Platina a paládium z dôvodu škandálu okolo automobilky Volkswagen sa nechovali, ako dva sesterské kovy, aj keď oba sú široko používané pri výrobe vozidiel.

Oba kovy sa používajú v katalyzátoroch, ktoré pomáhajú riadiť škodlivé emisie pochádzajúce z výfukov áut, ale “najmä platina sa používa pre vozidlá s naftovým motorom a paládium pre benzínové motory.”

Mike McGlone, ktorý je riaditeľ výskumu pre ETF Securities ďalej poznamenal: “Škandál VW prispel k negatívnemu sentimentu na vozidlá s naftovým motorom, ale je pravdepodobne prospechom pre benzínové motory.”

Americká Agentúra pre ochranu životného prostredia v piatok obvinila spoločnosť Volkswagen a jej divíziu Audi z porušenia zákona o ochrane ovzdušia, na základe čoho americkí predajcovia museli zastaviť predaj niektorých jej dieselových automobilov, keďže regulátory zistili, že softvér určený pre vozidlá poskytoval falošné údaje o emisiách.

Vo včerajšom obchodnom dni sa ceny platiny usadili na svojej najnižšej úrovni od roku 2009, zatiaľ čo paládium sa vyšplhalo na najvyššiu cenu, za dva mesiace.

McGlone ďalej poznamenal: “Pred škandálom automobilky VW sa záujem o dieslové vozidlá (na najväčšom trhu na svete) v Európe zmenšoval a to najmä kvôli klesajúcim cenám ropy.”

Škandál však tento trend zhoršil a môže to viesť k “znižovaniu dopytu po vozidlách s naftovým motorom a zvyšovať dopyt po benzínových,” takže je pravdepodobné, že bude potreba väčšie objemy paládia a dodal, že platina je v benzínových motoroch len veľmi málo použitou.

Dieselové motory pracujú pri nižších teplotách, než benzínové motory a platina sa lepšie hodí ako katalyzátor na zníženie škodlivých emisií pri nižších teplotách (podľa Stillwater Palladium).

Čína sa medzitým zaviazala k zníženiu znečisteniu, vrátane vypúšťania emisií u škodlivých vozidiel.

McGlone poznamenal: “V Číne prevládajú menšie benzínové motory, čo by mohlo znamenať väčšie využitie paládia.”

Je potrebné väčšie množstvo paládia pre použitie u vozidiel, keďže pomáhajú znižovať emisie alebo tieto benzínové vozidlá je treba nahradiť elektrickými,” ale to by sa museli chcieť dostať na rovnakú úroveň, ako väčšina západných výrobcov.”

A to samozrejme môže priniesť nový lesk paládia, najmä z pohľadu výnosov pre investorov.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch

Facebook komentár