Nemecky-parlament-schvalil-balik-na-energie-v-objeme-200-miliard-eur

Nemecký parlament – Bundestag, v piatok podporil vládny návrh fondu vo objeme 200 miliárd eur (195 miliárd dolárov) na riešenie prudko stúpajúcich cien energií.

Záchranný balík má pomôcť zmierniť energetickú krízu pre priemysel a domácnosti.

Podľa vlády má fond byť aktívnym do roku 2024 a bude financovať cenové stropy energií a dotácie.

Súkromné domácnosti by mohli od marca ťažiť z cenového stropu vo výške 80 % svojej obvyklej spotreby.

Cenový strop pre veľké spoločnosti by mohol vstúpiť do platnosti už v januári.

Pozastavenie ústavnej dlhovej brzdy

Keďže financovanie cenového stropu zemného plynu bolo pre vládu veľkou výzvou, nemeckí zákonodarcovia pred schválením energetického fondu odhlasovali pozastavenie ústavnej dlhovej brzdy.

Brzda obmedzuje štrukturálne čisté pôžičky federálnej vlády na podiel 0,35 % hrubého domáceho produktu. Prvýkrát bola prijatou po finančnom krachu, v roku 2009.

Podľa nemeckého základného zákona môže byť pozastavenou „v prípade prírodných katastrof alebo mimoriadnych udalostí, ktoré sú mimo kontroly štátu a výrazne ovplyvňujú finančnú situáciu štátu“.

Bundestag od začiatku pandémie koronavírusu opakovane pozastavil platnosť zakotveného zákona, aby krajine umožnil získať veľké objemy pôžičiek.

Kritika Nemecka v EÚ

Administratíva kancelára Olafa Scholza už v priebehu minulého mesiaca oznámila, že prerozdelí fond, ktorý má pomôcť kompenzovať dopad pandémie koronavírusu, a posilniť ho dodatočnou hotovosťou. Scholz povedal, že nový mimo-rozpočtový stabilizačný mechanizmus umožní opatreniam postaviť „veľký ochranný dáždnik“ nad najväčšou európskou ekonomikou.

Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov Nemecka po hlasovaní prekonali hodnotu 2,5 % prvýkrát od roku 2011, keďže obchodníci sa pri financovaní plánu usilovali o potenciálne väčšiu ponuku dlhopisov.

Analytici z Bank of America v nedávnej správe uviedli, že čistá emisia štátnych dlhopisov v eurozóne v roku 2023 prelomí rekordy, pričom investori budú musieť absorbovať väčšie objemy po skončení nákupu dlhopisov od ECB.

Súvisiace: 
Inflácia Nemecka dosiahla najvyššiu úroveň za viac ako 70 rokov!
Nemecko si konečne zabezpečilo zemný plyn od Spojených emirátov

Niektorí nemeckí kolegovia z Európskej únie uviedli, že Scholzov plán zameraný na ochranu spotrebiteľov a podnikov pred prudkými nárastmi cien zemného plynu ohrozuje solidaritu v bloku, povedie k deformácií trhov s energiou a môže narušiť cezhraničné toky elektriny a zemného plynu.

Krajiny EÚ a Brusel sa tak obávajú, že táto pomoc naruší vnútorný trh bloku tým, že poskytne nemeckým podnikom prístup k lacnejšej energii ako ich konkurenti.

Európsky komisár pre vnútorný trh Thierry Breton vyzval na “združené nástroje v rámci európskej úrovni” a francúzsky minister hospodárstva Bruno Le Maire varoval: “Vystavujeme sa riziku rozpadu eurozóny”, ak krajiny nebudú koordinovať svoje stratégie na riešenie energetickej krízy.

Scholz plán opakovane obhajoval a trval na tom, že Nemecko prejavuje solidaritu so zvyškom Európy. Vo svojom prejave v nemeckom parlamente pred summitom EÚ, ktorý sa začal vo štvrtok, povedal, že s pohľadu trvania (2,5 roka) to predstavuje len 2 % podiel nemeckého hrubého domáceho produktu.

Podľa jeho slov to je v rozsahu balíkov, ktoré boli a sú tento rok pripravované v iných krajinách Európy – napríklad vo Francúzsku, Taliansku alebo Španielsku.“

Nemecky-parlament-schvalil-balik-na-energie-v-objeme-200-miliard-eur-graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár