Roboty_v_Britanii_vykonaju_vysoko_presnu_operaciu_chrbtice

Roboty sa chystajú vykonať operáciu chrbtice s “vyššou presnosťou, než je v medziach ľudských možností” ako súčasť nového výskumného projektu na britskej univerzite.

Tím v Nottingham Trent University vyvinul systém, ktorý umožňuje dvom robotickým rukám “na čiastočne autonómne vŕtanie otvorov na jednotlivých stavcoch.” Tím vedie Philip Breedon, ktorý je profesorom inteligentných technológií v Nottingham Trent.

Výskum sa bude zameriavať aj na využitie rozšírenej reality, ktorá poskytne chirurgom ”živú vizuálnu spätnú väzbu”, ktorá ukáže hĺbku dier pri vŕtaní. Až doposiaľ sa neuskutočnili žiadne operácie s využitím robotickej technológie a neexistuje časový harmonogram, kedy by sa uskutočnili.

Breedon vo vyhlásení uviedol: “Lekári, ktorí vykonávajú záchranné operácie na korekciu chrbticových stavcov, ako je skolióza alebo kyfóza, musia zabezpečiť dôkladné úrovne presnosti, aby sa zabránilo vzniku zbytočných a potenciálne vážnych zranení.”

Dodal: “Táto technológia sľubuje, že prinesie väčšiu presnosť, než aká bola kedykoľvek predtým dosiahnutou – alebo dokonca možná od ľudí – pre zlepšenie bezpečnosti a účinnosti takýchto postupov, ktoré potrebujú ľudia so závažnými spinálnymi podmienkami.”

Otvory na stavcoch sa používajú na vloženie “pedikulových skrutiek”, ktoré sú zase spojené s redukčnými prvkami deformácie. To operačným tímom umožňuje “dorovnať jednotlivé stavce a vyrovnať chrbticu.”

Robotické ramená pri operácii spolupracujú. Jeden robot je pripojený k stavcom a je s ňou pohybované vrámci prirodzených pohybov pacientov. Tieto informácie sú odovzdávané počítaču. Druhý robot vykonáva automatické nastavenia, aby zabezpečil, že zostane na svojej “preddefinovanej ceste” a udržuje presnosť pri vŕtaní.

Výskum sa uskutočňuje v spolupráci s Davidom Brownom, ktorý je profesorom na Fakulte vedy a techniky na Nottingham Trent University a Bronekom Boszczykom, vedúcim spinálnej chirurgie v Benedictusu Krankenhaus Tutzing v Nemecku a hosťujúcim profesorom na Nottingham Trent University.

Súvisiace:
Čo podnikatelia potrebujú vedieť o technológii rozpoznávania tváre
Morgan Stanley u klientov používa roboty na analýzu profilov sociálnych médií

Boszczyk uviedol, že táto technológia je príkladom toho, ako robotika môže “vylepšiť spôsob, akým sa vykonávajú prenikavé operácie, zlepší bezpečnosť pacientov a zabezpečuje efektívnosť procesu”.

Roboty sa stávajú čoraz častejším nástrojom pre lekárov. V roku 2018 napríklad tím v Royal Marsden NHS Foundation Trust použil robotickú chirurgiu na vykonanie “celkovej robotickej excentrácie panvy” na liečbu pacienta s pokročilým karcinómom konečníka.

V Royal Marsden NHS Foundation Trust uviedli, že lekári veria, že to bolo prvýkrát, kedy to bolo vykonané vrámci postupu, ktorý odstraňuje všetky tieto problémy z panvovej oblasti, vo Veľkej Británii pomocou “robotickej chirurgickej technológie”.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, BBC

Facebook komentár