Vojenske_vydavky_Ruska_prvykrat_za_20_rokov_poklesli_2018

Slabá ekonomika spôsobila, že vojenské výdavky Ruska poklesli.

Moskva v roku 2017 vyčerpala na obranu 3,9 bilióna rubľov (61 miliárd dolárov), čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje pokles o 17% a prvý medziročný pokles od roku 1998. Tieto informácie priniesli nové údaje od Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI).

Pokles výdavkov je prudkým zvratom z posledných rokov, kedy Rusko navyšovalo investície v rámci úsilia o aktualizáciu zastaraných vojenských systémov do roku 2025.

Siemon Wezeman, ktorý je vedúcim pracovníkom v SIPRI, uviedol, že vojenská modernizácia zostáva vládnou prioritou, ale ekonomické podmienky udržanie úrovne výdavkov sťažili.

Rusko bolo v roku 2014 zasiahnuté dvoma dôležitými faktami – poklesom cien ropy a západnými sankciami ako aj pomalému zotaveniu z výslednej recesie. Znižovanie rozpočtu na obranu teda prišlo na rad až v minulom roku.

Wezeman ďalej uviedol: “Rozhodnutie o znížení vojenských výdavkov prišlo až po tom, ako sa vo väčšine ostatných vládnych oblastí škrty už uskutočnili.”

Vzhľadom na inflačnú a menovú zmenu sa výdavky v roku 2017 znížili až o 20%. Výdavky sa dostali na úroveň 4,3% HDP, v porovnaní s 5,5% v roku 2016 a 4,9% v roku 2015.

Pokles nie je v súlade s kremelskou rétorikou.

Prezident Vladimír Putin v marci pred opätovným zvolením oznámil, že Moskva vyvinula nové drony a systémy jadrových zbraní s “neobmedzeným” rozsahom, ktoré by urobili obranu NATO “úplne zbytočnou”.

Vojenske_vydavky_Ruska_prvykrat_za_20_rokov_poklesli_2018_1

Wezeman v spoločnosti SIPRI povedal, že mnoho ďalších projektov bolo oneskorených alebo zrušených.

Wezeman ďalej poznamenal: “Nemajú dostatočný objem finančných púrostriedkov,” … “Povedať, že chcú získať nové lietadlá a nové tanky, je jedna vec, ale získať ich a poskytovať rozsiahle objemy finančných prostriedkov na prevádzkové náklady je vec druhá.”

Zástupcovia pre hornú komoru ruského parlamentu, ktorý stanovujú úroveň výdavkov, na žiadosť o pripomienku neodpovedali.

Mnoho susedov Ruska počas minulého roka vykonali výrazne navýšenie svojich vojenských výdavkov, vo veľkej miere kvôli zvýšenej obavám z vojenskej agresie zo strany Moskvy.

Z údajov SIPRI vyplýva, že výdavky na obranu v strednej Európe sa v roku 2017 zvýšili o 12%.

Saudská Arábia v minulom roku Rusko prekonala, aby sa podľa SIPRI stala krajinou s tretími najväčšími vojenskými výdavkami na svete. Spojené štáty sú na prvom mieste a Čína sa nachádza na druhej priečke.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, TheGuardian

Facebook komentár