McLaren GT je dlhší a priestrannejší ako ostatné autá automobilky McLaren.

McLaren GT je dlhší a priestrannejší ako ostatné autá automobilky McLaren.

Britská spoločnosť super-automobilov McLaren vyrába skvelé športové autá. Sú rýchle, hlasné, citlivé a vyzerajú ako kozmické lode. Na rozdiel od spoločnosti Ferrari alebo Aston Martin však spoločnosť nikdy neprišla s priestranným vozidlom na cesty, ktoré by bolo navrhnuté tak, aby vyhovovalo aj v požiadavkách rýchlosti.

To neznamená, že nový McLaren GT, ktorý bol predstavený v priebehu tohto týždňa, svojim majiteľom neprinesie pri jazde aj zábavu. Takmer určite, áno. Je však dlhší, tichší a má viac batožinového priestoru ako športové vozidlá od značky McLaren. Je tu len o niečo menší dôraz na maximálnu schopnosť v zákrutách.

McLaren už predtým ponúkol 570GT, ale to sa jednalo o športový automobil s extra batožinovým priestorom, ale ten bol vytvorený zo zadných priestorov štandardného vozidla. Nebolo od začiatku konštruované pre takéto vlastnosti, takže mu chýbalo pohodlie s rafinovanosťou. V novom GT, McLaren sľubuje aj tieto možnosti.

Cena GT na hodnote 210 000 dolárov je zhruba podobnou, ako u jej najpriamejších konkurentoch. Na rozdiel od týchto áut má však svoj motor za sedadlami a nie v prednej časti pod kapotou. To by malo tomuto super-automobilu malo pomôcť v zákrutách. Jeho vypuklé zadné blatníky, ktoré predstavujú klasickú konštrukciu vozidla GT sú pozitívom pre veľké prívody vzduchu, ktoré chladia motor.

Podľa automobilky McLaren, motor V8 s výkonom 612 konských síl dokáže dostať GT z 0 na 100 kilometrov za hodinu len o niečo viac ako tri sekundy a jeho maximálna rýchlosť je cez 320 kilometrov za hodinu.

Telo je vyrobené prevažne z uhlíkových vlákien, čo je ľahký, ale veľmi pevný materiál. Táto sila umožnila dizajnérom otvoriť veľa priestoru pre sklo okolo kabíny, čo pomohlo zviditeľniť a dať interiéru ľahký a vzdušný pocit. Súčasťou strechy je veľký sklenený panel, ktorý možno zatemniť stlačením tlačidla.

Sedadlá sú tiež navrhnuté tak, aby boli pohodlnejšie aj na dlhé cesty, pričom stále poskytujú vhodnú oporu pri rýchlych zákrutách.

Sedadlá sú tiež navrhnuté tak, aby boli pohodlnejšie aj na dlhé cesty, pričom stále poskytujú vhodnú oporu pri rýchlych zákrutách.

 

Na udržanie ticha v automobile má GT držiaky motora – v podstate gumové bloky, ktoré pomáhajú udržiavať motor na mieste – ktoré sú mäkšie ako v športových vozidlách značky McLaren. S viac ako 450 centimetrami je GT dlhším ako športové vozidlá značky McLaren, ale s viac ako 120 centimetrami medzi strechou a cestou, je tiež o niečo vyšším, takže ľahšie bude zvládať hrbole alebo zlé cesty. Taktiež poskytuje režim, ktorý môže dočasne zvýšiť automobil až na úroveň porovnateľnú s bežným sedanom.

Súvisiace: McLaren odhalil trojmiestny hybridný super-automobil za $ 2,25 milióna

Brzdy sú navrhnuté tak, aby poskytovali rýchle zastavenie pri vysokých rýchlostiach, ale tiež vyžadujú nižší tlak nôh v záťažovej prevádzke, ktorá môže byť bežnou v iných autách McLarenu.

Prvé automobily budú dodané zákazníkom koncom tohto roka.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TopGear

Facebook komentár