Cina-zvysi-vydavky-na-obranu-o-72-%

Podľa návrhu, ktorý v dnešnom dni zverejnilo ministerstvo financií, Čína v tomto roku zvýši výdavky na obranu o 7,2 % na 1,56 bilióna jüanov (230 miliárd dolárov).

Podľa oficiálnych údajov sa čínsky rozpočet na obranu vlani zvýšil o 7,1 % na 1,45 bilióna jüanov, čo je rýchlejšie ako 6,8 % nárast v roku 2021 a 6,6 % navýšenie v roku 2020.

V roku 2019 sa čínske výdavky na obranu zvýšili o 7,5 % na 1,19 bilióna jüanov.

V samostatnej nedeľnej správe ohľadom strategických krokov vlády, premiér Li Kche-čchiang nespomenul rusko-ukrajinskú vojnu. V správe sa uvádza: “Mali by sme zostať oddaní nezávislej mierovej zahraničnej politike.“

V správe vyzývajú na “rozhodné kroky proti ‘nezávislosti Taiwanu'”, pričom by sa Peking mal držať výzvy na “mierové zjednotenie”.

Taiwan je demokraticky spravovaný samosprávny ostrov, o ktorom Peking tvrdí, že je súčasťou jeho územia.

Vláda USA v decembri na fiškálny rok, ktorý sa končí 30. septembra 2023 schválila výdavky na obranu vo výške viac ako 800 miliárd dolárov. Okrem domácej inflácie plán výdavkov poukázal na potrebu čeliť vojenským kapacitám z Ruska a Číny.

Súvisiace: Zoznámte sa so 4 mužmi, ktorí budú riadiť čínsku ekonomiku

To je výrazne viac ako v predchádzajúcich rokoch.

Podľa údajov ministerstva financií USA vo fiškálnom roku 2022 vynaložili na národnú obranu 767 miliárd dolárov, teda 12 % svojho rozpočtu. Z údajov vyplýva, že to bolo približne o 2 % viac ako 755 miliárd dolárov vynaložených v roku 2021.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár