USA-schvalila-navrh-zakona-ktory-podporuje-rekordne-vojenske-vydavky

Americká Snemovňa reprezentantov na konci tohto týždňa podporila legislatívu, ktorá pripravila pôdu pre to, aby rozpočet na obranu v roku 2023 dosiahol rekordných 858 miliárd amerických dolárov, čo je o 45 miliárd dolárov viac, než navrhol prezident Joe Biden.

Snemovňa schválila kompromisnú verziu zákona o tzv. Autorizácii národnej obrany (National Defense Authorization Act) alebo NDAA, čo je zákon s platnosťou jeden rok, ktorým sa stanovuje zákon pre Pentagon, pomerom 350:80, čo ďaleko presahuje dvojtretinovú väčšinu potrebnú na schválenie zákona a jeho zaslanie pre podporu v Senáte.

Fiškálna NDAA z roku 2023 povoľuje vojenské výdavky až vo výške 858 miliárd dolárov a zahŕňa zvýšenie miezd pre vojakov o 4,6 %, financovanie nákupu zbraní, lodí a lietadiel; a podpora Taiwanu, ktorý čelí agresii z Číny a Ukrajiny, ktorá aktuálne bojuje proti invázii Ruska.

“Tento návrh zákona je od Kongresu, ktorý uplatňuje svoju právomoc povoľovať a vykonávať dohľad,” ako poznamenal zástupca Adam Smith – demokratický predseda Výboru pre ozbrojené sily Snemovne reprezentantov, v prejave, v ktorom vyzval na podporu tohto opatrenia.

Keďže ide o jeden z mála zásadných zákonov, ktoré sa každoročne schvaľujú, členovia Kongresu používajú NDAA ako prostriedok pre celý rad iniciatív, z ktorých niektoré nesúvisia s obranou.

Tohtoročný návrh zákona – výsledok niekoľkomesačných rokovaní medzi demokratmi a republikánmi v Snemovni a Senáte – potreboval dvojtretinovú väčšinu v Snemovni po nezhode niektorých členov Snemovni, ohľadom toho, či by mal obsahovať pozmeňujúci a doplňujúci návrh ohľadom hlasovacích práv.

Fiškálna NDAA z roku 2023 obsahuje ustanovenie požadované mnohými republikánmi, ktoré vyžaduje, aby minister obrany zrušil mandát vyžadujúci, aby členovia ozbrojených síl dostali očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

V budúcom roku poskytuje Ukrajine dodatočnú bezpečnostnú pomoc vo výške najmenej 800 miliónov dolárov a zahŕňa celý rad opatrení pre posilnenie Taiwanu v čase napätia s Čínou.

Návrh zahŕňa grantovú vojenskú pomoc pre Taiwan až do výšky 10 miliárd dolárov a jeho cieľom je urýchliť predaj zbraní na tento ostrov, čo viedlo k pokarhaniu od vedúcich predstaviteľov z Pekingu.

Plány na rok 2023 vyzývajú na nezávislý dohľad nad týmito výdavkami a reaguje aj na výzvy mnohých republikánov, aby pozornejšie sledovali výdavky na ukrajinskú pomoc.

Návrh zákona povoľuje viac prostriedkov na vývoj nových zbraní a nákup systémov vrátane stíhačiek F-35 a lodí Lockheed Martin od General Dynamics.

Očakáva sa, že Senát schváli NDAA budúci týždeň a pošle ho do Bieleho domu, aby prezident Joe Biden podpísal zákon.

NDAA však nie je konečné ustanovenie ohľadom všetkých výdavkov. Zákony o tzv. autorizácii vytvárajú programy, ale Kongres musí schváliť návrhy zákonov o rozpočtových prostriedkoch, ktoré vláde poskytnú zákonnú právomoc míňať federálne peniaze.

Lídri Kongresu sa zatiaľ nedohodli na návrhu rozpočtu na budúci rok.

V roku 2021, vojenské výdavky USA predstavovali takmer 40 percent celkových svetových výdavkov, čo je viac ako v nasledujúcich deviatich krajinách dohromady.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár