Niečo, čo by mnohí mohli brať za samozrejmosť, je stále veľmi vyhľadávaná. Jedná sa o vodu.

V skutočnosti voda sa stala cennejšou ako zlato.

V priebehu posledných 10 rokov index S&P 500 Global Water prekonal vodcovské spoločnosti zo sektora zlata a energetiky.

V skutočnosti, v rovnakom období spoločnosti zo sektora vody prekonali aj všeobecný trh akcií.

Súvisiace: Nová turbína, ktorá produkuje čistú vodu zo vzduchu

Kým planéta Zem je prevažne pokrytá vodou, iba 2,5% z nej je sladkovodná a iba časť z nej iba pitná. V skutočnosti, mnoho svetových agentúr uviedlo, že svet ľudí čelí kríze vody.

Svetové ekonomické fórum označilo tento problém, ako tretie najväčšie globálne riziko roka 2014.

Generálny tajomník OSN Ban Ki-moon varoval, že “v súčasnosti viac ako 780 miliónov ľudí dnes nemá prístup k lepším zdrojom pitnej vody, a to najmä v Afrike.”

Veľa firiem vo svete si uvedomuje tento problém. Predseda najväčšej svetovej potravinárskej spoločnosti – Nestlé – poznamenali, že voda by mala byť “ľudské právo.” Samozrejme, Nestlé predáva 63 značiek vody po celej planéte.

Súvisiace: Veľkosť všetkej vody na Zemi v jednej veľkej guli

Wall Street si už všimol spoločnosti zameriavajúce sa na problematiku zásobovania čistou vodou a mnoho z nich sa rýchlo stávajú obľúbenými firmami investičného sveta.

Sektor vody je o veľkosti 600 miliárd amerických dolárov, ale podľa výskumnej správy analytikov banky Bank of America Merrill Lynch počas nasledujúcich šiestich rokoch by mal vzrásť cez 1 biliónov dolárov a ďalej poznamenal, že desiatky firiem by mali mať prospech z tém súvisiacich s vodou a majú celkovú expozíciu v sektore vody.

Správa prestávky na globálny trh vody do štyroch rôznych kategórií. Zoznam firiem v oblasti čistenia odpadových vôd zahŕňa firmy ako Stericycle, do oblasti vodného hospodárstvo patria spoločnosti ako Monsanto. Pokiaľ ide o vodohospodársku infraštruktúru a dodávky zoznam obsahuje firmy ako American Water Works. Posledná skupina obsahuje energetické spoločnosti s vplyvom sektora vody, ktoré poskytujú vieternú, solárnu a geotermálne príležitosti, ako NRG Energy.

Ale okrem problému vytvárania dostatku čistej vody, kríza v sektore vody taktiež vyvoláva možné desivé scénare.

Súvisiace: Svetová kríza, nedostatok vody, ktorá zatrasie celým ľudstvom

Jedným z nich je myšlienka, že voda môže v budúcnosti spôsobiť globálne konflikty. Vzhľadom k tomu, že sektory vody, potravín a poľnohospodárstva sú tak úzko zviazané, že myšlienka “vojen o vodu” bude možnosťou v Afrike, na Strednom východe a Ázii, videná ako reálna možnosť. S týmto vyjadrením prišiel Pacific Institute – nezisková výskumná skupina, ktorá analyzuje zdroje po celom svete, ako národy sa snažia zabezpečiť pitnú vodu pre svoje obyvateľstvo.

A nemyslite si, že je to len problémom tretieho sveta. Americké ministerstvo zahraničia už spomenul nebezpečenstvá v oblasti vody, ako hrozby pre národnú bezpečnosť. 

Zdroj: Investing

Facebook komentár