Tato_spolocnost_si_mysli_ze_dokaze_porazit_Starbucks_v_Cine

Po takmer jednom roku v podnikaní je Luckin Coffee náročným konkurentom spoločnosti Starbucks na jednom z najvýznamnejších trhov amerického kávového giganta.

V tomto roku sa po celej Číne objavilo viac ako 1700 predajných miest značky Luckin. To zahŕňa obchod v historickom kultúrnom stredisku v Pekingu – Zakázanom meste, z ktorého Starbucks bola pred viac ako desiatimi rokmi vysťahovaná.

Spoločnosť Luckin plánuje mať do konca roka 2 000 predajní. Jedná sa o lákavé predajne pre zákazníkov s lacnými cenami a pútavým využitím technológií, čím navyšuje konkurenciu voči Starbucksu.

Rýchle rozšírenie spoločnosti Luckin na výzvy amerického reťazca ukazuje, ako čínski podnikatelia stále viac konkurujú západným značkám na jednom z najväčších spotrebiteľských trhov sveta.

Súvisiace: Najväčší Starbucks sveta otvorili v Číne

Kým obe značky podávajú kávu, podobnosti do značnej miery v tomto bode končia. Na rozdiel od licencovaných kaviarní spoločnosti Starbucks, väčšina predajní Luckin je malými stánkami mimo miest, kde sa realizujú on-line objednávky pre doručenie aj vyzdvihnutie.

Luckin Coffee sa tento rok v Číne rýchlo rozšírila. Plánuje otvoriť ďalšie stovky obchodov.

Luckin Coffee sa tento rok v Číne rýchlo rozšírila. Plánuje otvoriť ďalšie stovky obchodov.

 

Ešte dôležitejšie je, že Luckin už od začiatku zaradil technológiu do centra svojho podnikania. Jej predajne neakceptujú hotovosť, namiesto toho zákazníci môžu platiť len prostredníctvom aplikácie Luckin, ktorá ponúka vernostné bonusy.

33-ročný Hans Wang vo východnom meste Hangzhou poznamenal: “Je to veľmi pohodlné a časovo úsporné.” Svoju objednávku vykonáte pomocou aplikácie a potom s ňou prídete do predajne.

Zákazníci tieto služby v Číne vyžadujú stále vo väčšej miere. Ale až donedávna ich spoločnosť Starbucks neposkytovala.

Jeffrey Towson, ktorý je profesorom v Pekingu a expertom pre pre čínske podnikateľské prostredie uviedol: “Starbucks mal slabinu,” … “Skutočnosť, že neexistovali služby pre vyzdvihnutie je smiešne a ich aplikácia tak dostávala rany.”

Rastúca konkurencia

Čína je druhým najväčším trhom spoločnosti Starbucks po Spojených štátoch. S približne 3 000 kaviarňami po celej krajine je stále väčšia ako sieť Luckin. Starbucks do konca roka 2022 toto číslo plánuje viac ako zdvojnásobiť.

V júni však spoločnosť na čínskom trhu zaznamenala náhle spomalenie rastu Jednou z príčin na ktorú poukázala, bola práve rastúca konkurencia, ktorú analytici interpretovali ako odkaz na spoločnosť Luckin.

Medzi firmami Luckin a Starbuck narastá vzájomný boj. V máji Luckin žalovala spoločnosť so sídlom v Seattli a tvrdila, že trh nespravodlivo monopolizovala.

V reakcii na to Starbucks pre čínske štátne médiá poznamenala: “Vítame riadnu konkurenciu, vzájomnú podporu, neustále inovácie, neustále zlepšovanie kvality a služieb a vytváranie reálnej hodnoty pre čínskych spotrebiteľov.”

Luckin v nasledujúcich rokoch plánuje otvoriť stovky ďalších predajní.

Spoločnosť Starbucks v súčasnosti čelí rozsiahlej konkurencií. V auguste sa spojila s najväčšou čínskou spoločnosťou online podnikania – Alibaba, ktorá začala poskytovať služby donášky pre domácnosti. O mesiac neskôr firma Luckin oznámila vlastné prepojenie s inou, významnou čínskou internetovou spoločnosťou Tencent.

Yuwan Hu, ktorý je analytikom spoločnosti Daxue Consulting v Šanghaji, uviedol, že konkurencia spoločnosti Luckin prinúti Starbucks k tomu, aby sa v Číne viac orientovali na svoju značku Reserve. Práve v nej ponúkajú zákazníkom viac výhodných kaviarní a obchodov vo väčších, luxusnejších priestoroch.

Predajňa spoločnosti Starbucks – Reserve Roastery v Šanghaji, ktorý otvorila koncom roka 2017 je najväčšou predajňou firmy Starbucks na svete.

Najväčšia predajňa spoločnosti Starbucks na svete sa nachádza v Šanghaji.

Najväčšia predajňa spoločnosti Starbucks na svete sa nachádza v Šanghaji.

 

Podľa Yuwana Hu sa Luckin sústreďuje na konkurenciu v oblasti cien. Spoločnosť podporuje zľavy na populárnej sociálnej sieti skupiny Tencent – WeChat a jej káva je vo všeobecnosti lacnejšia ako Starbucks.

25-ročná Suyu Meng, ktorá pracuje v technologickom startupe v Pekingu, uviedla, že si medzi týmito dvoma značkami nevie vybrať. Je priťahovaná k lacnejším cenám spoločnosti Luckin, ale má tiež rada skúsenosti z kaviarní značky Starbucks, kde sa môže stretnúť s priateľmi.

Káva v štýle Xiaomi

Towson opísal Luckin ako ekvivalent kávového priemyslu Xiaomi, ktorý predstavuje čínskeho výrobcu inteligentných telefónov, ktorý sa stal jednou z najlepších značiek v krajine tým, že predával lacnejšie alternatívy k iPhonom od spoločnosti Apple.

Luckin sa pre úspech nemusí nevyhnutne snažiť pokúšať prekonať Starbucks ako najpredávanejšiu značku kávy v Číne. Analytici tvrdia, že trh je dostatočne veľký pre obe skupiny.

Súvisiace: Čína získava takmer 3000 kaviarní značky Starbucks

V súčasnej dobe Luckin stráca peniaze, pretože sa usiluje o rast, čo je charakteristická vlastnosť pre mladé začínajúce podniky (startupy).

Hovorca Du Yang poznamenal: “Časový harmonogram pre dosiahnutie zisku sme zatiaľ neuviedli.”

V decembri získala spoločnosť od investorov finančné prostriedky vo výške 200 miliónov dolárov, čím podľa odhadov analytikov získala ocenenie viac ako 2 miliardy dolárov.

Dlhodobou výzvou pre spoločnosti Luckin a Starbucks je zmena orientácie pitia tradičného čínskeho čaju na kávu.

Ľudia v Číne konzumujú v priemere len päť šálok kávy ročne. Američania zhruba 400.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár