5_rokov_som_cestovala_po_svete_a_ponukam_7_najlepsich_rad_o_peniazoch_2016

Viac ako päť rokov som cestovala a žila v zahraničí. Môj život sa zdá byť ako jedna veľká dovolenka, že? Nie je!

Nezáleží na tom, čo vo svojom živote robíme, práca pre peniaze bude vždy jeho súčasťou (teda ak nie ste jedným zo šiestich detí Brangeliny).

Po tom, ako som zmenila svoj životný štýl tak, že žijem v rozličných krajinách a hľadám alternatívne spôsoby zarábania, naučila som sa zopár trikov s peniazmi, ktoré by vám mohli pomôcť ak chcete cestovať ako macher alebo aj ak chcete žiť život nomádskeho vyhnanca ako ja.

Nepotrebujete to

Je strašne veľa vecí, ktoré jednoducho nepotrebujete. Ten preúžasný šampón vyrobený z hrivy jednorožca a víl, alebo tretiu šálku odpornej Starbucks kávy, nový iPhone 7, to všetko iba chcete, nepotrebujete to. Ľudia stále hovoria o tom, že chcú viacej cestovať, ale nerobia pre to nič. Prestaňte si kupovať veci a začnete si kupovať zážitky.

Neznamená to, že sa musíte vzdať všetkého, jednoducho si nájdite pár vecí ktorých ste ochotní sa vzdať a len sledujte ako sa vám začnú hromadiť peniaze!

Naučila som sa žiť bez množstva vecí – nekupujem predražené vlasové produkty, make up, a kávu si varím sama – a môžem vám úprimne povedať, že môj život je bez nich oveľa lepší. Zážitky ktoré mám namiesto týchto vecí sú všetky na nezaplatenie. (Je to ozaj také dojímavé ako to znie!)

Súvisiace: Mapa WiFi miest a hesiel na letiskách po celom svete

Nerozhadzujte peniaze

Samozrejme, že nepôjdete na vrch budovy s vrecom peňazí a len to hodíte dole na ulicu.
Menej dramaticky ako tento príklad, ak si dopredu nespravíte nejaký prieskum o obľúbených podvodoch v krajine do ktorej sa chystáte, keď trochu nevyjednávate (zase ale nie príliš), alebo ak si nespravíte domácu úlohu o tom, koľko by určité veci mali v krajine stáť, potom jednoducho zahadzujete svoje peniaze.

A necítim sa ani trošku zle kvôli vám.

Udržíte si peniaze ak si spravíte len minimum domácej úlohy.

Pro tip: Vždy sa spýtajte neutrálnej osoby koľko veci stoja.

Príklad: Spýtajte sa vašej priateľskej osoby v hoteli, koľko by mal stáť taxi z hotela do *vložte úžasné miesto kam sa chcete dostať*. Nemajú žiadne výhody z toho, ak by vám klamali a vy tak dostanete dobrý základ na to, aby ste vedeli, kedy so šoférom zjednávať.

Choďte tam, kde si to môžete dovoliť

Chcete parádnu dovolenku, ideálne do Paríža, ale váš bankový účet by sa pravdepodobne rozsypal rýchlejšie ako bageta, ak by ste ho premenili na Eurá. Avšak Mexické peso vyzerá oveľa prijateľnejšie. Choďte tam, kam si môžete dovoliť ísť. Na vašej dovolenke by ste sa nemali starať o peniaze. Nie je žiaden dôvod ísť do Paríža, ak si nemôžete dovoliť byť tam a ozaj si to užiť.

Súvisiace: Iba jedna krajina míňa na turizmus po svete viac ako USA

Geografia je dôležitá

Chcete ísť do Japonska ale bývate v Michigane a máte presne jeden týždeň. Veľmi zlý nápad. Nedostanete tak najviac zo svojho času ani z peňazí. Môžete však mať rovnako parádny výlet do Portorika, Belize alebo Mexika, krajín, ktoré sú oveľa bližšie a tak váš nakoniec budú stáť menej. Čím ďalej idete, keď máte málo času, tým viacej zaplatíte a budete mať menej času na to, aby ste si to ozaj užili.

A z časového posunu sa dostanete hneď ako nasadnete na lietadlo domov!

Menej je viac

Ostaňme ešte pri tom istom: ľudia premárnia veľa času a peňazí tým, že sa snažia vtesnať do svojej dovolenky príliš veľa aktivít. Chceli by ste si počas vašej týždňovej dovolenky radšej užiť jedno alebo dve cieľové miesta, alebo by ste chceli vidieť päť cieľových miest a stráviť väčšinu vášho času v autobusoch, lietadlách a vlakoch a míňať trikrát viacej peňazí?

Hm… prvá možnosť znie ako dovolenka, zatiaľ čo druhá možnosť znie ako niečo po čom by som potrebovala ďalšiu dovolenku. Menej je viac

Vytvorte si novú základňu

Ak chcete veľa cestovať počas dlhšieho časového obdobia váš najmúdrejší krok ako cestovať je, založiť si novú základňu v regióne po ktorom chcete cestovať. Cestovať z USA do Ázie trikrát v za rok verzus ostať v Thajsku a cestovať po okolí z Thajska: nemusíte byť matematickým géniom aby ste videli ktorá možnosť je priateľskejšia k vášmu rozpočtu.

Ak si spravíte novú základňu, tiež vám to dáva možnosť spoznať mieste spôsoby fungovania vecí, čo vám tiež ušetrí ďalšie peniaze!

Súvisiace: 10 vecí, ktoré sa zakladateľ startupu naučil o peniazoch počas cesty okolo sveta

Vytvorte si denný rozpočet

Ehe, spravte si denný rozpočet. Znie to ako otrava, ale nemusí to byť. Je to ozaj veľmi jednoduché a nemusí to byť bezchybné:

* Choďte na stránku kde sa bookujú hotely aby ste videli priemernú cenu hotelov, ktoré by sa hodili do vášho plánu.
* Vyhľadajte si koľko stojí jedlo. Spočítajte si tieto veci dokopy a dajú vám približne denný rozpočet na prežitie. Jedlo a prístrešie.
* Aké činnosti máte radi? Vylihovanie na pláži je zadarmo, potápanie nie je. Ak máte základ denného rozpočtu tak vám dosť pomôže pri prieskumoch okolia.

Nina Ragusa má blog zameraný na cestovanie, život prácu a zahraničný lifestyle, Where in the World is Nina?

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Facebook komentár