredit ukázala, že jej kroky sú rýchlejšie ako jej domáci konkurenti, ktorí sa pripravujú na blížiace sa skúšky.

Táto banka vo štvrtom štvrťroku zvýšila svoje rezervy o 9,3 miliardy eur, pričom jej krytie zhoršených úverov sa dostalo späť na predkrízovú úroveň – 53 percent. Banka Unicredit v roku 2013 vykázala rekordnú stratu vo výške 14 miliárd eur, v dôsledku odpisov na zlé úvery a goodwillu.

Ako súčasť úsilia banky vyčistiť stav zlých úverov, UniCredit sa tiež pozerá na to, aby jej správa tohto majetku bola účinnejšia. Zriadila divíziu zlých úverov s ďalšou talianskou bankou Intesa a americkým fondom privátneho kapitálu KKR .

UniCredit taktiež uvádza, že bude predávať svoju divíziu vymáhania pohľadávok tzv Credit Management Bank a jej správy aktív – Pioneer.

Avšak CEO Unicredit – Ghizzoni povedal, že Pioneer nie je na predaj a že neexistujú žiadne plány na získanie väčšieho množsta peňazí na kapitáloých trhoch.

Avšak znepokojenia nad úrovňou kapitálu UniCredit zostávajú. Analytici v Berenberg poukázali na to, že základný ukazovateľ kapitálovej primeranosti bánk Tier-1, kľúčové opatrenie toho, ako banka môže vydržať ekonomické šoky, je na úrovni 9,5 percenta, čo je ešte slabší pomer, ako u jej rovesníkov.

Je vhodné kúpiť talianske banky?

Akcie talianskych bánk za posledných 12 mesiacov zaznamenali impozantný rast – niektoré dosiahli zisky až 120 percent a podľa správy Goldman Sachs v minulom mesiaci sa obchodovali na 14-násobku pomeru cena/zisk. Táto rally bola poháňaná čiastočne agresívnym prístupom k znižovaniu nákladov a expozíciám v oblastich zlých úverov, rovnako ako aj poklese talianskych nákladov na pôžičky.

Talianske výnosy 10-ročných dlhopisov minulý týždeň klesli pod 3 percentá, keďže u investorov bol vyhľadávaný výnos v krajinách na periférii a ECB sa aj naďalej snažila realizovať opatrenia pre boj proti dezinflačným tlakom v eurozóne.

Ghizzoni dodal, že Taliansko ťaží z tejto rally, ale táto krajina bude musieť, “získať rešpekt na trhu – deň po dni. Potrebujeme štrukturálne reformy, a dúfam, že vláda bude pokračovať v tomto jej navrhnutom smere.”

Súvisiace: UniCredit zníži počet kancelárií v Európe na polovicu

Aj keď rally v dlhopisoch danej krajiny neukazuje žiadne známky slabnutia, analytici vnímajú, že akcie bánk v Taliansku si budú musieť dať pauzu.

Minulý mesiac banka Goldman Sachs napísala: “Ocenenie talianskych bánk sa objavili v cenách počas ich dlhého rastu,” dodala, že, “rastový potenciál je obmedzený”.

Analytici Goldman Sachs znížili svoje hodnotenie pre UniCredit a Banca Popolare di Milano na “neutral” z “kúpiť”, pretože oni veria, že “ich vyhliadky rastu sú v cenne už zahrnuté”.

“My najlepšie hodnotíme akcie banky Intesa Sanpaolo (ISP), kde vidíme ročnú návratnosť vo výške až 12 percent a je tam rovnako aj menšie riziko kvality aktív.”

Podobne, Deutsche Bank uviedla, že jednou z jeho najlepších ponúk je Intesa, vzhľadom k nízkemu riziku exekúcie, v pomere výšky nákladov na vlastnú návratnosť vlastného kapitálu do roku 2016. Deutsche Bank sa taktiež páči Banco Popolare, pretože jej “dôveryhodná reštrukturalizácia bude prinášať zaujímavé ocenenie” . 

Zdroj: NYTimes, WSJ

Facebook komentár