V marci roku 2002, NASA vypustila dva satelity a väčšina ľudí o nich nikdy nepočula. Nazývajú sa Grace a slúžia na experimenty ohľadom gravitácie a klímy. Tým, že odrážajú signály tam a späť medzi nimi a krajinami, je možné hodnotiť gravitačné pole v rôznych miestach na Zemi, ktoré môže byť nerovnomerné.

Sú prevádzkované v spolupráci s German Space Operations Center, Jet Propulsion Lab v Kalifornií a Center for Space Research v Austine.

Súvisiace: Veľkosť všetkej vody na Zemi v jednej veľkej guli

Okrem štúdie gravitačného poľa Zeme pre vedecké informácie, dvojčatá Grace (satelity) sa ukázali byť neoceniteľnými pri meraní mnohých zdrojov Zeme, najmä pokiaľ sa jedná o vodné plochy.

Grace napríklad môžu pomôcť predpovedať hlavné záplavy, keďže o vyplavení rieky Missouri v roku 2011 vedeli už o tri roky skôr, pretože systém môže určiť nasýtenia pôdy vodou a tým vedia prísť k možným predispozíciam ohľadom zaplavenia.

V posledných týždňoch, Grace dokončili štúdiu 37 svetových najväčších zásobníkov podzemnej vody a zistili, že viac ako tretina z nich sú využívané neudržateľným systémom – takže budú vyčerpané omnoho rýchlejšie ako by ich mohli prírodné procesy obnoviť.

Satelity môžu merať drobné zmeny v gravitačnom poli na akomkoľvek mieste na Zemi. Keď sa voda v týchto miestach znižuje, množstvo gravitácie v tejto oblasti taktiež klesá.

Satelity, ktoré lietajú od seba navzájom zhruba 220 kilometrov zistili, že 13 z 37 zásobníkov vody, z Kalifornie cez Blízky východ po Čínu prichádza o vodu.

8 z 13 boli sú určené za preťažené, bez všeobecného doplňovania. 5 z noch bolo vyhlásených za priliš vyčerpávané , alebo vysoko namáhané.

Nadpriemerným využívaním sa ich situácia môže absulútne zhroršiť až nebudú vedieť udržať dostatočný príliv vody.

Súvisiace:
Nové zariadenie Billa Gatesa, ktoré mení výkaly na pitnú vodu
Svet bude mať v roku 2030 až o 40% menej vody

Alexandra Richey, ktorá je vedúcou autorkou štúdie povedala, že sa obáva toho, čo sa stane, keď vodné zdroje dôjdu v oblastiach kde je vysoké sociálne a politické napätie, rovnako ako oblastiach Stredného východu.

Arabský zásobník dodáva vodu pre 60 miliónov ľudí na Blízkom východe a v štúdií bol vyhlásený za najviac preťaženým zásobníkom vody na svete. Povodie Indus v Indii a Pakistane je druhým najviac preťaženým systémom. Pakistan vraj podľa zdroja NASA odoberá vodu zo systému, ktorá taktiež preteká cez Indiu.

Satelity Grace boli nedávno použité na výpočet toho, koľko vody potrebuje Kalifornia k zotaveniu svojho sucha. Satelity ukázali, že štát potrebuje 11 triliónov litrov vody vo forme dažďa, alebo snehu, čo by jej pomohlo obnoviť zásoby. Ale tento objem je o 50% väčší, než drží najväčší tásobník vody v Spojených štátoch.

Okrem toho, satelity ukázali, že nedostatok sa v Kalifornii sa dramaticky zvyšuje.

Zdroj: The Daily Reckoning

Facebook komentár