Zamestnanec sa prechádza medzi radmi solárnych panelov v Číne.

Zamestnanec sa prechádza medzi radmi solárnych panelov v Číne.

  • Solárne panely sú v daždivom počasí oveľa menej produktívne.
  • Ale výskumníci v Číne dostali geniálny nápad. Vyvinuli solárne panely, ktoré vyrobia energiu z dažďových kvapiek.
  • Tento vynález môže znamenať revolúciu v solárnom priemysle.

Jedným z najväčších problémov pri práci so solárnymi panelmi je jednoducho daždivé počasie.
Solárne panely sú určené na premenu slnečnej energie na elektrickú energiu. Ale ak vonku prší alebo nesvieti slnko tak sú úplne zbytočné. K dispozícií sú však batérie ako napríklad Tesla Powerwall, navrhnuté na uskladnenie elektrickej energie počas týchto daždivých dní, ale táto technológia nie je dostatočne efektívna a lacná na to aby sa využila na miestach, kde nie je dostatok slnečného svetla.

Skupina výskumníkov zo Soochowskej Univerzity v Číne našla riešenie tohto problému. Vyvinuli solárne panely, ktoré môžu vyrobiť energiu z dažďových kvapiek.

Ich výskum bol nedávno publikovaný v časopise ACS Nano, a podrobne opisuje, ako sa technológia, známa ako triboelektrický nanogenerátor alebo TENG, môže pridať k solárnemu panelu, aby zachytila energiu z pohybu dažďových kvapiek, ktoré solárny panel zasiahli.

Nanogenerátory, sú zariadenia ktoré premieňajú mechanickú energiu alebo pochyb na využiteľnú elektrinu. Teng to urobí vo veľmi malom rozsahu pre dažďové kvapky.

Schéma, ktorú výskumníci použili pri zostavovaní solárnych panelov, ktoré využívajú dažďové kvapky.

Schéma, ktorú výskumníci použili pri zostavovaní solárnych panelov, ktoré využívajú dažďové kvapky.

Výskumníci v rámci novej technológie vyvinuli hybridný solárny panel, do ktorého začlenili technológiu Teng. Cieľom bolo taktiež, aby bol hlavne ľahký a dostatočné lacný na montáž pre strechy. Na dosiahnutie tohto účelu výskumníci experimentovali s rôznymi transparentnými plastmi alebo polymérmi, ktoré tvoria vrstvu medzi vrstvou TENG a solárnymi článkami na paneli. Tieto vrstvy boli vzájomne prepojené aby zároveň mohli fungovať nezávisle – čím to solárnemu panelu umožní vyrábať elektrickú energiu v rôznych poveternostných podmienkach.

Ak by výskumníci dokázali zistiť ako znížiť náklady na výrobu takéhoto výrobku, technológia by mohla potenciálne zmeniť spôsob, akým sa solárne panely používajú. Solárna energia by tak bola efektívnym riešením čistoty energie v menej slnečných oblastiach, ktoré sa v súčasnosti nepovažujú za ideálne na zber slnečnej energie.

Súvisiace: Ako môžu zrkadlá zvýšiť výkon solárnej energie?

Podľa Association Solar Industries sa solárna energia, napriek jej náročným podmienkam, rýchlo stáva jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich zdrojov energie po celom svete. Cena za inštaláciu komerčných solárnych panelov – tých, ktoré používajú spoločnosti ako Apple, Walmart a Amazon – od roku 2012 klesla o viac ako 58%.

Medzinárodná energetická agentúra predpovedá, že obnoviteľná energia bude do roku 2040 zahŕňať 40% celosvetovej výroby elektrickej energie. V nasledujúcich piatich rokoch bude podiel elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov na celom svete rásť rýchlejšie ako akýkoľvek iný zdroj.

Preložila: Sláva Kromková

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, TheGuardian

Facebook komentár