Qatar_Airways_chce_cast_obrovskeho_leteckeho_trhu_v_Cine

Qatar Airways nakupuje na jednom trhu, ktorý nemôže ignorovať žiadna významná letecká spoločnosť a ten sa nachádza v Číne.

Štátna letecká spoločnosť z Perzského zálivu v stredu uviedla, že získala 5% spoločnosti China Southern Airlines, ktorá je najväčšou leteckou skupinou v krajine. Americkí konkurenti American Airlines a Delta už majú podiel v skupinách China Southern a China Eastern.

Spoločnosť Qatar Airways uviedla, že získala svoj podiel prostredníctvom nákupu akcií spoločnosti China Southern na akciových trhoch Hongkongu a Šanghaja. Je to prvá veľká investícia v pevninskej Číne spoločnosti Qatar Airways.

Akbar Al Baker, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Qatar Airways, poznamenal, že investícia ponúka “masívny potenciál”.

Vo vyhlásení Al Baker ďalej uviedol: “Spoločnosť China Southern Airlines je jednou z najprestížnejších leteckých spoločností na čínskom domácom trhu ako aj významným hráčom na celosvetovom trhu.”

Letecká doprava v Číne

Letecká doprava v Číne rýchlo rastie. Medzinárodná asociácia leteckých dopravcov očakáva, že už do roku 2023 krajina predstihne Spojené štáty na pozícií najväčšieho leteckého trhu na svete.

Prudký nárast leteckej dopravy je vo veľkej miere podporovaný strednou triedou Číny, ktorá vynakladá miliardy na domáce a zahraničné cesty.

Súvisiace:
Táto spoločnosť si myslí, že dokáže poraziť Starbucks v Číne
Svetová banka: Hospodársky rast Číny sa v roku 2019 zníži na 6,2%

Spoločnosť Boeing očakáva, že čínske aerolínie v priebehu nasledujúcich 20 rokov budú kupovať 7 690 nových lietadiel v kombinácii o hodnote 1,2 bilióna dolárov. Boeing odhaduje, že 75% nových lietadiel budú lietadlami s úzkym telom.

Stratégia spoločnosti Qatar Airways

Spoločnosť Qatar Airways v posledných rokoch investovala do viacerých medzinárodných leteckých spoločností.

Spoločnosť vlastní 20% medzinárodnej leteckej spoločnosti ICAGY, ktorá je materskou spoločnosťou British Airways, ako aj 10% podiel v hongkongskej spoločnosti Cathay Pacific a LATAM Airlines Group. Je vlastníkom 49% spoločnosti Air Italy.

Investície nadobudli ďalší význam po tom, čo aktivity spoločnosti Qatar Airways z niektorých destinácií na Blízkom východe boli zakázané, po rozpade vzťahov v roku 2017 so susedmi, ako je Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty.

Spoločnosti Qatar Airlines má prevádzku na viac ako 1000 letiskách vo viac ako 150 krajinách a má na starosti 14 250 denných letov. China Southern Airlines v priebehu dnešného dňa neodpovedala na žiadosti o komentár.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár