Taliansko_by_pre_financny_system_a_Europu_mohlo_znamenat_katastrofu

Nezdá sa, že by prebiehajúce hospodárske problémy Talianska mohli čoskoro skončiť. Rozsiahle problémové dlhy krajiny by mohli teoreticky zvrhnúť európsky bankový systém a spomaliť globálny rast.

Na fundamentálnej úrovni Taliansko predstavuje hrozbu pre už nestabilnú eurozónu. Talianske banky majú vo svojich súvahách miliardy eur vo forme problémových úverov, z ktorých mnohé sú vládne, a obavy z nákazy sú naozaj na mieste. Eurozónu tvorí 19 krajín, ktoré používajú euro ako menu, pod záštitou Európskej centrálnej banky. ECB je povinná zabezpečiť, aby všetky krajiny svoje záväzky splácali. Podľa analytika Jacka Allena z Capital Economics talianske dlhy čelia otázke: Prečo by mali zdravé ekonomiky severnej Európy, ako napríklad Nemecko, naďalej podporovať taliansky dlh, ktorý bude technicky ohrozený nesplácaním v období niekoľkých dlhých rokov alebo dokonca desaťročí?

Allen nedávno svojim klientom uviedol: „V priebehu nasledujúcich desiatich rokov si myslíme, že hospodárstvo Talianska nebude rásť, pretože rast produktivity bude naďalej slabý a celková zamestnanosť klesne. V dôsledku toho bude pomer verejného dlhu pravdepodobne naďalej rásť a nakoniec sa ukáže ako neudržateľný. Tento problém, tak ako predošlá kríza v eurozóne by mohol opäť ohroziť samotnú jednotnú európsku menu.“

Súvisiace: Komisia: “Neschopnosť Talianska znížiť dlh predstavuje riziko pre Európu”

Z nedávnej správy MMF vyplýva, že „potenciálne straty z nesplácaných úverov a pokles trhovej hodnoty štátnych dlhopisov by mohli mať za následok významný zásah do kapitálu niektorých bánk“.

Po príchode novej populistickej vlády v minulom roku a následných rozporoch s Európskou komisiou, ohľadom schválenia jej rozpočtu, bolo na problémy tejto krajiny vo veľkej miere poukazované.

Talianske banky majú vo svojich súvahách dlh v objeme 800 miliárd eur a mnohé z nich majú dokonca na svojich súvahách aj rizikové úvery. Podľa údajov Európskeho orgánu pre bankovníctvo, talianske inštitúcie ku koncu roka 2018 držali približne 8% vo forme európskych nesplácaných úverov.

Po Taliansku sú voči talianskemu vládnemu dlhu najviac vystavené francúzske banky v hodnote približne 285 miliardy eur (323 miliárd dolárov), najmä cez veľkých veriteľov ako Credit Agricole a BNP Paribas. Podľa agentúry Bloomberg, časť z talianskeho vládneho dlhu o objeme 481 miliárd sa v júni 2018 nachádzala mimo talianskych bánk.

To opätovne vyvoláva obavy z takzvanej „zlomyseľnej slučky“, ktorá navedie vlády k snahe pre ochranu bánk, keďže ich zisky budú zasiahnuté poklesom hodnoty vládnych dlhopisov z dôvodu ich vlastnej neodmysliteľnej slabosti.

MMF dodal: “Zdĺhavé obdobie zvýšených výnosov v Taliansku by znamenalo ďalší tlak na talianske banky, zasiahlo by ekonomickú aktivitu a zhoršilo dynamiku dlhu.” Pokusy európskych inštitúcií pre stimuláciu pôžičiek boli pre Taliansko neúspešné.

Odhadovaná jedna tretina zo 724 miliárd eur (817 miliárd dolárov) z tzv. „Cielených dlhodobých refinančných operácií“ – nízko úročený úverový produkt navrhnutý ECB na podporu poskytovania úverov smerovalo priamo pre Taliansko, avšak podľa správ z denníka Financial Times je však stále zaznamenaný pokles dopytu po úveroch zo strany podnikov.

V blízkej budúcnosti sa však situácia nezlepší. MMF znížil vyhliadky rastu Talianska pre tento rok z 0,9% na 0,1%. Stagnujúca ekonomika krajiny a relatívne vysoké výnosy z dlhopisov dostali krajinu do neistej fiškálnej pozície.

Súvisiace: Taliansko ako prvá krajina EÚ a G7 podporuje iniciatívu Číny

Nízky rast produktivity krajiny by mohol viesť k tomu, že pomer verejného dlhu Talianska sa bude ďalej zvyšovať k neudržateľnej úrovni. Jack Allen uviedol, že ekonomická zaostalosť Európy v dostatočnom ekonomickom raste by mohla čeliť problém z „neustálych recesií“, čo by mohlo mať horšie následky ako predchádzajúca kríza v eurozóne.

Jedným z mála pozitívnych výsledkov pre talianske hospodárstvo bola skutočnosť, že údaje indexu nákupných manažérov v krajine za mesiac marec dosiahli svoje najvyššie hodnoty od septembra 2018, pričom podľa údajov agentúry IHS Markit, nové objednávky rástli najrýchlejším tempom za šesť mesiacov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MSN

Facebook komentár