Simon Popple píše: Ako vo všetkom v živote, pri investovaní je velmi užitocné vysoké IQ. Pomáha Vám pri hladaní správnych informácií, ich analýze a “vediet, co máte robit.” Dost jednoduché. Ale je velký rozdiel medzi “vediet to správne” a “robit to správne”.

Pred založením môjho biznisu na získavanie kapitálu pred niekolkými rokmi som bol riaditel v jednej z najväcších svetových súkromných firmiem s nehnutelnostami. Skoro každý den som prichádzal do kontaktu s mnohými ludmi, ktorí zarábali diesiatky miliónov dolárov na obchode s nehnutenostami.

Boli neuveritelne bystrí? Nie.

Vedeli o obchode s nehnutelnostami viac než hocikto iný? Nie.

Tak ako sa stali tak bohatí?

Urobili to správne – všetko je o realizácii.

Mali správnu psychológiu.

Nespanikárili, ked trh išiel proti nim a na vzdory nepriaznivej situácii mohli váhat, kedže obchod s nehnutelnostami je také nelikvidné, pomaly rastúce aktívum, nechali si vela casu na zmenu názoru. Držali aktíva, ktoré  by mohli predat a nadobudli tie, od ktorých chceli ustúpit.

Všetci boli presvedcení o rôznych sektoroch trhu, ku ktorým inklinovali, zarábajúc vela penazí v procese.

Naneštastie zlato a striebro sú trhy, kde velmi likvidná povaha produktu môže byt, a casto aj je, proti Vám. Takže ak budete zastrašovaný, aby ste zmenili názor, kliknete na tlacidlo predat a kým sa vrátite ku zmyslom, je neskoro. Obchod už prebehol.

Napriek nedávnym IMF úpadkom a nejakému bleskovému vycúvaniu Bernakeho, všeobecný konsenzus sa zdá byt, že svetová ekonomika sa spamätáva. Napriek tomu, že fakty ukazujú nieco iné. Tento pocit dlhého dolára, krátkeho zlata, poslali spamätávujúce sa Spojené štáty stádo investorov platiacich za predaj v zlate a striebre. Očividne spanikárili pre kolaps v cenách a nesledovanie ich vlastných analýz.

Tento velmi známy citát od Warrena Buffeta……….

“ Budte bojazliví, ked sú iní lakomí a budte lakomí, ked sú iní bojazliví”

………..je široko-daleko ignorovaný.

Ale v podstate tohto sektora, ak by bol niekedy správny cas sledovat pána Buffeta, tak je to urcite teraz.

Všetci vieme, že volatilita môže byt tažká na žalúdok, pozície pohybujúce sa dramaricky každý den. Ale, zatial co toto všetko sa deje, bane stále dolujú zlato (ktoré ale nemôžeme vytlacit) a pre každého ochotného predajcu existuje ochotný  nákupca.

Vzhladom k nedávnym nákupným aktivitám v Rusku, Cíne a Indii, je to pravdepodobne fér povedat, že vela týchto nákupcov sa nestane predajcami ešte dlhý cas. Môžu vidiet masívne tlacenie penazí a vo viacerých prípadoch sú ovela viac oboznámení s chudobou ako my. Kupovaním zlata a striebra viac ako poistku než investíciu. Ovela hrubšie kože ako mnohí z nás. Volatilita je možnost zálohovat náklad a kupovat viac, skôr ako panika a ponáhlanie sa k východom. Ako niektorí ich VELMI BOHATÍ partneri z obchodu nehnutelnostami, oni VERIA v majetkovú hodnotu. VEDIA, preco to kupujú a ROBIA to správne.

Takže voláme to pravá Psychológia?

Preložila: Mária Ištočková

Zdroj: Brookville Capital

Facebook komentár