Albert Edwards, ktorý je analytikom spoločnosti Societe Generale , tvrdí, že obchodná vojna vyústi do ďalšej finančnej krízy omnoho rýchlejšie, ako sme očakávali. Už niekoľko rokov sústavne upozorňuje na „vlny deflácie“, ktoré môžu spôsobiť krízu v štýle roku 2008.
Edwards je známy svojím negatívnym pohľadom na budúci vývoj svetovej ekonomiky, no v súčasnosti potvrdil, že jeho teória by sa mohla stať skutočnosťou omnoho skôr, ako predpokladal. Analytik spoločnosti Societe Generale varuje pred hrozbou deflácie, ktorú podnecujú krajiny ako napríklad Čína. Tá totiž úmyselne znižuje hodnotu vlastnej meny s cieľom zvýšenia atraktivity exportu z krajiny. Edwards potvrdil, že takéto správanie môže viesť k prepuknutiu finančnej krízy, ktorú sme zažili v roku 2008.
Edwards zároveň poukazuje na obchodnú politiku vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorá môže byť ďalším činiteľom pri vzniku kritickej situácie v rámci svetovej ekonomiky. Poznamenal, že nedávne colné tarify uvalené na dovoz hliníku by mohli viesť k celosvetovej obchodnej vojne.
Edwards 15. marca vyhlásil: „Obchodná vojna a konkurenčné znižovanie hodnoty jednotlivých mien predstavuje poslednú zastávku v súčasnom ekonomickom cykle. Celosvetová deflácia vyústi k znehodnocovaniu majetku, poklesu príjmov a eliminácii pracovných miest. Navyše sa zdá, že kritický moment nastane omnoho skôr, ako sme očakávali.“
Čína vyváža do Spojených štátov iba 1,1% svojej ocele. Nebolo preto pravdepodobné, že nové tarify americkej vlády budú mať zásadný dopad na čínske podniky. Edwards však uviedol, že omnoho závažnejším činiteľom sa stane odpoveď Spojených štátov na údajnú krádež duševného vlastníctva, ktorej sa dopustila táto ázijská krajina. Agentúra Nikkei Asian Review 14. marca uviedla, že trestom zo strany Spojených štátov je uvalenie taríf na čínske produkty v hodnote 60 miliárd dolárov.
Súvisiace: Akciový trh nie je ekonomikou, ale súčasné výkyvy naznačujú niečo dôležité
Prezident Trump pokračuje v propagovaní svojej agendy s názvom „Amerika na prvom mieste“, čo znamená, že Spojené štáty by mohli podniknúť podobné kroky aj voči niektorým zo svojich ostatných obchodných partnerov.
Edwards vysvetlil: „Na pozadí súčasnej situácie zaznamenávame obchodný prebytok, ktorý vykázalo Nemecko a tiež krajiny eurozóny. Mali by sme sa pripraviť na to, že prezident Trump čoskoro zameria svoju protekcionistickú paľbu práve na Nemecko a Európsku úniu. To by mohlo vyvolať skutočné problémy.“
Graf: Súčasná obchodná bilancia svetových veľmocí zobrazená ako percento hrubého domáceho produktu:
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, Societe Generale
Facebook komentár