Zabudnite_na_zlato_Tento_kov_celi_omnoho_vacsiemu_rastu_2017

Zlato zažíva pozitívny rok. Ale nie je na tom tak dobre ako paládium, ktoré v roku 2017 dosiahlo takmer 50% rast a zasiahlo svoju najvyššou úroveň za viac ako 16 rokov.

Cena paládia, ktoré sa používa v automobiloch, elektronike, stomatológii a šperkoch počas dnešného dňa dosiahla úroveň 1 005 dolárov za uncu. Analytici tvrdia, že je to prípad silného dopytu a tesnej ponuky.

Joni Teves, ktorý je analytikom v banke UBS poznamenal: “Sme presvedčení, že sila paládia je riadená vhodnými základmi.”

Teves uviedol, že v posledných piatich rokoch došlo k značnému nedostatku paládia a dopyt po tomto kove je naďalej silný – najmä v Ázii.

Údaje banky UBS ukázali, že 78% tohtoročného dopytu po paládiu pochádza z automobilového priemyslu. Materiál sa používa vo výfukových častiach na premenu nebezpečných znečisťujúcich látok na menej škodlivé emisie, ako je oxid uhličitý.

Dopyt po tomto kove zvýšili silné predaje automobilov, poháňaných benzínom v USA a Číne.

Zlato sa stále nachádza na cene okolo 1 310 dolárov za uncu. Ceny paládia sa za dva roky zdvojnásobila a aktuálne sa približuje k rekordným hodnotám.

Je ďaleko od iných kovov, ktoré v posledných rokoch taktiež rýchlo stúpali. Hliník, meď a nikel od začiatku roka 2016 taktiež zaznamenali veľké zisky.

Analytici tvrdia, že zlepšujúca sa situácia globálneho hospodárstva zvýšila dopyt po komoditách, zatiaľ čo slabé celosvetové objemy banských investícií viedli k obavám okolo ponuky.

Volfrám, ktorý sa používa na vojenských projektiloch, golfových paliciach a automobilových strojov, v posledných mesiacoch zaznamenal výrazný nárast cien.

Súvisiace:
Hádajte, ktorý drahý kov je ovládaný Rusmi
Ako škandál Volkswagenu znížil ceny platiny a zvýšil hodnotu paládia

Kov sa vyrába prevažne v jednom štáte: v Číne, kde boli horníci podrobení zásahu, ktorého cieľom je zabezpečiť, aby dodržiavali environmentálne predpisy.

Cena kobaltu sa takisto v roku 2017 zvýšila. Očakáva sa, že dopyt po kovoch, ktoré sa používajú v batériách sa bude aj naďalej zvyšovať, pretože výrobcovia automobilov presunú viac výroby na elektrické vozidlá.

Andries Gerbens, ktorý je špecialistom na kobalt v spoločnosti Darton Commodities, uviedol: “V súčasnosti zhruba 10% výroby kobaltu smeruje k elektrickým automobilovým batériám.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Facebook komentár