Uz-coskoro-na-bankovkach-po-celom-svete-Kral-Charles

Miliardy bankoviek a mincí po celom svete s portrétom kráľovnej Alžbety II . budú po jej smrti nahradené.

Už takmer 70 rokov sa na minciach Spojeného kráľovstva objavuje kráľovná podobizeň s rôznymi portrétmi jej profilu. Bola na národných bankovkách viac ako 60 rokov, ako prvá britská panovníčka, ktorej sa to podarilo. Jej portrét sa objavuje aj na menách niekoľkých krajín, ktoré boli predtým pod britskou nadvládou.

Od roku 1953, rok po nástupe kráľovnej na trón, je na britských minciach päť rôznych verzií jej portrétu. Na bankovkách krajiny sa objavila od roku 1960.

Teraz však Centrálna Banka Británie, ktorá tlačí bankovky krajiny, a Kráľovská mincovňa, ktorá vyrába mince, čelia veľkej úlohe stiahnuť túto menu z obehu a nahradiť ju peniazmi s portrétom kráľa Karola III.

Podľa centrálnej banky je v Spojenom kráľovstve v obehu viac ako 4,7 milióna bankoviek v celkovej hodnote 82 miliárd libier (95 miliárd dolárov). Kráľovská mincovňa uviedla, že v obehu je tiež približne 29 miliárd mincí.

Nové peniaze sa budú pravdepodobne zavádzať postupne a určitý čas budú existovať ako zákonné platidlo, aj so starými bankovkami a mincami.

K podobnému zavedeniu došlo v roku 2017, keď Kráľovská mincovňa začala vydávať novú 1 librovú mincu. Nová minca obiehala súčasne so starou 1 librou okrúhleho tvaru 6 mesiacov, kým táto minca stratila svoj štatút zákonného platidla.

Nie je to však len hotovosť, ktorá si bude vyžadovať zmenu. Spojené kráľovstvo čelí rozsiahlej operácii na zmenu kráľovských odznakov na tisíckach poštových schránok a novo-vydaných pasov.

Zatiaľ žiadne zmeny

Kráľovská mincovňa vo vyhlásení na svojej webovej stránke uviedla, že mince s podobizňou kráľovnej “zostávajú zákonným platidlom a v obehu” a že ich výroba bude pokračovať, ako zvyčajne aj počas “tohto obdobia smútku”.

Centrálna Banka Británie uviedla, že kráľovnine „ikonické portréty boli synonymom“ niektorých z jej najdôležitejších diel.

Vo štvrtkovom vyhlásení sa uvádza: “Súčasné bankovky s podobizňou Jej Veličenstva kráľovnej budú naďalej zákonným platidlom.”

Centrálna banka uviedla, že po skončení obdobia smútku predloží svoje plány na nahradenie existujúcich bankoviek. Kráľovská mincovňa tiež uviedla, že to včas oznámi.

Obraz kráľovnej je vyzdobený aj na niektorých bankovkách a minciach v rámci Commonwealthu – združenia 54 krajín, z ktorých takmer všetky boli predtým kolonizované Spojeným kráľovstvom.

V Kanade, kde kráľovná zostáva hlavou štátu, je jej imidž na plastových 20-dolárových bankovkách.

Amélie Ferron-Craigová, hovorkyňa Centrálnej banky Kanady, poznamenala: “Súčasná polymérová 20-dolárová bankovka je určená na obeh v nasledujúcich rokoch. Neexistuje žiadna legislatívna požiadavka na zmenu dizajnu, v rámci predpísaného obdobia, aj keď by došlo k zmene predstaviteľa Monarchie.”

Ferron-Craig dodala, že kanadský minister financií je zodpovedný za schvaľovanie dizajnu nových bankoviek a vydávanie týchto bankoviek zvyčajne trvá niekoľko rokov.

Aj v Austrálii je portrét kráľovnej na 5-dolárovej bankovke. Austrálska centrálna banka v piatok uviedla, že na jej bankovkách nedôjde k „okamžitej zmene“.

Dodala, že jej 5-dolárové bankovky „nebudú stiahnuté“ a pravdepodobne zostanú v obehu roky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, BBC

Facebook komentár