Manzelka_Warrena_Buffeta_odhalila_preco_miliardar_nedaroval_svoj_majetok_skor

„Veštec z Omahy“ je v súčasnosti považovaný za najštedrejšieho filantropa na svete. Na dobročinné účely rozdal už 25 miliárd dolárov.

Miliardárovi Warrenovi Buffetovi však trvalo niekoľko desaťročí, kým začal rozdávať svoj majetok. Podľa dokumentu z produkcie HBO „Becoming Warren Buffet“ sa ho ku tomuto rozhodnutiu dlho snažila dotlačiť jeho zosnulá manželka Susan.

Buffetove bohatstvo ocenené na viac než $73 miliárd, o svojom rozhodnutí honobiť majetok v dokumente hovorí: „Najväčším problémom pri zarábaní peňazí je čas.“

„Nemusíte byť výnimočne nadaní, potrebujete iba trpezlivosť. Susie nikdy nechcela čakať tak dlho, ako ja – nikdy ju kompaundácia nezaujímala tak, ako mňa.“

Keď ich tri deti dospeli, Susan v roku 1977 opustila rodinné sídlo v Omahe, aby sa mohla sústrediť na svoju charitatívnu činnosť.

Peter, mladší syn Buffetovcov, o rozhodnutí svojej matky povedal: „Z Omahy sa presťahovala do San Francisca. Jedným z dôvodov podľa mňa bolo, že sa v tomto prostredí cítila byť uväznená, každý ju poznal a nemohla mať svoju vlastnú identitu.“

Súvisiace: Syn Warrena Buffetta do 25 rokov nevedel, čím sa jeho otec živí

„[Otec] vedel, že [mama] potrebovala niečo podniknúť a že si naozaj uvedomovala, že peniaze nám dávali na výber z mnohých možností, ktoré iní ľudia nemali.“

Susan zasvätila svoj čas a peniaze charite, kým Buffet ďalej pracoval a zveľaďoval svoj majetok (ostali blízkymi priateľmi a podľa zákona stále manželmi až do jej smrti v roku 2004).

Sandy Gottesman, Buffetov priateľ a zároveň investor a ručiteľ Warrenovej firmy Berkshire Hathaway povedal: „Warren vtedy čelil značnej kritike. Bol závratne bohatým mužom, ktorý ďalej bohatol každým dňom a zo svojho majetku nikomu nič nedaroval. Ľudia ho za to kritizovali, no on to nekomentoval.“

Susan a Warren Buffett zostali blízkymi priateľmi a boli aj manželmi, až do jej smrti v roku 2004.

Susan a Warren Buffett zostali blízkymi priateľmi a boli aj manželmi, až do jej smrti v roku 2004.

V televíznom dokumente je rozhovor so Susan tesne pred jej smrťou: „V tejto veci sme sa nezhodli. Teraz mám svoju nadáciu. Myslím, že by sme mali darovať viac zo svojich peňazí, ale chápem, prečo sme tak nerobili. Je to biznis.“

Ďalej v dokumente vraví: „Problémom je, že nejde o peniaze ako také. Je to vidieť na spôsobe, akým Warren žije. Nekupuje si drahé obrazy ani nestavia obrovské domy. Je to celé na hlavu. Peniaze vníma ako športové výsledky. Zvykol mi hovoriť ´Každý si môže prečítať to, čo ja. Je to vyrovnaný zápas.´ Miluje to z čírej súťaživosti. Takže sedí úplne sám vo svojej pracovni a číta všetky tie veci, ktoré sú dostupné každému. Miluje myšlienku na to, že nakoniec vyhrá.“

Súvisiace: Warren Buffett: “Peniaze pre bohatých nebudú mať žiadnu reálnu užitočnosť”

V roku 2006, 2 roky po smrti manželky, sa Buffet pustil do rozdávania majetku. Sľúbil postupne darovať všetky akcie Berkshire Hathaway.

V roku 2010 sa ku nemu pridal Bill Gates s manželkou Melindou a spolu založili filantropické hnutie The Giving Pledge. Buffet sa zaviazal rozdať 99% svojho majetku na charitatívne účely.
Vo vyhlásení z roku 2010 Buffet píše: „Ku dnešnému dňu bolo prerozdelených 20% mojich akcií (zahŕňajúc tie, ktoré venovala moja nebohá manželka Susan). Naďalej budem ročne darovať asi 4% podielov, ktoré vlastním… Tento záväzok umožní mne i mojim deťom pokračovať v našom životnom štýle. … A budem ďalej žiť spôsobom, ktorý mi dá všetko, po čom by som kedy mohol túžiť.“

Preložil: Albert Rákai

 

Zdroj: Yahoo, NYTimes

Facebook komentár