Obavy_z_obchodnej_vojny_na_akciovych_trhoch_oslabili

Najnovšia obchodná vojna Wall Street vystrašila, ale nakoniec sa ukázala ako prehnaná.

Americký akciový index Dow Jones zatvoril dnešné obchodovanie o 66 bodov nižšie, čím sa zotavil z vnútrodenného prepadu o hodnote až 471 bodov. Ďalšie americké indexy S&P 500 a Nasdaq tiež vymazali svoje ostré straty a skončili deň nižšie len o 0,5%.

Investori na trhoch, ktorý prepad znížili neveria, že by prekvapivé vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa o uvalení vyšších ciel na Čínu vyvolali bolestivé prehĺbenie obchodnej vojny. Optimisti dokonca dúfajú, že historický pokrok v obchode bude stále dosiahnutý.

Ed Yardeni, prezident investičnej poradenskej spoločnosti Yardeni Research poznamenal: “Nie je nezvyčajné, že protistrana v obchode hrozí, že odíde – tesne pred tým, ako obchod uzavrie.”

Súvisiace: Náklady na Trumpovu vojnu $1,4 miliardy (mesačne)

Pondelok je práve posledným obdobím, kedy sa americké akcie opäť zotavili zo skorého ranného prepadu. V skutočnosti, americkému indexu S&P 500 sa v priebehu polovice predchádzajúcich ôsmich obchodných dní podarilo uzavrieť vyššie, aj keď podľa spoločnosti Bespoke Investment Group zaznamenal po otvorení pokles o 1% alebo viac.

Christopher Smart, vedúci investičného inštitútu s názvom Barings Investment Institute, poznamenal: “Bolo by to skutočné prekvapenie, ak by sa oneskorila dohoda, ktorú obidve strany stále chcú dosiahnuť.”

Šokujúca eskalácia

Tento odskok udržiava nedotknutú väčšinu trhových ziskov. Index S&P 500 zostáva v roku 2019 v zisku na hodnote 17%, zatiaľ čo Nasdaq dosahuje výnos na úrovni 22%.

Yardeni poznamenal: “Očakávam dosiahnutie dohody v najbližších týždňoch, ak nie skôr. Číňania dohodu potrebujú. USA dohodu taktiež potrebujú. Dostali sme sa príliš ďaleko.”

Napriek tomu, návrat “Tariff Man”, ako sa Trump sám nazýva, nepochybne investorov vystrašil. Index volatility VIX pred ústupom vzrástol až o 46%, čo predstavuje najvyššiu úroveň od januára. Na konci dňa sa nachádzal v zisku takmer 20%.

Investorský index „Strachu & Chamtivosti“ nakrátko skĺzol do „neutrálneho“ územia pred zatvorením v režime „chamtivosti“.

Trumpove vyjadrenia na sociálnej sieti Twitter boli šokujúce, pretože investori boli z blížiacej sa obchodnej dohody veľmi optimistickí. V ten moment začala byť spochybňovanou.

Michael Block, trhový analytik v spoločnosti Third Seven Advisors uviedol: “Veľkou oporou opätovného rastu bol konsenzus, že obchodná dohoda s Čínou by sa konečne mala už dokončiť,” … “Tento tweet môže byť taktikou.”

Svetové trhy utrpeli výraznejšie straty, pretože investori vyjadrujú obavy z toho, ako budú clá a obchodná neistota ovplyvňovať už tak spomaľujúcu sa ekonomiku Číny. Čínsky akciový index Shanghai Composite Index klesol o 5,6%, čo je podľa časopisu Refinitiv najhorší jednodňový pokles od februára 2016. Širší index CSI 300 založený v Šen-čene uzavrel o 5,8% nižšie. Čínsky juan voči americkému doláru klesol o 0,8%. Hongkonský Hang Seng Index klesol takmer o 3%.

Chris Krueger, analytik spoločnosti Cowen Washington Research Group, v nedeľnej poznámke ku klientom napísal: “Jednalo sa o šokujúcu eskaláciu – dokonca aj mimo štandardov Donalda Trumpa.”

V nedeľu sa Trump na sociálnej sieti Twitter vyhrážal, že zvýši colné sadzby pre dovoz z Číny na tovar o objeme 200 miliárd dolárov k hodnote 25%, v porovnaní s 10% v súčasnosti. Prezident poznamenal, že zvýšenie by sa prejavilo v piatok.

Goldman Sachs: Šance na rast ciel – iba 40%

Analytici na trhu uviedli, že investori si nie sú istí, či sa Trump snaží vyvinúť väčší tlak na Peking, aby sa rýchlo dohodli, alebo má v úmysle prísť aj s realizáciou svojich hrozieb. Či tak alebo onak, hrozba zvyšuje riziko, že by sa obchodná dohoda nakoniec mohla podariť.

Podľa analytikov spoločnosti Goldman Sachs, hrozba má negatívny vplyv aj na výhľady ostatných obchodných rokovaní, vrátane automobilov a prechodu na dohodu USMCA, ktorá má nahradiť dohodu s označením NAFTA.

Súvisiace: Prečo USA nikdy nevyhrajú obchodnú vojnu s Čínou?

Michael Hirson, vedúci pre oblasť Číny a severovýchodnej Ázie v skupine Eurasia, v nedeľnej poznámke ku klientom napísal: “Jeho kroky vyvolávajú veľkú neistotu v rokovaniach, ktoré tak v súčasnosti čelia rastúcemu riziku predĺženia slepej uličky – možno aj prostredníctvom prezidentských volieb v USA.”

Čína v pondelok signalizovala, že sa plánuje zúčastniť nadchádzajúcich obchodných rokovaní vo Washingtone.

Analytici banky Goldman Sachs uviedli, že zatiaľ čo Trumpovo oznámenie „znižuje šance na úspešný záver“ pre obchodné rokovania medzi USA a Čínou, si spoločnosť myslí, že v piatok bude len 40% šanca, že sa pristúpi k navýšeniu ciel pre Čínu.

Analytici banky Goldman Sachs v poznámke pre klientov (v nedeľu) napísali: “Sme presvedčení, že dohoda je o niečo väčšia pravdepodobnosť a dohoda sa aj tak dosiahne.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár