USA-zostane-bohatsia-ako-Cina--najblizsich-viac-ako-50-rokov-Ekonom

USA od dnešného dňa podľa vyjadrenia jedného ekonóma aj naďalej zostanú bohatšími ako Čína ďalších viac ako 50 rokov – dlho potom, ako sa očakáva, že ázijská ekonomika predbehne USA a stane sa tak najväčšou na svete.

Simon Baptist, hlavný ekonóm z Economist Intelligence Unit, poznamenal: “Myslím si, že je veľmi nepravdepodobné, že … Čína sa dostane na úroveň HDP na obyvateľa pred USA (čo je naša miera bohatstva) najmenej počas nasledujúcich 50 rokov, ak vôbec.”

HDP na obyvateľa meria výkon ekonomiky na osobu a je bežnou mierou prosperity.

Posledné dostupné údaje Medzinárodného menového fondu ukazujú, že HDP Číny na obyvateľa má v roku 2020 podľa predpovedí dosiahnuť 10 582,10 dolárov, čo je zhruba šesťkrát menej ako 63 051,40 dolárov v USA.

Graf: HDP na obyvateľa USA vs Čína 1980-2021
USA-zostane-bohatsia-ako-Cina--najblizsich-viac-ako-50-rokov-Ekonom-graf

Tieto názory nasledujú po prvej oficiálnej tlačovej konferencii Joe Bidena od nástupu do funkcie, počas ktorej americký prezident uviedol, že nenechá Čínu stať sa „vedúcou krajinou“ celého sveta.

“Očakávam súboj tvrdej konkurencie Číny.” Čína má celkový cieľ a ja ich za tento cieľ nekritizujem. Majú však celkový cieľ stať sa vedúcou krajinou – najbohatšou krajinou, ako aj najmocnejšou krajinou sveta.“

Dodal: “To sa pod mojim vedením nestane.”

USA vs. Čína

Baptist uviedol, že Čína sa na globálnej scéne po boku USA stane „ďalšou veľmi veľkou mocnosťou“. Dodal, že ktorá z týchto dvoch krajín bude výkonnejšia, závisí od toho, kde túto moc budú mať.

Baptist poznamenal: “Myslím si, že v Ázii bude pre USA asi veľmi ťažké zostať najsilnejšou krajinou do 30. rokov 20. storočia, ale zostanú po dlhú dobu rovnomernými.“

Ázia sa stala dôležitým bojiskom v prebiehajúcej rivalite medzi USA a Čínou.

Peking rozšíril svoj ekonomický a politický vplyv v regióne, keďže za bývalého prezidenta Donalda Trumpa sa zdalo, že USA z tejto oblasti ustupujú.

Naproti tomu Biden urobil z Ázie prioritu vo svojej zahraničnej politike. Biden do svojej administratívy prijal niekoľko významných odborníkov z Ázie. V jednom zo svojich prvých zahraničných ciest ako prezident sa taktiež stretol prakticky s vodcami Japonska, Indie a Austrálie.

Vzťahy medzi USA a Čínou boli za vlády Bidena raketovo naštartované.

V priebehu minulého týždňa odštartovalo prvé stretnutie na vysokej úrovni medzi týmito dvoma krajinami výmenou urážok. Začiatkom tohto týždňa USA a niektorí ich západní spojenci uvalili sankcie na čínskych predstaviteľov a subjekty za porušovanie ľudských práv v oblasti Sin-ťiang – Peking odvtedy však už prišiel s odvetou proti Európskej únii a Veľkej Británii.

Čína sa stane najväčšou ekonomikou sveta

Podľa slov Baptistu sa predpokladá, že čínska ekonomika v nominálnych hodnotách (amerických dolároch) predbehne USA okolo roku 2032 a stane sa najväčšou na svete. Z dôvodu pandémie bola táto predpoveď predĺžená do roku 2034.

Čína zaznamenala prudké odrazenie z hospodárskej krízy vyvolanej koronavírusmi. Vlani sa stala jedinou významnou ekonomikou, ktorá rástla, keď zaznamenala rast HDP vo výške 2,3%. Naproti tomu Úrad pre ekonomickú analýzu odhaduje, že ekonomika USA v roku 2020 medziročne poklesla o 3,5% v porovnaní s rokom pred rokom.

Baptistova predpoveď pôsobí konzervatívnejšie ako iné. Helen Qiao, ktorá je vedúcou pre oblasť ázijských ekonomík v Bank of America Global Research, v priebehu minulého mesiaca uviedla, že čínska ekonomika prekoná USA okolo rokov 2027 až 2028.

Baptist nakoniec poznamenal: „Americká ekonomika sa v konečnom dôsledku zmenší len preto, že populácia Číny je oveľa väčšou,“ … “Teraz to v skutočnosti neznamená nič konkrétne, keď sa pozrieme na dolárovú hodnotu HDP, ale bude tak to trochu míľnikom.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár