5_najvacsich_ekonomik_sveta_je_ohrozenych_recesiou

Päť veľkých ekonomík je ohrozených recesiou. Avšak spadnutie do nej by nemalo byť príliš náročné.

Britská ekonomika sa v druhom štvrťroku zmenšila a HDP Talianska dosiahlo nulový rast. Údaje zverejnené v stredu ukázali, že ekonomika Nemecka, ktorá je štvrtou najväčšou na svete, v období troch mesiacov do júna zaznamenala pokles.

Andrew Kenningham, ktorý je hlavným ekonómom pre oblasť Európy v spoločnosti Capital Economics poznamenal: „Pointou je, že nemecká ekonomika sa pohybuje k okraju recesie.”

Mexiku sa práve podarilo vyhnúť recesii – zvyčajne definovanej ako dve po sebe nasledujúce štvrťroky poklesu – a očakáva sa, že jeho ekonomika zostane tento rok na slabých hodnotách. Údaje naznačujú, že Brazília v druhom štvrťroku upadla do recesie.

Nemecko, Británia, Taliansko, Brazília a Mexiko patria medzi 20 najväčších svetových ekonomík. Problémom čelí aj Singapur a Hongkong, ktoré sú menšie, ale stále slúžia ako dôležité uzly pre financie a obchod.

Zatiaľ čo rast bol v každej krajine ťahaný špecifickým mixom faktorov, globálny pokles výroby a prudký prepad podnikateľskej dôvery situáciu len zhoršujú.

Súvisiace: Recesia v Nemecku spôsobí niektorým krajinám hospodárske problémy

Rozsiahle hospodárstvo Číny rastie najpomalším tempom za takmer tri desaťročia, keďže krajina vedie dlhotrvajúcu obchodnú vojnu so Spojenými štátmi, v rámci ktorej v septembri a decembri budú zavedené nové clá na čínsky vývoz.

Neil Shearing, ktorá je hlavným ekonómom skupiny Capital Economics, poznamenal: „Spoločnou črtou je situácia slabého celosvetového pozadia.“

Medzinárodný menový fond minulý mesiac prišiel s výsledkami čoraz väčších obáv
investorov. Trh s dlhopismi poukazuje na varovné signály a viac ako tretina správcov aktív, ktorých sa týkal prieskum od Bank of America, v nasledujúcich 12 mesiacoch očakávajú dosiahnutie celosvetovej recesie.

5 ohrozených ekonomík

Nemecko sa vo veľkej miere spolieha na vývozcov, ktorí predávajú rozsiahle objemy množstva tovarov do Číny a Spojených štátov. Jej výrobcov automobilov však zasahuje aj nevýrazný globálny predaj vozidiel. S varovaním recesie už prišla aj Centrálna Banka Nemecka (Bundesbank).

Carsten Brzeski, ktorý je hlavným ekonómom pre Nemecko v holandskej banke ING, poznamenal: „Nedávna správa o HDP určite predstavuje koniec nepretržitého rast nemeckého hospodárstva, trvajúceho jedno desaťročie.“

Fabrika nemeckého dodávateľa automobilov v Berlíne, počas mesiaca júl.

Fabrika nemeckého dodávateľa automobilov v Berlíne, počas mesiaca júl.

 

Aj keď obavy z chaotického Brexitu pomáhajú zatlačiť nemecké hospodárstvo na nižšie úrovne, tento problém spôsobuje najviac problémov práve v Spojenom kráľovstve, kde hospodárstvo od roku 2012 prechádza prvou kontrakciou.

Britské hospodárstvo by sa malo v treťom štvrťroku zotaviť a vyhnúť sa okamžitej recesii. Ak však premiér Boris Johnson vytiahne krajinu z Európskej únie bez dohody s ochranou obchodu, naplánovaného na 31. októbra, pravdepodobne sa recesii nebude dať vyhnúť.

V Taliansku je vidno pokračujúcu slabosť z dôvodu slabej produktivity, vysokej nezamestnanosti mladých ľudí, obrovského zadĺženia a politických nepokojov.

Investície v Mexiku poklesli a sektor služieb krajiny je pod tlakom. Brazília, ktorá je najväčšou ekonomikou Latinskej Ameriky, trpí slabou priemyselnou výrobou a vysokou nezamestnanosťou. Údaje zverejnené v nasledujúcich týždňoch potvrdia, či sa jej hospodárstvo dostalo do recesie.

Mraky pre búrkou

Shearing argumentuje, že časť tejto tmy a katastrofických scénarov je neopodstatnená. Na globálnej úrovni sa hovorí, že výdavky spoločností na aktíva, ako sú zariadenia, sa stabilizovali. Trh práce je odolný.

Ďalej uviedol: „Zatiaľ čo vo svetovej ekonomike – najmä vrámci spracovateľského priemyslu – existujú oblasti s mimoriadnou slabosťou, ostatným oblastiam sa však relatívne darí dobre,“ … „To všetko je v súlade s naším názorom, že globálny rast sa skôr spomaľuje než kolabuje.

Továreň významného spracovateľa železnej ruda v severnej Brazílii.

Továreň významného spracovateľa železnej ruda v severnej Brazílii.

 

Poukazuje však aj na tri veľké riziká.

Prvou je obchodná vojna. Ak Peking a Washington budú naďalej aj naďalej rozširovať obavy a napätie, dôvera v obchod by sa mohla prepadnúť. Medzinárodný menový fond varoval, že ak by sa spor ďalej stupňoval, v roku 2020 by sa rast znížil o pol percentuálneho bodu.

Súvisiace: Zahraničné investície v USA, ktoré sú hnacou silou pracovných miest, klesajú

Ďalším veľkým rizikom je, že centrálne banky nekonajú a spôsobujú negatívnu reakciu na finančných trhoch, ktorá sa premieta do reálnej ekonomiky. Americký Federálny rezervný systém v priebehu minulého mesiaca prvýkrát za 11 rokov zrealizoval zníženie úrokových sadzieb a Európska centrálna banka naznačila, že v septembri príde s využitím ďalších stimulov. Na Čínu je vyvíjaný tlak, aby po štyroch rokoch prvýkrát znížila svoju hlavnú úrokovú sadzbu.

Ostatné centrálne banky z Indie po Thajska už vykonali zníženie úrokových sadzieb a očakáva sa ďalšie zníženie.

Konečným rizikom je, že sektor globálnych služieb, ktorý podporil rast, začal odrážať pokles vo výrobe.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár