Centralna_banka_sa_pre_bankovky_rozhodla_pouzivat_zivocisne_produkty_2017

Centrálna banka Británie (BoE) sa pre svoje bankovky rozhodla pokračovať v používaní polyméru, obsahujúcom hovädzie mäso, dokonca aj cez rozsiahle protesty aktivistov za práva zvierat.

Britská centrálna banka vo štvrtok uviedla, že pre budúcu tlač bude pokračovať v používaní tejto látky a ako aj, že jedinou ďalšou možnosťou, ako vytlačiť polymérne bankovky, je používať chemikálie získané z palmového oleja.

V súvislosti s druhou možnosťou sa objavili obavy, keďže palmový olej bol spojený so závažnými environmentálnymi otázkami, ktoré sa týkajú odlesňovania, zmeny klímy a prežitia ohrozených druhov.

Súvisiace: Prečo sú americké bankovky zelené?

Rozhodnutie Centrálnej banky Británie (BoE) nasledovalo po zdĺhavých konzultáciách zahŕňajúcich 3 544 ľudí. Z tých, ktorí vyjadrili svoje názory, bolo 3 010 (88%) proti použitiu prídavných látok zo zvierat a 1 472 (48%) bolo proti použitiu derivátov palmového oleja.

Len tretina respondentov (31%) vyjadrila prednosť pred použitím derivátov živočíšneho a palmového oleja.

BoE vo včerajšom vyhlásení uviedla: “Banka plne uznáva obavy, ktoré vzniesli občania a to tak pred konzultáciami, ako aj počas konzultácií a toto rozhodnutie sa nám neprijalo ľahko.”

“Banka tiež chápe, že rozhodnutie ku ktorému dospela, nemusí riešiť obavy všetkých strán, ale pri tomto rozhodnutí banka veľmi starostlivo zvážila relevantné faktory a zohľadnila všetky jej ciele, vrátane zodpovednosti za zachovanie dôvery v menu, prostredníctvom vydávania vysokokvalitných, bezpečných bankoviek a dosiahnutia hodnoty pre daňových poplatníkov.”

Polymér bude použitý pri tlači nových bankoviek v hodnote 20 a 10 libier a bude sa používať na tlač budúcich cyklov bankovky o hodnote 5 libier.

Banka začiatkom tohto roka uviedla, že má v pláne ponechať polymér v hodnote 5 libier. Zavedenie kontroverzného opatrenia v novembri viedlo k protestom veganských aktivistov za práva na ochranu zvierat, ktoré následne tlačili inštitúciu k tomu, aby začala vyšetrovanie lepších náhrad tejto zložky.

PETA obhajuje bojkot bankoviek

Skupina pre práva zvierat PETA z Británie rozhodnutie centrálnej banky pokračovať v používaní polyméru rýchlo odsúdila a obhajuje bojkot bankoviek (spotrebiteľmi).

Elisa Allenová, ktorá je riaditeľkou PETA prostredníctvom e-mailu uviedla: “Tento živočíšny produkt nie je potrebným a Centrálna Banka Británie nedokázala vyvážiť toto zloženie investovaním do zložky bankoviek bez živočíchov, ktorá by vyhovovali všetkým.”

Súvisiace: Koľko peňazí ľudstvo doteraz vytvorilo?

“Hoci používanie tuku nie je najväčším prípadom krutosti voči zvieratám, jedná sa o priamu dotáciu pre bitúnky, pre ktoré neexistuje žiadne ospravedlnenie.” Naša spoločnosť sa rýchlo vzďaľuje od ničenia a násilia v oblasti zvieracieho poľnohospodárstva – jedného z najvýznamnejších prispievateľov ku klimatickým zmenám a praxi, ktorá spôsobuje, že miliardy jemných, inteligentných zvierat každým rokom naozaj trpia násilné podmienky. ”

Dodala: “PETA naznačuje, že zatiaľ čo verejnosť sa nemusí vyhnúť týmto nepríjemným bankovkám, môžu sa postaviť za zvieratá a životné prostredie tým, že v hotovosti nebudú kupovať mäso alebo mliečne výrobky.”

Bankovky obsahujú stopové množstvo prísad odvodených zo živočíšnych produktov – zvyčajne menej ako 0,05 percenta.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár