Trump_oznamuje_sadzby_na_cinsky_tovar_v_hodnote_50_miliard_dolarov

Prezident Donald Trump svoju konfrontáciu s Čínou ohľadom obchodu prudko navyšuje.

Vo včerajšom vyhlásení Trump povedal, že Spojené štáty udelia 25% tarify na čínsky vývoz v hodnote 50 miliárd dolárov. Čína prisľúbila okamžitú odplatu a povedala, že Spojené štáty “spustili obchodnú vojnu”.

Tieto obmedzenia USA majú za cieľ potrestať Čínu za krádež americkej technológie a obchodného tajomstva. Budú sa vzťahovať na približne 1 100 vývozných artiklov a budú sa zameriavať na čínske letecké, robotické, výrobné a automobilové odvetvia.

Trump vo vyhlásení poznamenal: “Obchod medzi oboma krajinami je veľmi nespravodlivý už veľmi veľa rokov,” … “Táto situácia už nie je udržateľná.”

Súvisiace: Trump ohrozuje Čínu novými tarifmi o objeme $ 100 miliárd

V správe sa ďalej uvádza, že americkí colníci začnú napĺňať svoje povinnosti k 6. júlu.

Tento krok predstavuje vážne zvýšenie obchodného napätia medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami – rovnako sa tak Trump vybral aj do súboja so spojencami – Kanady, Mexika a Európskej únie v oblasti ocele a hliníka.

Peking v piatok poznamenal, že bude bojovať formou vlastných taríf (cla). Čína predtým načrtla plány na odpoveď s odvetnými sadzbami o objeme 50 miliárd dolárov vo forme amerických výrobkov, ako sú automobily, lietadlá a sójové bôby.

Čína tiež uviedla, že zruší svoje prísľuby k nákupu väčšieho objemu amerického tovaru. Tieto sľuby prišli počas rokovaní s americkými obchodnými úradníkmi, ktoré boli realizované počas minulého mesiaca.

Ministerstvo obchodu v Číne vo vyhlásení uviedlo: “V dnešnej dobe nie je zahájenie obchodnej vojny v záujme sveta,” … “Vyzývame všetky krajiny, aby konali spoločne, čím by pevne zastavili zastaraný krok vzad a aby rázne chránili spoločný záujem celého ľudstva.”

Trump tak navýšil negatívne vyhliadky pre ďalšiu eskaláciu napätia. Povedal, že ak Čína bude reagovať odvetnými opatreniami, Spojené štáty prídu s ďalším kolom uvalenia vyšších ciel na čínske tovary. Predtým však navrhol, aby sa sadzby mohli uplatňovať na tovar o objeme až 100 miliárd dolárov.

Americké tarify oznámené v piatok budú prijaté v dvoch vlnách. Viac ako 800 exportných tovarov a služieb, o objeme približne 34 miliárd dolárov, budú predmetom obchodných taríf od júla. Ďalších 280 čaká ešte na podrobenie verejných pripomienok a do reality sa tak prejavia neskôr.

Americké spoločnosti budú môcť požiadať o oslobodenie. Administratíva načrtne proces oslobodenia v nadchádzajúcich týždňoch.

Prezident tomuto nariadeniu dal zelenú po štvrtkovom stretnutí s najvyššími ekonomickými predstaviteľmi vrátane tajomníka ministerstva financií Stevena Mnuchina, obchodného tajomníka Wilbura Rossa a americkým obchodným zástupcom Robertom Lighthizerom.

Po celé mesiace Trump prichádzal s varovaniami okolo ciel voči Číne, ako trest za krádež duševného vlastníctva.

Ten najprv v marci oznámil, že Spojené štáty uložia obchodné sankcie na čínsky tovar v hodnote okolo 50 miliárd dolárov.

Trump v tej dobe povedal: “S krádežou duševného vlastníctva máme obrovský problém,” … “Bude z nás oveľa silnejší a oveľa bohatší národ.”

Po tom, ako Čína varovala, že príde s odvetou, Trump sa vyhrážal s tarifami na ďalšie čínske výrobky o objem 100 miliárd dolárov.

V polovici mája obidve strany po dvoch kolách obchodných rokovaní vyhlásili prímerie.

Krajiny v spoločnom vyhlásení uviedli, že Čína “výrazne zvýši” nákupy amerických poľnohospodárskych a energetických produktov, aby sa znížila nerovnováha obchodu, čo povedie k navýšeniu dopytu. Mnuchin následne vyhlásil, že obchodná vojna je “pozastavená”.

O desať dní neskôr Biely dom náhle povedal, že s uvalení ciel bude pokračovať, spolu s novými obmedzeniami na čínske investície v USA.

Ďalšie kolo obchodných rozhovorov začiatkom tohto mesiaca v Pekingu neprinieslo žiadny prielom. A čínska vláda varovala, že v prípade ak budú zavedené tarify nebudú dodržiavať svoj záväzok pre navýšenie nákupov tovaru z USA.

Správa Trumpovej administratívy z minulého týždňa hovorí o uzavretí dohody s čínskou telekomunikačnou spoločnosťou ZTE, ktorá hovorí o ukončení tzv. “zákazu“, ktorý bránil spoločnosti v nákupu amerických divízií. Osud ZTE sa v obchodných rozhovoroch stal previazaným. Ale dohoda na záchranu spoločnosti v Kongrese čelí odporu zákonodarcov, ktorí tvrdia, že zákaz by mal zostať v platnosti, pretože ZTE údajne predstavuje bezpečnostnú hrozbu.

Súvisiace: Trumpove tarify voči Číne by mohli “prejsť do globálnej obchodnej vojny”

Rozhodnutie Trumpovej administratívy ohľadom taríf na Čínu nadväzuje na nedávne zavedenie strmých ciel pre dovoz ocele a hliníka z Kanady, Mexika a Európskej únie z dôvodu národnej bezpečnosti.

Tieto sankcie sa stretli so zúfalstvom svetových lídrov a minulý víkend viedli k stretnutiu krajín G7 s Kanadou, Francúzskom, Nemeckom, Talianskom, Japonskom a Veľkou Britániou.

Po summite G7 Trump zverejnil niekoľko rozhnevaných statusov na sociálnej sieti Twitter, v ktorých označil kanadského premiéra Justina Trudeaua ako “veľmi nečestného a slabého” a nariadil zástupcom USA, aby spoločné komuniké s predstaviteľmi G7 nepodpísali.

Európska únia a Kanada uviedli, že od júla zavedú odvetné tarify. Mexiko už svoje odvetné opatrenia voči USA zaviedlo.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Reuters

Facebook komentár