Nemecka_centralna_banka_vydala_varovanie_pred_recesiou

Nemecká centrálna banka varuje, že krajina by sa mohla dostať do recesie.

Bundesbank v pondelok vyhlásila, že najväčšia ekonomika Európy „pravdepodobne zostane v treťom štvrťroku 2019 nevýrazná“. Predpovedá, že HDP „by mohol mierne klesať“.

HDP za tri mesiace končiace v júni v porovnaní s prvým štvrťrokom klesol o 0,1%. Recesia nastáva, keď sa ekonomika počas dvoch po sebe nasledujúcich štvrťrokov dosiahne kontrakciu.

Nemecko čelí mnohým ekonomickým problémom, ktoré analytici označili ako „dokonalú búrku“.

Súvisiace: Recesia v Nemecku spôsobí niektorým krajinám hospodárske problémy

Ekonomika krajiny závisí od vývozcov, ktorí predávajú tovar do Číny a Spojených štátov, ktoré čelia blokácií od tvrdej obchodnej vojny. Slabý celosvetový predaj automobilov zasiahol aj nemeckých výrobcov automobilov, zatiaľ čo obavy z znepokojivého stavu Brexitu taktiež majú svoj negatívny vplyv.

Bundesbank vyhlásila, že jej pochmúrny výhľad na HDP je „spôsobený najmä pokračujúcim poklesom v priemysle“. Aktuálne údaje ukazujú, že priemyselná výroba sa v tomto štvrťroku ďalej zmenšuje. V porovnaní s predchádzajúcim rokom priemyselná produkcia v poslednom štvrťroku klesla o viac ako 5%.

Graf: HDP Nemecka 1Q 2017-2Q 2019
Nemecka_centralna_banka_vydala_varovanie_pred_recesiou_graf

Správa centrálnej banky pravdepodobne zvýši tlak na nemeckú vládu, aby míňala viac finančných prostriedkov na stimuláciu svojej ekonomiky. To však bude naozaj náročné, keďže sa jedná o krajinu, ktorá má pred pôžičkami veľký rešpekt.

To taktiež podporuje prípad, aby Európska centrálna banka na septembrovom zasadnutí konala.

Ekonómovia predpovedajú, že ECB zníži úrokové sadzby, ktoré už tak dosahujú historické minimá. Od ECB sa tiež očakáva, že bude signalizovať, že reštartuje program nákupu dlhopisov v hodnote bilióna eur, ktorý by mal podnietiť hospodársky rast.

Súvisiace: Nemecké hospodárstvo sa zmenšuje, čím končí „zlaté desaťročie“

Nemecko je len jednou z niekoľkých veľkých svetových ekonomík, ktoré čelia potenciálnym recesiám.

Ekonomika Spojeného kráľovstva sa v druhom štvrťroku znížila a Taliansko dosiahlo nulový rast. Mexiko sa práve vyhlo recesii a očakáva sa, že jeho hospodárstvo zostane v slabej kondícií. Údaje naznačujú, že Brazília v druhom štvrťroku upadla do recesie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Reuters

Facebook komentár