Pat_grafov_ukazuje_velke_problemy_nemeckych_bank

Problémy Deutsche Bank a Commerzbank ohľadom dosiahnutia zdravých výsledkov sú v nemeckom bankovom sektore skôr normou ako výnimkou.

Najväčšie európske hospodárstvo sa môže pochváliť najúspešnejšími priemyselnými spoločnosťami sveta a zaznamenalo osem po sebe idúcich rokov rastu. Napriek tomu jej finančnému sektoru sa rásť nedarí. Veritelia krajiny dlhé obdobie bojovali, aby si vydobyli slušný zisk, ktorý sa aktuálne stal hlavným záujmom regulátorov a politikov.

Nízka ziskovosť nemeckých bánk:
Žiadna z najväčších nemeckých bánk za posledné 3 roky nevedela znížiť svoje náklady na kapitál
Pat_grafov_ukazuje_velke_problemy_nemeckych_bank_1

Jednou z kľúčových otázok je, prečo nemeckí veritelia sústavne nedokázali dosahovať dostatočné výsledky ziskov, aby primerane vedeli odmeňovať svojich investorov za ich investované finančné prostriedky – známe ako náklady na kapitál. To je časť princípu, ktorý stojí za presadzovaním konsolidácie, vrátane nedávneho neúspešného pokusu o vytvorenie nemeckého bankového gigantu. Generálny riaditeľ Commerzbank – Martin Zielke, ktorý minulý mesiac ukončil rokovania o fúzií s Deutsche Bank, v stredu povedal, že banka bude pravdepodobne musieť „pritvrdiť“ svoju stratégiu a že nie je spokojným so súčasným stavom ziskovosti. Prečo však v jednom z najbohatších národov v Európe sa tak náročne dosahuje vhodná úroveň slušných hodnôt okolo príjmov?

Súvisiace: Varovanie pre banky: Je treba riešiť aj klimatické zmeny

Nízky podiel na trhu:
5 najlepších bánk v Nemecku má oveľa menší podiel ako ich konkurenti
Pat_grafov_ukazuje_velke_problemy_nemeckych_bank_2

Pohľad na konkurenčnú krajinu je jedným z východiskových bodov. Nemecko je preplnené malými bankami, ktoré prežili na veľmi obmedzených ziskoch. Mnohé z nich sú vo vlastníctve obcí, ktoré môžu uprednostniť skôr stabilnú ponuku úverov pre miestnu ekonomiku než maximalizáciu spodnej hranice ich výsledkov. Konsolidácia by mohla pomôcť – ale ako ukazuje nedávna snaha o spojenie Deutsche Bank a Commerzbank – je nepravdepodobné, že sa to stane tak rýchlo alebo tak ľahko. Situácia na trhu v budúcnosti taktiež vyzerá čoraz neistejšie. Zahraničný konkurent by mohol prevziať Commerzbank, alebo by krajina mohla čeliť fúzií s Landesbanken, ktorá je najväčšou nemeckou sporiteľnou.

Náklady sú príliš vysoké:
Pomer nákladov a výnosov nemeckých bánk sa nachádza nad európskym priemerom
Pat_grafov_ukazuje_velke_problemy_nemeckych_bank_3

Ďalšou slabinou bola kontrola nákladov. Čiastočne to súvisí s vysokými pracovnými nákladmi krajiny a zvýšením výdavkov na dodržiavanie a reguláciu, aby vedeli pracovať na odstránení minulých hriechov. Banky taktiež vykonávajú aj o investície do IT oblastí. Deutsche Bank vie, že musí vedieť zaplatiť špičkových investičných bankárov aby bola konkurenčnou, ak si chce udržať talenty ako aj svoju pozíciu v tradičných oblastiach kde má výhodné postavenie. Najvplyvnejší bankový regulátor v Nemecku však nedávno u veriteľov krajiny vykonal verejnú kontrolu okolo ich neschopnosti znížiť náklady za posledné desaťročie.

Zmenšenie príjmov z úverov:
Poskytovanie úverov sa stáva čoraz nerentabilnejším, keďže úrokové sadzby sú veľmi nízke
Pat_grafov_ukazuje_velke_problemy_nemeckych_bank_4

Negatívne úrokové miery zhoršujú situáciu. Nemecké banky sedia na rozsiahlych vkladoch a sú viac závislé od úverov, ako ich konkurenti v mnohých iných európskych krajinách. Výnosy z úverov boli ďalej oslabené konkurenciou zo strany zahraničných bánk, ako je ING, ktorá vstupuje na trh a udržiavaním nízkych nákladov prostredníctvom obchodného modelu v oblasti onlinu. Nahradenie závislosti na úrokových príjmoch z poplatkov je na tomto trhu náročné, keďže klienti sú zvyknutí na bezplatné základné bankové služby, ako je napríklad vedenie účtov a výbery z bankomatov.

Súvisiace: Taliansko by pre finančný systém a Európu mohlo znamenať katastrofu

Pravidlá úrovní kapitálu:
Nemecké banky čelia vyšším kapitálovým požiadavkám ako mnohí ich konkurenti
Pat_grafov_ukazuje_velke_problemy_nemeckych_bank_5

Ako by to všetko nestačilo, nemecké banky taktiež čelia vplyvu regulačnej záťaže. ECB kladie vyššie kapitálové požiadavky na najväčšie banky v krajine ako v iných krajinách, pričom obmedzuje návratnosť akcionárov a finančné prostriedky potrebné na rast ich podnikov. Kapitálové požiadavky by sa mohli ďalej sprísniť, keď sa počas budúceho mesiaca stretnú regulátory, aby prediskutovali implementáciu tzv. Proticyklického kapitálového vankúša, alebo fondov, ktoré sú veritelia povinní vybudovať počas pozitívnych období, aby zvýšili svoju odolnosť vrámci potenciálnych ekonomických poklesov.

Ministerstvo financií vo svojom nedávnom vyhlásení uviedlo: „Súčasná slabá situácia okolo príjmov je pre nemecký bankový sektor veľkou výzvou,“ … „Je dôležité, aby banky prehodnotili svoje obchodné modely a v prípade potreby ich prispôsobili na podporu pozitívneho hospodárskeho vývoja v Nemecku, z pohľadu dlhodobého horizontu.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár