Umela_inteligencia_vytvori_tolko_miest_ktore_aj_znici_PwC_top

Podobne ako Elon Musk a Bill Gates prišli s katastrofálnymi predpoveďami o tom, ako umelá inteligencia začne nahrádzať zručných ľudí, takmer vo všetkých oblastiach.

Takže nie je žiadnym prekvapením, že ľudia majú obavy ohľadom svojej budúcnosti z dôvodu umelej inteligencie. Jedná sa podľa nich o oblasti kde žije väčšinou beznádejného obyvateľstva podľa nich práve preto je čas na univerzálne základne príjmy, zatiaľ čo bohatí ľudia budú vlastniť a prevádzkujú všetky roboty.

Ale nová správa od poradenskej firmy PwC sa spája s rastúcim počtom opatrnejších ekonomických predpovedí, ktoré naznačujú, že budúcnosť je jasnejšia, ako by sme si mohli myslieť.

Pri pohľade na Veľkú Britániu PwC zistila, že je pravdou, že roboty nahradia niektoré pracovné miesta, najmä v odvetviach, ako je doprava alebo výroba. Spoločnosti umelej inteligencie (AI) podľa správy “zrušia” 38% pracovných miest v oblasti dopravy a 30% pracovných miest v priemysle.

Avšak ostatné sektory v skutočnosti vďaka umelej inteligencií (AI) uvidia väčšiu tvorbu pracovných miest, čím sa rovnováha vyváži. Len 12% pracovných miest v sektore zdravotnej starostlivosti bude cez oblasť umelej inteligencie zrušených, zatiaľ čo podľa predpovedí PwC, vytvorený bude 34% podiel pracovných miest.

Výsledkom je, že sektor umelej inteligencie vytvorí toľko pracovných miest, ktoré zničí, keď sa na to pozrieme z pohľadu vyrovnania ktoré nastane v rôznych iných odvetviach.

V správe sa píše: “Naše odhady naznačujú, že umelá inteligencia nepovedie k technickej nezamestnanosti, pretože navrhujeme, že do roku 2037 v Británií nahradí okolo 20% existujúcich pracovných miest, ale vytvorí podobný objem.

“V absolútnom vyjadrení sa predpokladá, že približne 7 miliónov existujúcich pracovných miest bude zrušených, ale približne 7,2 milióna pozícií bude vytvorených, čím sa zvýši čistá zamestnanosť o približne 0,2 milióna.”

OECD bola v správe zverejnenej začiatkom tohto roka oveľa konzervatívnejšia, v súvislosti s rušením pracovných miest vplyvom tohto sektora. Organizácia dospela k záveru, že v členských krajinách je vystavených riziku automatizácie iba 14% pracovných miest.

Súvisiace:
5 dôvodov prečo sa pomalá revolúcia robotov chystá zrýchliť
Ako chce Čína poraziť USA v technológiách?

Spoločnosť PwC, ako aj OECD navrhli, aby odvetvia, ktoré by z umelej inteligencie mali mať najväčší prínos alebo ktoré sú prinajmenšom ohrozené automatizáciou, sú tie, ktoré zahŕňajú komplexné špecializované úlohy a jednotlivcov. To zahŕňa oblasti:

  • Vzdelania
  • Vedeckej a technickej práce
  • Informácie a komunikácie
  • Ubytovacie a stravovacie služby

Medzi odvetvia, ktoré budú negatívne ovplyvnené, patria tie, ktoré zahŕňajú opakujúce sa administratívne úlohy, ako napríklad:

  • Financie a poistenie
  • Maloobchod
  • Stavebníctvo
  • Verejná správa
  • Doprava
  • Výroba

Tu je celá britská štatistika od spoločnosti PwC, ktorá zobrazuje vytváranie ako aj nahrádzanie pracovných miest v rôznych odvetviach:

Umela_inteligencia_vytvori_tolko_miest_ktore_aj_znici_PwC_graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: PwC

Facebook komentár