Hotovost_je_oblubenejsia_ako_kedykolvek_predtym

Moderné financie si vyžadujú veľa dôvery a ich digitálna budúcnosť si bude vyžadovať ešte viac. Ak majú napríklad elektronické platby nahrádzať hotovosť, ľudia musia byť ochotní veriť, že časti údajov, ktoré cestujú medzi telefónmi, kartami, terminálmi a blockchainmi, skutočne predstavujú niečo hodnotné.

Takže budú? Súdiac podľa rastúcej preferencie fyzickej meny, pravdepodobne nie.

Na prvý pohľad sa zdá, že hotovosť je vytláčanou. Švédsko takmer vylúčilo použitie platieb. V Amerike, kde sídli všemohúci dolár, prechádza takmer tretina obyvateľstva typickým týždňom bez použitia jedinej bankovky. Podniky experimentujú s bezhotovostným financovaním, dúfajú, že urýchlia transakcie, bojujú proti krádežiam a snažia sa vytvoriť bezpečnejšie prostredie pre svojich zamestnancov.

V skutočnosti však fyzická mena prežíva oživenie. Ľudia v mnohých najvyspelejších krajinách sveta – vrátane Eurozóny, Japonska a USA – ich držia viac ako kedykoľvek predtým. Napríklad v USA, podiel meny v obehu koncom septembra predstavoval približne 1,76 bilióna dolárov. To je okolo 8,2% hrubého domáceho produktu, z iba 5,6% pred finančnou krízou v roku 2008 a takmer najvyššia úroveň za posledných 36 rokov.

Záplava hotovosti: Ľudia hromadia fyzické peniaze ako nikdy predtým
Hotovost_je_oblubenejsia_ako_kedykolvek_predtym_graf

Ak ľudia potrebujú menej peňazí, aby zaplatili za veci, prečo ich chcú držať v tak rozsiahlych objemoch? Zdá sa, že odpoveďou je, že sa obracajú na menu ako na ukladanie hodnoty. Zoberme si druh hotovosti, ktorú uprednostňujú: Stále sú to veľké nominálne hodnoty, ako napríklad 100 dolárov, ktoré sú najvhodnejšie na vyplácanie veľkých súm. Podiel Benjamina Franklina (dolára) na celkovej americkej mene v obehu v roku 2018 dosiahol 80%, oproti 73% pred desiatimi rokmi.

Graf: Hodnota 100 dolárov, vyjadrená ako percento z celkovej americkej meny v obehu
Hotovost_je_oblubenejsia_ako_kedykolvek_predtym_graf_1

Trend v rozvinutom svete ostro kontrastuje s rozvíjajúcimi sa ekonomikami, ako sú Čína, Rusko a India, kde mena v obehu ako percento HDP klesá:

Graf: V hlavných rozvíjajúcich sa ekonomikách hotovosť v percentách HDP klesá
Hotovost_je_oblubenejsia_ako_kedykolvek_predtym_graf_2

Prečo ľudia v bohatých krajinách zhromažďujú hotovosť? Nepochybne to má veľa spoločného s úsilím centrálnych bánk udržiavať nízke úrokové sadzby. Keď bezpečné investície, ako sú vklady alebo štátne dlhopisy, prinášajú málo alebo menej ako nič, ľuďom držaním papierových peňazí až tak o veľa neprídu. Toto ilustruje, prečo centrálne banky nemôžu tlačiť sadzby príliš hlboko pod nulu: Namiesto toho, aby utrácali peniaze alebo sledovali, ako sa ich úspory zmenšujú pri zotrvaní v banke, ľudia jednoducho vyberú svoje peniaze a vložia ich do matraca.

To znamená, že prudký nárast dopytu po mene bol príliš vysoký na to, aby to bolo možné vysvetliť iba vplyvom úrokových sadzieb. To predstavuje určitú časť tajomstva. Zločinci sú samozrejme vášnivými užívateľmi hotovosti, ale nie je žiadny konkrétny dôvod domnievať sa, že ich dopyt po nej by sa v poslednom desaťročí tak zvýšil. Naopak, príchod kryptomien im poskytol uskutočniteľnú alternatívu.

Jedna nedávna štúdia, ktorú vykonali dvaja ekonómovia v Ázii, prišla na súvislosť so starnutím populácie. Zdá sa, že starší ľudia – možno preto, že sú menej ochotní dôverovať číslam na obrazovke – majú väčšiu dôveru práve k hotovosti. Ak teda tvoria väčší podiel obyvateľstva, zvyšuje sa aj celkové držanie fyzickej meny. Môže to tiež pomôcť vysvetliť kontrast s rozvíjajúcimi sa ekonomikami, v ktorých starnutie populácie nie je problémom (a kde úrokové sadzby neboli také nízke ako v rozvinutom svete).

Najznepokojujúcejšou možnosťou je, že ľudia vo väčšej miere strácajú dôveru vo finančné inštitúcie. Nárast hotovosti začal okamžite po jednej z najhorších finančných kríz v histórii a bol sústredený v postihnutých krajinách. Je pravda, že by sa neočakávalo, že účinok bude v priebehu času narastať. Problém možno ešte znásobili pretrvávajúce škandály – napríklad falošné účty, manipulačné poplatky a krádež osobných údajov.

Dôvera môže mať tiež niečo spoločné aj s opačným trendom v rozvíjajúcich sa ekonomikách. Aby boli ľudia ochotní hromadiť hotovosť, musia mať určitú istotu v schopnosť vlády spravovať svoje zákonné platidlo. V rozvojových krajinách táto dôvera často chýba. Zoberme si indickú „demonetizáciu“ v roku 2016, v ktorej vláda vytiahla z obehu bankovky s vysokou nominálnou hodnotou a nahradila ich novými bankovkami. Tento krok nenarušil tieňovú ekonomiku podľa plánu, ale oslabil menu: objem držania hotovosti sa ešte musí zotaviť na úroveň pred reformou.

Hromadenie hotovosti môže ísť len tak ďaleko, ako prejav dôvery vo vládu. Vlády v rozvinutom svete by nakoniec chceli vidieť viac elektronických platieb. Zbavenie sa hotovosti môže mať veľa výhod: Môže pomôcť odrádzať zločincov, znížiť daňové úniky a dať centrálnym bankám viac sily na stimulovanie hospodárstva. Ľudia však musia veriť, že elektronické peniaze budú v bezpečí pred zlým hospodárením, katastrofami spôsobenými ľuďmi, hackermi a dokonca aj konfiškáciou. Doteraz ani obyvatelia, ani dozorné orgány finančného systému, pri získaní tejto dôvery svoju prácu nevedia vhodne vykonávať.

 

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár