Vyrobca_Jacka_Danielsa_planuje_zvysit_ceny_z_dovodu_tarif

Obchodná vojna prichádza aj do oblasti amerického bourbonu.

Spoločnosť Brown-Forman, ktorá vlastní značky alkoholu ako Woodford Reserve, Jack Daniel’s, Finlandia ako aj ďalšie značky z oblasti vína, počas výsledkov zverejnených v priebehu dnešného dňa vysvetlila, že plánuje zvýšiť ceny na mnohých európskych trhoch kvôli zvýšeným nákladom na tarify.

Americký bourbon je jedným z produktov na ktoré sa Čína, EÚ a Mexiko zameriavajú pre odplatu taríf od vlády Trumpa na dovoz ocele a hliníka.

Spoločnosť už zvýšila ceny na niekoľkých miestach. Odhodlanie zvýšiť ceny v celej Európe je realizované z dôvodu vyostrovania obchodného napätia a kvôli vysokej konkurencii na trhu s alkoholickými nápojmi.

Hlavný finančný riaditeľ spoločnosti Jane Morreau uviedol: “Naši ostatní konkurenti nečelia porovnateľným tlakom, akým čelíme v tejto súvislosti my.” Konkurenti, ktorí vyrábajú alkohol na svojich miestnych trhoch, nepodliehajú tarifám, pretože svoje výrobky nedovážajú.

Varoval, že zvyšovanie cien pravdepodobne nebude kompenzovať náklady z taríf.

Analýza spoločnosti Cowen Research tvrdí, že zhruba štvrtina predajov spoločnosti sa uskutočňuje v Európskej únii.

Generálny riaditeľ (CEO) Lawson Whiting vysvetlil, že v posledných mesiacoch bola spoločnosť schopná kompenzovať veľkú časť colného zaťaženia s mimoriadnym ziskom s ohľadom na nový daňový zákon.

Povedal, že vyššie zásoby na európskych trhoch, kde sa maloobchodníci zásobovali pred zavedením sadzieb, pomohli zvýšiť tržby za tri mesiace končiacich v júli.

Whiting ďalej uviedol: “Najlepším scenárom je, že tieto sadzby, alebo prinajmenšom tie v EÚ, sú v nasledujúcom mesiaci ešte zrušené.” Podľa neho však firma Brown-Forman nepredpokladala, že sa to stane, takže spoločnosť znížila svoje výhľady ziskov do apríla 2019.

Morreau poukázal na nedávne predbežné obchodné rokovania medzi Spojenými štátmi a Mexikom ako povzbudzujúce znamenie.

Ale v iných častiach sveta sa obchodné napätie len navyšuje. Začiatkom tohto mesiaca Čína oznámila plán na zavedenie sadzieb až v hodnote 25% na americké výrobky v hodnote 60 miliárd dolárov. Zoznam v Číne zahŕňa aj alkoholické nápoje.

V Spojených štátoch sa očakáva, že tarify zvýšia ceny viacerých tovarov. Predovšetkým automobilky budú musieť míňať tisíce dolárov viac ako v súčasnosti.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár