Svetová rada pre zlato vydala 3. kvartálne(Q3) vydanie svojej správy za rok 2012. Potvrdzuje klesajúci dopyt po zlate a posilňuje skutočnosť, že po „eurokolapse“ sa môže zopakovať aspoň časť prepadu z obdobia 1981 – 2001.

Aj keď sú  dnes dolárové ceny nižšie ako boli minulý rok, tonáž zlata podľa grafu klesla. Jedinou kategóriou, ktorá z roka na rok rastie sú ETF a podobné investície, ktoré takmer určite reprezentujú bezpečné útočisko investovania pred rozpadom euro meny.

 

Pozrite sa kto nakupuje zlaté ETF. George Soros, ktorého keynesiánska analýza priviedla k záveru, že „zlato je bublina,“ nedávno výrazne posilnil svoje zlaté rezervy. Je nepravdepodobné, že by Soros zrazu zmenil svoju filozofiu, ktorá z neho urobila jedného z najúspešnejších investorov, preto je pravdepodobné, že kalkuláciami prišiel k záveru, že zlato po rozpade eura významne porastie.

Matematika je jasná: rozpad eura je nevyhnutný a existuje výskum, ktorý potvrdzuje, že zlato je skutočne bezpečnou investíciou – a že počas fiškálnej krízy pôjde hore.

Zástancovia zlata radi hovoria o dlhodobom výkone zlata – myslia tým 100, 200 či dokonca 2000 rokov. Nemyslím si, že toľko dlho žiť budem, preto používam inú škálu: krátke obdobie je niekde medzi týždňom a 6 mesiacmi a dlhodobé je trend po krátkodobom období.

Terajší klesajúci trend je formovaný tým, že zlato má prebytok ponuky: produkcia zlata je nad základným manufaktúrnym dopytom (šperky a technológia).

Keď prirátame recyklované zlato zistíme, že zlato, ktoré máme k dispozícii pre investovanie vzrástlo za posledné 4 kvartály o 9%.

Pre zväčenie KLIKNITE na obrázok

Celá táto nadmerná  ponuka je momentálne absorbovaná špekulatívnymi investičnými aktivitami. Hocijaký pokles v dopyte vyústi v pokles ceny.

Súkromné investície sa ruka v ruke nedržali s touto veľkou ponukou, skôr sa za posledný rok scvrkli o 1%. Dopyt po tehličkách a minciach klesol medziročne o 30%. ETF a podobné investície vyleteli v porovnaní s Q3´11 o 56%. Dopyt po tehličkách a minciach reprezentuje menších investorov, ktorí chcú fyzické zlato, pričom ETF je skôr pre väčších investorov/špekulantov, ktorí pravdepodobne nakupujú zlato ako zabezpečenie. Nákupy verejného sektoru (centrálne banky) stúpli o 49%, aj keď v poslednom kvartály klesli – nezabúdajte však, že nákupy zlata centrálnymi bankami znamenajú vieru v zlato.

Pre zväčenie KLIKNITE na obrázok

Dlhodobý trend sa mení: Keith Barron povedal, že produkcia zlata padne z útesu – a keď sa to stane, nakúpte zlato a predajte pri rozpade eura.

Investori by sa mali na to pripraviť, akonáhle sa prvá krajina vzdá eura. Bude to predajným signálom. Výskum ukazuje, že nákup zlata či už len 1 deň po vypuknutí krízy vyústi do krátkodobého poklesu, takže nakupujte zlato pred krízou a predávajte po nej.

Pre diverzifikáciu je vhodná okrem zlata aj platina.

Zdroj: OneEyedGuide

Facebook komentár