Pre najbohatších ľudí je nákup priemerného amerického domu je akoby utratiť 42 centov.

Tento príspevok pochádza od Lana Penza na partnerskom blogu Lan Penzo Dot Com.

Kto nesníva o tom, že je bohatý? Rozhodne sa nebojím priznať, že som občas snívam, aké by to bolo byť finančne nezávislý .

Raz som čítal článok o 200 najbohatších ľuďoch na svete a narazil na pár prekvapivých faktov.
 
Prvé prekvapenie bolo , že najbohatší človek na svete nie je ani Bill Gates (č. 2 ), ani Warren Buffett (č. 4 ). Je to bývalý predseda America Movil SAB Carlos Slim, s čistým imaním vo výške 77,5 mld. dolárov .
 
Medzi Gatesom a Buffettom na zozname bohatých je niekto menom Amancio Ortega . Nikdy som o ňom nepočul, ale ukázalo sa, že Ortega je zakladateľom najväčšieho svetového predajcu oblečenia , Inditex SA . Hovorí vám to niečo?
 
Mne nič.
 
Mimochodom, spomenul som, že Inditex SA prevádzkuje veľmi populárny odevný reťazec známy ako Zara? Po celom svete je 1600 Zara predajných miest. Dokonca som nikdy nepočul ani o tomto obchode.
 
Myslím, že by som naozaj mal chodiť von viac.
 
Mimochodom, to ma privádza k druhému prekvapeniu. Zdá sa, že Ortega získal monštruóznych 18 mld. dolárov počas prvých deviatich mesiacov roka 2012. Pre tých z vás, ktorí počítate , to vyjde na približne 66 miliónov dolárov za deň.
 
Za predpokladu , že jeho príjem zo zárobkovej činnosti bol v rovnakom pomere pre zvyšok roka to znamená celkom 24 mld dolárov v roku 2012 .
 
Snívate niekedy, aké by to bolo, byť miliardárom ? No, ja vám ukážem.
Americký stredný príjem v minulom roku bol 51.413 dolárov. Je to len 1 / 466 808 z príjmu Amancia Ortega v roku 2012. Zahŕňajúc tieto čísla a bez ohľadu na vplyv inflácie, je tu veľmi blízky pohľad na to, čo by väčšina ľudí chcelo zažiť – dávať alebo brať pár centov – ak by ich skromné ​​mzdy mali rovnakú kúpnu silu :

 • Priemerný dom v Spojených štátoch by mohol byť zakúpený za 42 centov, na základe súčasnej strednej ceny $ 200,000.
 • Samozrejme , že ľudia , ktorí sa cítia hore, zatnú zuby a kúpia si priestranný 2 miliónový dom vo Vail , Colorado za 4,28 dolárov .
 • Alebo len za 49,27 dolárov uzavrú dohodu na vilu na pláži Malibu, ktorú Leonardo DiCaprio nedávno uviedol na trh, založenú na jeho požadovanej cene 23 miliónov dolárov.
 • Štvorročné školné na súkromnej vysokej škole by vás stálo 37 centov, za predpokladu, že ročné školné a ďalšie výdavky vo výške sú $ 40.000. Len si spomeňte, keď sa cena výučby zvýšila – a vy viete, že sa bude zvyšovať – budete musieť vysoliť o pár centov viac, ale som si istý , že by ste to dokázali zvládnuť.
 • Ak ste sa chceli vyhnúť ťažkostiam pri lietaní s verejnosťou, mohli by ste si kúpiť Boeing 787 Dreamliner za 428,44 dolárov, vychádzajúc z približnej katalógovej ceny 200 miliónov dolárov.
 • Okrem toho prípadu, ak už viete , ako lietať s komerčným, tryskovým lietadlom, tak by ste tiež potrebovali ďalších 53 centov ročne na zaplatenie pilota za predpokladu , že jeho ročný plat je 250.000 dolárov .
 • Čo sa týka tej dvojice vstupeniek na hokej, ktoré som kúpil , aby som sa zúčastnil v roku 2012 finále Stanley Cupu, boli by ma len stáli pol centu, pri cene $ 2,462.35, ktorú som vlastne za ne zaplatil. Takže som mohol vziať svoju celú rodinu za cent.
 • Na druhej strane, mohol som tiež stráviť rovnaký cent za dva počítače iMac z najvyššej rady
 • Alebo 20 iPodov Classic.
 • A naozaj skromní ľudia by mohli ísť s jednýmcentom ešte ďalej zaobstaraním si 100 iPodov Shuffle.
 • Hladný? Ak máte v pláne na nákup hocičo zo svojho bežného fast – food dolárového menu, tak jediný cent by stačil na 4762 položiek .
 • Medzitým, by si tí z vás na trhu luxusných automobilov mohli kúpiť BMW 750i 2013 – so 445 konskými silami , 4,4 l dvojitým turbom V8 pod kapotou – za púhých 19 centov, vychádzajúc z katalógovej ceny výrobcu 87.195 amerických dolárov.
 • Potom znova, pre viac praktické typy, by Honda Civic 2013 kupé stálo len 3,8 centov, vychádzajúc z bežnej ceny niečo cez 17.965 dolárov. Tá kúpa je tak dobrá, že by som dal predavačovi 4 centy a povedal mu, že je to v poriadku.

Preložil: Mária Ištočková

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MsnMoney

Facebook komentár