Solarna_energia_dosiahla_az_95_medzirocny_rast_2017

Solárni developeri počas minulého roka V USA nainštalovali rekordných 14,6 gigawattov, čo predstavuje takmer dvojnásobok celkového objemu z roku 2015 a dosť na to, aby sa fotovoltaické panely prvýkrát stali najväčším zdrojom novej elektrickej kapacity.

Správa od GTM Research a Solar Energy Industries Association uvádza: “Solárne panely na strechách a poliach v minulom roku tvorili 39 percentný podiel z novej generácie. Tým tak porazili 29-percentný nárast energetických projektov zo zemného plynu a 26 percent v oblasti veternej energií.

Súvisiace: Elon Musk: Solárna strecha môže stáť menej ako bežná strecha

Predstavuje to len ďalší dôkaz, že solárna energia sa stala dôležitou súčasťou energetického mixu USA, aj keď prezident Donald Trump tlačí k širšiemu využívaniu fosílnych palív. Solárny priemysel zamestnáva 260 000 ľudí a počas minulého roka predstavoval 2 percentný podiel všetkých nových amerických pracovných miest. Republikánski a demokratickí guvernéri z 20 štátov len nedávni Bielemu domu poslali list, kde uviedli, že oblasť čistej energie predstavuje dôležitý ekonomický stimul.

Solarna_energia_dosiahla_az_95_medzirocny_rast_2017_graf

Abigail Ross Hopper, ktorá je výkonnou riaditeľkou organizácie SEIA vo vyhlásení uviedla: “Tieto čísla zároveň poukazujú na silu solárneho priemyslu s ktorou treba počítať,” … “Ekonomická kombinácia tohto víťazstva vytvára silný rast, naprieč všetkými oblasťami trhu.”

Celkový počet inštalácií od roku 2015 sa zvýšil o 95 percent, na čele s veľkými solárnymi farmami, ktoré zvyčajne stoja menej, ako uvedenie panelov na strechy. Podľa správy, sa vývoj týchto solárnych projektov v roku 2016 navýšil o 145 percent, čo je najviac v celom energetickom priemysle, keďže ich náklady, čím viac konkurujú elektrine vyrobenej zo zemného plynu.

Solárne projekty s menšou kapacitou, s obytnými solárnymi strechami a komunitných solárnych projektov presahujúcich 200 megawattov taktiež čelili nárastu až vo výške 19 percent.

Solarna_energia_dosiahla_az_95_medzirocny_rast_2017_graf_2

Rast bude pokračovať, keďže celkový inštalovaný výkon v USA by mal do roku 2021 dosiahnuť 105 GW, od súčasných 38 gigawattov (podľa Bloomberg New Energy Finance).

Súvisiace: MAPA: Tu sú miesta, kde potenciál solárnej energie je obrovský

Justin Baca, ktorý je viceprezidentom pre trhy a výskum v SEIA poznamenal: “Solárna energia sa rozšírila aj do nových oblastí. Solárne elektrárne sa v roku 2016 v 31 zo 40 štátnych trhoch, ktoré SEIA sleduje, vrátane oblastí, ktoré neboli tradične solárne pevnosti, ako Alabama.

Baca nakoniec poznamenal: “Neočakávame, že v najbližších rokoch uvidíme takmer 100 percentný rast, ktorý sme dosiahli v roku 2016, ” … “Ale vidíme budúcnosť, v ktorej nižšej úrovne stabilného rastu vedia byť dosiahnuteľné.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, OilPrice

Facebook komentár