Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.  Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… :-) Team portálu www.FinancnyTrh.com

Vždy sme kládli dôraz na potrebu diverzifikácie pri zostavovaní portfólia. Zo všetkých druhov diverzifikácie je jeden obzvlášť dôležitý a to už pri samotnom začiatku. Ide o schopnosť rozdeliť váš kapitál do troch rôznych častí, každá riadená iným spôsobom a aj keď je na trhu horúco, treba pri tejto štruktúre vydržať.

Sme toho názoru, že takéto delenie:

  • limituje váš risk,
  • poskytuje významný rastový potenciál v tomto býčom trhu zlata a striebra,

  • berie do úvahy hlavné  faktory, ktoré sa v najbližších rokoch môžu stať, ako napríklad kolaps finančného systému a jeho nedostatok

 

Takže aká to je presne nami navrhnutá štruktúra portfólia? Pozrite sa prosím  na tabuľku nižšie.

 

Krátky popis tejto štruktúry:

Poistenie – toto je ochrana pred veľkými finančnými krízami, ktoré pravdepodobne v najbližšej dekáde uvidíme. Možno ste sa dočítali, že dokonca aj tí, čo zlato a striebro nemajú radi, by nejaké „pre istotu“ mali vlastniť. Toto je časť vášho portfólia, ktoré vás istí a ktorá je v drahých kovoch. Je nevyhnutné, aby bolo držané vo fyzických drahých kovoch; a vždy podľa možnosti geograficky roztriedené – dokonca aj vtedy, ak si myslíte, že zlato a striebro bude klesať.

 

Investícia –  toto je časť vášho portfólia, ktorá je takisto ako aj poistenie držaná dlhodobo. Na rozdiel od nej však môžete dočasne zahedgovať (zaistenie pred stratou na burze) alebo predať svoje aktíva pred tým, než nastane nejaký predpokladaný a výrazný pokles (ako tomu bolo v 2008).

Kapitál na trading  – toto je časť portfólia, ktorú použijete pre obchodovanie, tzn. na stávky na krátkodobé obdobia rastu alebo poklesu v zlate, striebre alebo ich banských akcií.

Aj keď myšlienka rozdelenia si portfólia na dlhodobý a špekulatívny kapitál(ten druhý je ten, ktorý si môžete dovoliť stratiť) nie je nová, zahrnutie poistnej časti do portfólia ho môže spraviť odolnejším k finančným výkyvom. Na to sa budeme teraz sústrediť – zlato a striebro ako zábezpeka proti závažnému finančnému chaosu.

Zlato môže byť  vnímané aj ako zabezpečenie, najmä kvôli psychologickým dôvodom, investorom sa zdá ako uchovávateľ hodnoty. V časoch finančného chaosu sa utiekajú k drahým kovom, zvýšený dopyt spôsobuje zvýšenie ceny a je to tiež alternatíva k vládnym dlhopisom.

Existuje však aj iný rozmer: v minulosti bolo zlato a striebro používané ako peniaze. V skutočnosti bolo zlato nepriamo používané ako platidlo do 1971, kedy americký prezident Richard Nixon oficiálne vyhlásil, že americká vláda už nebude vymieňať peniaze za zlato. Od toho momentu boli peniaze len papierom a prísľubom vlády akceptovať ich pri platbách.

Niektorí investori sa obávajú, že nadmerný deficit bude rezultovať  do veľkoplošnej tlače peňazí(čo sa v skutočnosti aj deje: kvantitatívne uvoľňovanie) alebo či dokonca implózia doláru. Čím je deficit väčší, tým je takýto scenár pravdepodobnejší. Ukazuje to nasledujúci graf:

 

Zdá sa, že od roku 2000 boli nárasty amerického dlhu spájané s nárastom ceny zlata. To môže odrážať strach investorov, že americká vláda nakoniec skolabuje a tiež aj ich vieru, že zlato dokáže byť bezpečným prístavom v prípade takéhoto vývoja.

Vyššie uvedené  body môžu viesť k záveru, že ak sa veci vymknú spod kontroly, zlato môže vysoko vyletieť nielen v USA ale aj v Európe. Hlavným problémom je to, že nikto nevie kedy(ak vôbec) sa papierová mena začne viditeľne zhoršovať či úplne zanikne. Práve kvôli tomu vždy odporúčame držať vo svojom portfóliu zlato a striebro.

Voláme tú časť  portfólia „poistenie,“ pretože držanie zlata a striebra dokonca aj počas korekcií, kedy akceptujete malé straty v nádeji veľkých neskorších ziskov. Ekonomické krízy dokážu prichytiť väčšinu investorov nepripravených. Nechceme  byť medzi nimi.

Nejde však o zlato v každej podobe. Hore-uvedená myšlienka zabezpečenia portfólia zlatom platí iba pre fyzické zlato, NIE pre futures zlata, opcie, ETF, ETN alebo CFD. Ak nastane scenár, voči ktorému sa zabezpečujete , deriváty zlata budú pravdepodobne bezcenné alebo sa zmenia pravidlá ich obchodovania takým spôsobom, ktorý vám zabráni užívať si zisky. A čo viac, vaša zmluvná strana môže úplne zlyhať, nesplní svoje záväzky a neostane vám vôbec nič.

Aj keď sa taký  priebeh udalostí zdá nepravdepodobný, stále je to možnosť, ktorú treba zvážiť. Najmä ak máte na mysli to, že posledné  ocenenia kovov viedli k enormným marginálnym nárastom pre futures kontrakty. To sa stalo aj v roku 2000 u paládia.

V roku 2000 sa paládium ocenilo z hodnoty 443USD na hodnotu 956USD, môže sa teda pochváliť ohromným výnosom 115.8%. V tom čase však newyorská burza zdvihla náklady na maržu pre futures kontrakty paládia do takej miery, že kontrakt o hodnote 72 000USD dosiahol s maržou hodnotu 168 750 USD. To znamenalo, že depozit presahoval veľkosť pozície o 133.1%(!). Burza v Tokyu dokonca prestala paládium obchodovať a požadovala likvidáciu všetkých ich futures kontraktov.

Ak by sa niečo podobné  stalo aj u zlata alebo striebra(100% nárast za rok), mohlo by to vyvrcholiť do marginálnych nárastov alebo obchodných reštrikcií. To by samotné mohlo cenu papierového zlata, opcií a iných finančných inštrumentov, nekrytých zlatom, zmraziť alebo aspoň výrazne stlačiť ich hodnotu. A ak si uvedomíte, že vaša protistrana by mohla skrachovať a zlyhať pri plnení svojich povinností, začína byť jasné, že fyzické zlato a striebro(alebo fondy, kryté fyzickým kovom) sú jedinou možnosťou.

Aby sme do portfólia ešte pridali ďalšiu vrstvu poistenia, takisto by ste mali diverzifikovať  geograficky. Ide o vhodný spôsob uchovania si svojich investícií, ak sa vláda rozhodne pre konfiškáciu drahých kovov.

Zdroj: SunshineProfits

Facebook komentár