Automobilka-Rivian-chce-vstupit-na-burzu-cez-IPO

Rivian, ktorá je startupom z oblasti elektromobilov podporovaným spoločnosťami Amazon a Ford, v piatok uviedla, že predložila dôverné dokumenty Komisii pre cenné papiere a burzy ohľadom počiatočnej verejnej ponuke akcií (IPO).

Agentúra Bloomberg, ktorá správu priniesla ako prvú, uviedla, že Rivian sa zameriava na ocenenie zhruba 80 miliárd dolárov a chce vykonať IPO okolo Dňa vďakyvzdania. Spoločnosť CNN správu nezávisle nepotvrdila. Rivian vo vyhlásení uviedla, že veľkosť a cenové rozpätie navrhovanej ponuky ešte nie je možné určiť. Ocenenie 80 miliárd dolárov by znamenalo, že Rivian bude mať väčšiu hodnotu ako automobilky Ford a GM.

Spoločnosť bola založená v roku 2009 a od roku 2019 získala 10,5 miliardy dolárov, z dôvodu zvýšeného záujmu o elektromobily. Rivian je pravdepodobne hlavným uchádzačom stať konkurujúcou skupinou v sektore elektrických vozidiel, ktoré by mohli byť výzvou pre spoločnosť Tesla a súčasné automobilky. Rivian dostal objednávku na 100 000 dodávok od skupiny Amazonu, z ktorých niektoré sú už v USA dodávané.

Rivian sa snaží prezentovať ako outdoorová značka a svoje výrobky označila za „elektrické dobrodružné vozidlá“. Spoločnosť uviedla, že jej pick-up, R1T a jej sedemmiestne SUV, R1S, budú schopné prejsť cez 1 metrovú vodu. Je tiež partnerom nadácie horolezca Alexa Honnolda, ktorý sa stal prvým človekom, ktorý bez lana vyliezol na vertikálny skalný útvar El Capitan, ktorý sa nachádza v Yosemitskom národnom parku.

Rivian ďalej poznamenala, že jej SUV a pick-up začne byť ponúkaný na cene od približne 70 000 dolárov a bude mať dojazd viac ako 480 kilometrov, čo pravdepodobne bude podobné elektrickým vozidlám od zavedenejších výrobcov, ako sú Tesla Model X a nadchádzajúci elektromobil GMC Hummer EV.

Rivian uviedla, že prvé vozidlá dodá toto leto, ale zatiaľ tak neurobila. Jej vozidlá sa však objavili na mieste, keď v priebehu minulého mesiaca zakladateľ Amazonu – Jeff Bezos letel do vesmíru. Rivian vo vyhlásení oznámila, že tieto vozidlá zapožičala Blue Origin, ktorá je vesmírnou spoločnosťou Jeffa Bezosa.

Rivian vyrába svoje prvé vozidlá vo svojom závode v Bloomington-Normal, štátu Illinois. Vedúci predstavitelia oblasti pripisujú automobilke Rivian pomoc pri obnove oblasti, podľa plánu firmy Mitsuibishi, ktorá bola dohodnutou v roku 2015.

 

Zdroj: CNN

Facebook komentár