Rivian_ziskava_$13_miliardy_na_financovanie_svojich_elektromobilov

Americký startup automobilovej technológie Rivian v novom kole financovania získal 1,3 miliardy dolárov. Nová investícia je štvrtým získaním kapitálu, ktoré spoločnosť vykonala v roku 2019, po predchádzajúcom získaní finančných prostriedkov o objeme 700 miliónov dolárov pod vedením spoločnosti Amazon, 500 miliónov dolárov od spoločnosti Ford (ktorá zahŕňa spoluprácu v oblasti technológie elektrických vozidiel) a 350 miliónov dolárov od spoločnosti Cox Automotive.

To je veľký objem peňazí, ale Rivian nepredstavuje typický startup, pretože jeho cieľom je uviesť na trh plne elektrické vozidlá, vrátane pick-upu R1T a športového úžitkového vozidla R1S. Obidva tieto vozidlá sú automobilmi pre spotrebiteľov, ktoré chce spoločnosť uviesť na trh od konca budúceho roka a Rivian taktiež pracuje s gigantom Amazon na dodávkach s elektrickým pohonom, z ktorých obchodný gigant si objednal 100 000 kusov, s cieľom doručenia prvých dodávok v roku 2021.

Posledné získanie finančných prostriedkov startupu Rivian zahŕňa účasť spoločností Amazon a Ford Motor Company, spolu s fondmi spoločností T. Rowe Price Associates a BlackRock. K tomuto financovaniu neponúka žiadnych nových členov správnej rady a nezdieľa žiadne ďalšie podrobnosti o konkrétnych fondoch zapojených do tejto investície.

Spoločnosť, ktorá bola založená v roku 2009, má výskumné a vývojové zariadenia vo viacerých mestách po celom svete a taktiež výrobný závod s rozlohou 240 000 metrov štvorcových v meste Normal, v štáte Illinois, ktoré produkujú SUV a pickup, ktoré boli predstavenými v novembri na autosalóne v LA. Najskôr uvedú do prevádzky vozidlá s vyššími úrovňami výbavy vrátane elektromobilu, ktorý bude vedieť na jedno nabitie prejsť až 660 kilometrov. Základné ceny pre modelu R1T začínajú na hodnote 69 000 dolárov, pred uplatnením akýchkoľvek dotácií, zatiaľ čo cena SUS R1S začína na úrovni 72 500 dolárov. Spoločnosť Rivian prijíma predobjednávky, ktoré sú k dispozícii s vkladom 1 000 dolárov.

Pre spoločnosť, ktorá sa v mnohých ohľadoch objavila ako z ničoho nič, vďaka jej kapitalizácii a partnerstvám je jedným z lepších existujúcich konkurentov spoločnosti Tesla, najmä v kategóriách nákladných automobilov a vozidiel SUV, v ktorých má Tesla slabé zastúpenia, ako len u luxusného modelu Model X.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDnet

Facebook komentár