Svetova_banka_Hospodarsky_rast_Ciny_sa_v_roku_2019_znizi_na_6_2_percenta

Ekonomický rast Číny sa v roku 2019 pravdepodobne spomalí na 6,2 percenta z očakávaných 6,5 percenta v tomto roku, v dôsledku obchodného sporu so Spojenými štátmi. S týmto vyjadreniami v dnešnom dni prišla Svetová banka.

Jej výhľad na čínsky hospodársky rast na rok 2018, ktorý mal byť najslabším za 28 rokov, zostal nezmenený v porovnaní s jej predpoveďou v apríli.

Banka v poslednom hodnotení druhého najväčšieho hospodárstva na svete uviedla: “Pri pohľade do budúcnosti je hlavnou výzvou Číny riešiť problémy spojené s obchodom a zároveň zachovať úsilie pre obmedzenie finančných rizík.”

V správe ďalej uviedli: “Spotreba bude aj naďalej hlavnou hnacou silou čínskej ekonomiky, keďže slabší rast úverov bude mať vplyv na investície a spomaľuje globálny dopyt a vyššie americké tarify na čínske zásielky si taktiež vyberajú svoju daň aj na exporte krajiny.”

“Pre stimuláciu hospodárstva by sa fiškálna politika mohla zamerať skôr na zvýšenie spotreby domácností než na verejnú infraštruktúru,” a dodala, že Čína má priestor na ďalšie zníženie podnikových daní.

Vláda v budúcom roku prisľúbila agresívnejšie zníženie daní a podnietenie rozhovorov medzi čínskymi ekonómami o tom, či by Peking mal v budúcom roku zvýšiť svoj pomer fiškálneho deficitu o viac ako 3 percentá.

Vláda v uplynulých mesiacoch odhalila rad politických opatrení vrátane zníženia povinných minimálnych rezerv bánk s cieľom podporiť pôžičky, zníženie daní a krokov na zrýchlenie projektov v oblasti infraštruktúry.

Súvisiace: Predaj automobilov v Číne je na ceste k 1. ročnému poklesu od 90. rokov

Rast tejto najväčšej ekonomiky v Ázii sa v treťom štvrťroku spomalil na 6,5 percenta, čo je najslabšie tempo od celosvetovej finančnej krízy. Zdá sa, že v súčasnom štvrťroku a budúcom roku pravdepodobne dôjde k ďalšiemu spomaleniu dynamiky, pričom údaje z minulého týždňa poukázali na prekvapujúce oslabenie v produkcii tovární za mesiac november ako aj výsledkoch maloobchodných tržieb.

V októbri Medzinárodný menový fond znížil svoju prognózu o hospodárskom raste Číny pre rok 2019 na 6,2 percenta zo 6,4 percenta, pričom jej výhľad na rok 2018 zostal nezmenený.

Svetová banka uviedla, že zatiaľ čo Čína pokračuje v obchodných rozhovoroch so Spojenými štátmi, mala by zvýšiť svoje úsilie o riešenie obáv obchodných partnerov v oblasti ochrany duševného vlastníctva a transferov technológií.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WB, LATimes

Facebook komentár