Líderstvo USA vo svete je spochybňované.

Líderstvo USA vo svete je spochybňované.

USA sú stále globálnou dominantnou oblasťou v mnohých oblastiach vrátane financií a technológií. Nie je však jasné, či najväčšia svetová ekonomika zostane vedúcou silou, ku ktorej sa ostatné krajiny obracajú. Tieto vyjadrenia poznamenali odborníci počas debaty na nedávno singapurskom summite.

Počas tretieho dňa virtuálnej konferencie diskutovali o tom, či „Novým štandardom bude svet bez vodcov a rozdelený na viaceré strany.“

Diskusia sa konala na pozadí meniaceho sa globálneho poriadku, v ktorom sú USA – všeobecne považované za hlavnú superveľmoc – ale je aj vidno ako ustupuje z medzinárodných organizácií, ktoré viedli roky, zatiaľ čo Čína sa javí ako rastúca a náročná konkurencia americkej dominancia hneď na niekoľkých frontoch.

Jeden z rečníkov, Ian Bremmer, prezident poradenskej spoločnosti Eurasia Group v oblasti politických rizík, uviedol, že v dohľadnej budúcnosti vidí svet bez vodcovských schopností.

„Ak by malo existovať skutočné vedenie, muselo by pochádzať z“ USA. Poukázal na to, že USA sú stále dominantné po celom svete, s jeho technologickými spoločnosťami, ktoré sú stále silnejšie aj počas koronavírusovej pandémie, z dôvodov úlohy amerického dolára ako hlavná rezervná mena a sile amerických bánk.

Ale tieto silné stránky sú podľa Bremmera tiež dôvodom, prečo USA nemajú záujem o vedenie.

Dodal, že svet bez lídra nepoškodzuje USA tak, ako ubližuje iným krajinám. “Američanov to nebude v blízkej budúcnosti veľmi zaujímať alebo nebudú mať snahu k naplneniu tohto vákua, takže verím, že v dohľadnej budúcnosti budeme bez vodcu a prehľadného rozdelenia.”

Niall Ferguson, ktorý je vedúcom pracovník skupiny Milbank Family z Hoover Institution na Stanfordskej univerzite, však potvrdil, že vedenie USA je v priebehu tohto roka v skutočnosti „veľmi zarážajúce“. Je to vidieť na tom, že americký Federálny rezervný systém poskytuje finančné vedenie počas hĺbok krízy vyvolanej pandémiou a Washington ukazuje technologické vedenie v kampaniach proti čínskej technologickej spoločnosti Huawei.

Zároveň dodal, že aj keď USA odíde z pozície globálneho lídra, urobí to niekto iný, pretože svet ich potrebuje.

Ferguson ďalej uviedol: „Svet nevyhnutne potrebuje vedenie. Ak to USA už skutočne nemôžu poskytnúť, urobí to niekto iný. Možno Čína, možno – kto vie – Európska únia, ktorá má teraz svoje relatívne silné vedenie v Berlíne a Paríži.“

USA alebo Čína?

Diskusia sa tiež sústredila na vzostup Číny ako globálnej veľmoci a jej pokusov s cieľom zaplniť vodcovskú prázdnotu, ktorú za sebou zanecháva USA.

Odborníci sa ale zhodli, že Čína ešte zďaleka nehrá vedúce postavenie na medzinárodnej scéne.

Yan Xuetong, dekan Inštitútu medzinárodných vzťahov na univerzite Tsinghua uviedol, že samotná Čína opakovane uviedla, že nemá záujem nahradiť USA alebo exportovať svoju ideológiu do celého sveta.

Rivalita medzi USA a Čínou však môže prinútiť ďalšie krajiny, aby si vybrali svoju stranu. Yan poznamenal, že čoraz viac krajín sa prikláňa na stranu čínskych ekonomických otázok a čo sa týka bezpečnosti, spoliehajú sa na USA. Ako príklad tých, ktorí taký postoj zaujali, uviedol Singapur, Japonsko, Nemecko a Francúzsko.

Ngaire Woods, dekanka oddelenia univerzity v Oxforde na Blavatnik School of Government v Londýne, súhlasil s tým, že krajiny budú možno musieť „selektívne spolupracovať“ buď s USA, alebo s Čínou.

Ďalej poznamenala: “Konkurencia medzi USA a Čínou by v skutočnosti mohla byť príležitosťou pre menšie krajiny, aby presadili zmeny, ktoré by radi videli v medzinárodných orgánoch, ako sú Medzinárodný menový fond a Svetová banka.”

“Videli sme, že sa každá medzinárodná inštitúcia zmenila a sme nútení počúvať väčší počet jej členov.“

„Inými slovami, pre tretie krajiny sveta (menšie a chudobnejšie krajiny), nová konkurencia medzi Čínou a USA v týchto inštitúciách neznamená bezradnosť a pochmúrnosť. Je to príležitosť pre ďalšie krajiny, aby začali vyjednávať s týmito superveľmocami a tlačiť ďalej na zmeny, ktoré si v týchto inštitúciách samy želali. “

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, WSJ

Facebook komentár