Technologicka_spolocnost_zamestnancom_poskytuje_1500_na_zazitky_2018

  • Výrobca softvéru Qualtrics dáva každému zamestnancovi 1500 dolárov ročne, aby ich utratili na zážitky, ktoré by inak nezažili alebo by si ich nemohli dovoliť.
  • Niektorí zamestnanci plávali so žralokmi, lyžovali v rakúskych Alpách, prechádzali sa po Veľkom čínskom múre či dokončili charitatívne skutky v zahraničí.
  • Prieskumy ukázali, že generácia milénia, ktorá tvorí väčšinu pracovnej sily spoločnosti Qualtrics, tieto nové výhody a benefity uprednostňujú nad rastom miezd.

Deti milénia majú reputáciu ako generácia, ktorá často mení prácu. V roku 2016 prieskum firmy Gallup ukázal, že 21% týchto ľudí v priebehu minulého roka zmenilo prácu (viac ako trojnásobok zvyšných ľudí, ktorí udali to isté) a 60% ľudí je otvorená novým príležitostiam.

Výsledkom je, že spoločnosti vymýšľajú kreatívne riešenia, ako dlhodobo udržať svojich zamestnancov, od poskytovania plateného voľna na objavovanie prírody až po tréning na požiadanie.

Spoločnosť Qualtrics, ktorej softvér umožňuje podnikom a výskumným pracovníkom zhromažďovať údaje, ktoré pomáhajú zlepšiť ich skúsenosti so zákazníkmi, zamestnancami a značkami, môže prevziať vedenie pri poskytovaní nadčasových výhod spoločnosti pre svojich zhruba 1700 zamestnancov so sídlom v Provo v Utahu; v Seattli, vo Washingtone a kdekoľvek inde v zahraničí.

V januári spoločnosť Qualtrics začala dávať každému zamestnancovi 1 500 dolárov, aby sa venovali aktivitám, ktoré “by za normálnych okolností neurobili.” Doteraz niektorí zamestnanci už plávali so žralokmi v Galapágoch, lyžovali v rakúskych Alpách, prechádzali sa po Veľkom čínskom múre a doručili knihy deťom vo Filipínach.

Pracovníci musia byť kvalifikovaní ako zamestnanci na plný úväzok, ktorí pracujú v spoločnosti najmenej jeden rok. Nevyžaduje sa žiadny cestovný plán alebo aplikácia, zamestnanci majú možnosť minúť peniaze podľa vlastného uváženia.

Mike Maughan, šéf oddelenia pre rast značky a celosvetovú perspektívu poznamenal: “Nechceme vám povedať, čo robiť. Chceme len povedať, že sme vám pomohli splniť sny z vášho zoznamu želaní.”

Pre generáciu milénia je to celé iba o výhodách

Američania, či už je to lepšie alebo horšie, trávia čoraz viac svojho času v práci. Generácia miléniá vo všeobecnosti pracuje viac hodín, strácajú viac dní dovolenky a odchádzajú do dôchodku oveľa neskôr ako predchádzajúce generácie. Tiež zarábajú menej peňazí ako ich rodičia v rovnakom veku.
Tieto podmienky môžu viesť k vyhoreniu, nedostatočnému zapojeniu sa do práce alebo ukončeniu činnosti, čo môže byť dôvodom, prečo niektoré spoločnosti, vrátane spoločnosti Facebook, Google a Netflix, ponúkajú sladké výhody.

Podľa profesijnej webovej stránky Glassdoor viac ako polovica (57%) všetkých pracovníkov uviedla, že výhody a benefity patria medzi najdôležitejšie veci, ktoré berú pri rozhodovaní o tom, či majú prijať prácu. Takmer 90% mladších zamestnancov vo veku 18 až 34 rokov uviedlo, že uprednostňujú nové alebo dodatočné výhody v porovnaní so zvýšením miezd.

Scott Dobroski, ktorý je analytikom spoločnosti Glassdoor v oblasti kariérnych trendov uviedol: „Výhody a benefity predstavujú dôležitú úlohu, pretože sú dodatočnou časťou na celkovej kompenzácii.”

Spoločnosť Qualtrics založená v roku 2002, sa zameriava na pomoc spoločnostiam pri uspokojovaní potrieb svojich zákazníkov. Veľké letecké spoločnosti používajú softvér Qualtrics na zhromažďovanie spätnej väzby zákazníkov a vytváranie skúseností, ktoré prekvapujú a potešujú letcov, zatiaľ čo predajcovia používajú služby Qualtrics, ktoré im pomáhajú spustiť cielené reklamné kampane, vykonávať štúdie o cenách a porozumieť tomu, ako zákazníci používajú svoje mobilné stránky.

“Pracujeme na manažmente zážitkov počas celého dňa,” povedal Maughan a dodal, že nový “zážitkový bonus” ukazuje zamestnancom, že “táto spoločnosť ide s dobou”.

Okrem zážitkového bonusu, spoločnosť Qualtrics ponúka svojim zamestnancom plne platenú zdravotnú starostlivosť pre ich rodiny, dôchodkové sporenie a zabezpečený obed, ktorý prinášajú zamestnanci z každého tímu k spoločným stolom. Taktiež dostávajú dvakrát ročne tzv. „Swag Bags“, ktoré obsahujú darčekové predmety spoločnosti Qualtrics.

Súvisiace: Ako cestujú najbohatší ľudia sveta

Qualtrics nie je prvou, ktorá ponúka cestovné štipendium ako výhodu. Spoločnosť Airbnb poskytuje svojim zamestnancom ročný príspevok vo výške 2 000 dolárov na cestovanie a pobyt v zozname Airbnb kdekoľvek na svete.

Podľa Maughana je zhruba 80% zamestnancov spoločnosti Qualtrics narodených medzi rokmi 1982 a 2000. Povedal, že tento benefit nebol určený na motiváciu ako udržať generáciu milénia, hoci očividne je to obrovský prínos.

Maughan ďalj uviedol: “Myslím si, že si veľmi dobre uvedomujeme trendy pracovnej sily týkajúce sa generácie milénia.” Dodal, že: “Primárnym motívom je skutočnosť, že sa naozaj staráme o našich zamestnancov. Chceme sa ubezpečiť, že im poskytujeme príležitosť, ktorú naozaj chcú urobiť, a ktorú by inak neurobili.”

Doteraz využilo tento bonus 668 zamestnancov spoločnosti Qualtrics.

Preložila: Veronika Paľová

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Fortune

Facebook komentár