V_Deutsche_Bank_zacali_prepustat_Ide_o_18000_pracovnych_miest_top

Prepúšťanie v Deutsche Bank začalo, keďže zachraňujúci veriteľ sa pustil do dramatickej revízie, ktorá má znížiť počet jeho zamestnancov o 18 000.

Generálny riaditeľ (CEO), Christian Sewing počas konferenčného hovoru potvrdil, že prepúšťanie začalo v pondelok už v Ázii. Poznamenal, že budú ovplyvnené aj tímy Deutsche Bank v iných častiach sveta.

Sewing v nedeľu predstavil reštrukturalizáciu, ktorá eliminuje zhruba jedno z piatich pracovných miest v nemeckej banke.

Generálny riaditeľ v liste zamestnancom uviedol: “Veľmi si uvedomujem, že pri prestavbe našej banky robíme rozsiahle škrty,” … “Ja osobne veľmi ľutujem vplyv, ktorý bude mať na niektorých z vás.”

Deutsche Bank neuviedla podrobnosti o tom, ktoré divízie budú čeliť najväčšiemu vplyvu vrámci znižovania. Banka uviedla, že jej počet zamestnancov sa do roku 2022 zníži na približne 74 000 zamestnancov.

Okrem Ázie má rozsiahle pobočky v Londýne a New Yorku, ale aj po celom svete.

Sewing ďalej poznamenal: “Budeme aktívny len tam, kde sme konkurencieschopní,” … “Snažili sme sa konkurovať v takmer každom kúte bankového trhu. Jednoducho sme svoje rozširovanie precenili.”

Deutsche Bank v rámci hlavne opravy zníži rozsah svojich investičných činností banky, vykoná odpredaj svojich obchodných podielov ako aj vrámci aktivít obchodovania a vytvorí tzv. “zlú banku” s aktívami vo výške 74 miliárd eur (83 miliárd dolárov).

Jedná sa o dramatický posun pre banku, ktorá je v podnikaní takmer 150 rokov. Po nedávnych pokusoch o reštrukturalizáciu sa jej však stále nedarilo dosahovať konzistentné zisky.

Investori reagovali skepticky. Po počiatočnom pondelkovom pohybe vyššie, sa akcie neskôr obrátili v popoludňajšom obchodovaní (vo Frankfurte) do straty vo výške viac ako 7% . Odkedy sa Sewing stal generálnym riaditeľom pred 15 mesiacmi, akcie spoločnosti prepadli o viac ako 40%.

Odchod z Wall Street

Najväčšia nemecká banka v jednom momente snívala o dominujúcom investičnom bankovníctve a konkurencií voči najvýznamnejším bankám USA ako Goldman Sachs a Morgan Stanley.

Tieto ambície boli jasné v roku 1999, kúpou americkej investičnej banky Bankers Trust.
Ale banka – a najmä jej tím investičného bankovníctva – sa snažili nájsť vhodné smerovanie po globálnej finančnej kríze. Banka v minulom roku po prvý raz od roku 2014 zaznamenala ročný zisk.

Pomalý výkon európskej ekonomiky a neochota reformovať Deutsche Bank, sťažila konkurenciu v vrámci nákladného sektoru.

Súvisiace: Päť grafov ukazuje veľké problémy nemeckých bánk

Investičná banka pokračovala v potrebe dodatočných zdrojov, aj keď za konkurenciou zaostala. Rezignácia, ktorú minulý týždeň oznámil šéf divízie Garth Ritchie, signalizovala, že veľké zmeny prichádzajú.

Plány oznámené v nedeľu, umožnia Deutsche Bank urobiť krok vzad z oblasti investičného bankovníctva a uprednostniť spoľahlivejšie obchodné divízie, ako napríklad správu korporátnych finančných prostriedkov.

Avšak úsilie okolo reštrukturalizácie nebude lacné.

Banka uviedla, že náklady spojené s touto hlavnou opravou by v druhom štvrťroku posunuli jej čistú stratu na hodnotu 2,8 mld. eur (3,1 mld. dolárov). Celkové náklady na reštrukturalizáciu do roku 2022 dosiahnu sumu 7,4 mld. eur (8,3 mld. dolárov).

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár