Automobily spoločnosti Revian.

Automobily spoločnosti Rivian.

Vpád spoločnosti Amazon na trh s elektrickými vozidlami je prvou veľkou výzvou pre dominanciu spoločnosti Tesla v tomto priestore a pravdepodobne “najvýznamnejším míľnikom v elektroenergetike” od počiatočnej verejnej ponuky spoločnosti Tesla v roku 2010. S týmto vyjadrením prišiel analytik z Wall Street.

Adam Jonas, analytik spoločnosti Morgan Stanley v poznámke ku klientom z 19. februára poznamenal: “Investícia spoločnosti Amazon v hodnote 700 miliónov amerických dolárov do amerického dodávateľovi elektrickej dodávky Rivian sa v tomto roku môže ukázať ako najdôležitejší automobilový moment.”

Jonas ďaej napísal: “Môže to byť najvýznamnejším okamžikom pre americké automobily v celom roku 2019,” … “Myslíme si, že investori z oblasti automobilového sektoru by mali na chvíľu zvážiť význam minulo-týždňovou investície Amazon-Rivian.”

Súvisiace: Amazon dosiahol ročné predaje $200 miliárd

Spoločnosť General Motors takisto viedla rozhovory so spoločnosťou Rivian o tom, že od začiatku tohto mesiaca by pravdepodobne zainvestovala do startupu sídliaceho v americkom meste Plymouth Township. Ale zdroje oboznámené s touto záležitosťou tvrdia, že v blízkej budúcnosti sa neočakáva žiadne oznámenie.

Jonas vo svojej správe z 14. februára napísal: Ak by sa automobilka GM pridala k Amazonu investovaním do spoločnosti Rivian, bolo by to “ďalším znakom predvídateľnej strategickej vízie GM.”

Zatiaľ čo GM zostáva skúpa na informácie ohľadom rozhovorov s firmou Rivian, GM vo vyhlásení z médií uviedla: “Obdivujeme prínos spoločnosti Rivian pre budúcnosť nulových emisií a celkovo elektrickej budúcnosti.”

Viac informácií

-Amazon v piatok viedla investície o objeme 700 miliónov dolárov do startupu elektrických vozidiel – Rivian
-Čo vieme o Rivian – je startupom produkujúcim elektrické pickupy a SUV so sídlom v Michigane
-GM a Amazon sú údajne pripravení investovať 1 až 2 miliardy dolárov do automobilky Rivian

Čo je to veľký problém?

Rivian plánuje vyrábať elektrické pickupy a SUV, z ktorých každý má dojazd približne 420 až 650 kilometrov.

Takže prečo je investícia Amazon taká významou? Po prvé, kapitál, ktorý poskytuje spoločnosti Rivian, “výrazne znižuje riziko ohľadom cieľov pre predaje spoločnosti Rivian pre roku 2020”.

Má obchodný model, ktorý jej pomôže. Jonas uviedol: “Amazon má priaznivý záujem ohľadom kontroly nákladov na svoje dopravné a logistické výdavky. Husté siete, predvídateľné trasy a jasne definované zastávky sú ideálnym pre architektúru elektrických vozidiel.”

Trh elektrických automobilov

Elektrické automobily (EV) sa taktiež nachádzajú v križovatke, pretože náklady na batérie sa naďalej znižujú, čo podľa Jonasa podporuje “širšiu škálu spoločností a produktov, ktoré ponúkajú elektrickú architektúru.”

Tyson Jominy, ktorý je výkonným riaditeľom konzultačnej skupiny pre údaje a analýzy v spoločnosti JD Power, uviedol: “Celosvetové predaje automobilov na elektrický pohon sa do roku 2030 odhadujú na 18 miliónov vozidiel, pričom Čína predstavuje 7,5 milióna vozidiel.“

“Jedná sa o rýchlo sa rozširujúce číslo s vedením Číny, nasledované Európou a obe sú riadené nariadeniami týchto krajín.”

Pre oblasť Spojených štátoch Jominy poznamenal, že predaj elektrických automobilov by sa do roku 2025 každoročne mal zvýšiť o približne 100 000, čím by dosiahol až 700 000 jednotiek. Napriek tomu, elektrické automobily v tomto bode budú tvoriť zhruba len 5 percent maloobchodného trhu automobilov.

Jonas však povedal, že v priebehu nasledujúcich niekoľkých rokov očakáva, že ďalší výrobcovia automobilov, vrátane spoločnosti Ford, budú nasledovať rozhodnutie GM odstrániť svoj hybridný program a prejdú na elektromobily.

Amazon vs. Tesla

Rozsiahle vozové parky taktiež budú podľa Jonasa čeliť environmentálnym výzvam.

Jonas ďalej poznamenal: “Flotily vozidiel spojenými s veľkými technologickými spoločnosťami môžu byť tlačené na vyššiu úroveň trvalej udržateľnosti, vrátane emisií z výfukov a skleníkových plynov, vrámci rastúceho počtu veľkých metropolitných oblastí a štátov,” … “Očakávame, že zákaznícka informovanosť o udržateľnosti a environmentálny dopad logistickej/dopravnej stopy spoločnosti bude časom len rásť … čo povedie k tlaku na firmy, aby podnikli kroky aj v tomto smere.”

Súvisiace: Elon Musk chce aby svet prijal elektromobily, aj keby Tesla krachovala

Jonas tiež uviedol, že mnohí investori vidia autonómne vozidlá a elektrické automobily spolu so zdieľaním automobilov ako pozitívny vývoj v oblasti mobility, ktorý môže podporiť ceny akcií spoločností automobilov. Ale s intenzívnejším a priamym zapojením spoločnosti Amazon do “revolúcie storočia starého pohonu a ekosystému podnikateľského modelu” sa jedná o možnú hrozbu pre ceny akcií tradičných výrobcov automobilov, ak podobné zmeny v svojich podnikateľských modeloch nevykonajú.

Ďalej povedal: “Dominancia automobilky Tesla v oblasti elektrických automobilov je aktuálne ohrozená.“

Jonas nakoniec poznamenal: “Práve vtedy, keď sa zdalo, že Tesla vedie nad konkurenciou v oblasti automobilov na elektrický pohon,“ … “sa Amazon odvážne presúva do trhu amerických elektronických automobilov,” … “Myslíme si, že Amazon je voči Tesle skôr konkurenciu než za partnerom alebo spolupracovníkom s ohľadom na výzvy pre budúcnosť dopravy.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, Yahoo

Facebook komentár